Szerintetek az emberi evolúcióba kódolva van, hogy összeomoljon a civilizációnk?
Most olvastam ezt a cikket: [link]
A cikk levezeti, hogy milyen oldala vannak a környezeti válságnak, és azt a következtetést vonja le, hogy talán 20 évünk sincs addig, amikor a civilizáció hirtelen összeomlása megkezdődik.
Korábban is olvastam hasonlókat, és sokat gondolkozom ezen a kérdésen. Az nyilvánvaló, hogy a válságainkért a modern fogyasztói kapitalizmus felel, csak hát az, hogy az vált az uralkodó termelési móddá, maga is egy kulturális evolúció eredménye. Lehet, hogy az indiánok életformája fenntarthatóbb, de a rövid távon erősebbnek bizonyuló kizsákmányoló gazdaság győzött és terjedt el. Talán ha adunk pár évszázadot az indiánoknak elkülönülten, ők is ugyanide jutottak volna el.
Ezért félve írom le, hogy az emberi természetbe ez kódolva van, mert a mai napig léteznek önfenntartó közösségek a bolygón. Viszont a kulturális evolúcióban az a civilizáció győzött, ami a magántulajdonra és a tudományos haladásra épült.
A kérdésem tehát: hol "rontotta el" tulajdonképpen az ember? Mi a mai, önmaga létezésének feltételeit felszámoló civilizáció ősbűne? A hellenisztikus filozófia és tudományszemlélet a hibás, miszerint az ember megistenülhet a világ megismerése és a technológia által, amivel elvesztettük a megismerhetetlennel szembeni alázatunkat? Mi az a filozófia, ami által megmenekülhetett volna az emberiség? És mi menekítheti meg a saját halálfélelmétől, ami a spirituális üresség okozója?
Sehol nem rontottuk el. Nem lehet elrontani valamit, aminek nincs előre meghatározott célja.
Mi egy fejlődő faj vagyunk. A fejlődés azon szakaszán állunk, amikor meg kellene tanulnunk használni a technológiát, mármint a hétköznapi embernek. A zsebünkben hordozunk olyan “szuper-számítógépeket”, aminél rosszabb technológiával holdra szálltak. Mire használja a mindennapi ember? Selfire…najó, nem mindenki, de azt hiszem értjük a lényeget.
Meg kell találunk az egyensúlyt, ez az általános jólét ez viszonylag új szerintem, fel kell nőni hozzá. Épp ezen vagyunk.
Szerintem a környezeted védelem és építés téren is sok javulás van, az is halad.
Igazából minden fejlődik és próbál jobban teljesíteni, ha nem halunk ki félúton, ami könnyen elképzelhető, akkor csodás dolgokat fog még tenni az emberiség, nem tudom számodra mi és hol siklott ki…
Biztosan lesznek változások, mert ezt a fajta életmódot sokáig nem lehet kiszolgálni, de majd alkalmazkodunk, vagy kihalunk, de a kihalás úgy sem történik meg.
Ott, hogy elpuhultunk. Le kellene szabályozni mindent, egy családban max 3 gyerek, 3 autó, 3 ház ha a milliárdosokat nézzük.
60 év felett mindenki automatikus cyan kapszula vagy altató injekció és nincs túlszaporodás. Kivéve mondjuk a nobel díjasok vagy 160 felett iq-jukat, mert őket az agyuk mniatt még életben lehet tartani.
Tessék itt ez az urkán háború, régen természetes dolog volt, most meg európa válságba hajtja magát. A díszhalaim is csak pár egyedet tartanának meg a többi megeszi egymást. Lassan minden élőlény kihal, mert az ember esztelenül szaporodik, szemetel stb...
Az emberi evolucioba nincs kodolva semmi mert az evolucionak nincs celja.
A kérdes ugy lett volna helyes, hogy az evolucio kodolt-e az emberbe ezt vagy azt.
Nem kodolta belenk hogy tegyük tönkre a környezetunk. A civilizacio egy nagyon új jellenseg, amihez nem alkalmazkodtunk evoluciosan.
Nem ős bün vagy hibas filozifia okozta ezt a vállsagot hanem a technologiai es tarsadalmi fejlödes következmenye.
Az ember es az elet a foldon permanens vállsagban van a kezdetektől. Sose volt egy aranykor amit elvesztettunk valami ős bün miatt. Ennek a kornak ez a kihivasa, mindenkornak meg volt a magaé.
Szerintem bizonyos szinten igen.
Legalábbis pont azok a viselkedési mechanizmusok, jellemvonások, amelyek a farkastörvények között, az ősembereknél a faj fennmaradását segítették elő, most, a modern világban inkább károsak és a herdálást, fogyasztói társadalmat éltetik, az összeomlást hozzák el.
"Nem hiszem, hogy az evolúciónak köze lenne ehhez, ha meg is történik az összeomlás z amiatt lesz, mert egy olyan rendszert hoztunk létre ami hosszútávon nem fenntartható."
Az, hogy ez a bizonyos rendszer jött létre és terjedt el, nem az evolúció része? Persze tágabb értelemben, mivel ez már kulturális evolúció. Mint ahogy mondjuk a nemzetek kialakulása is az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!