A "Nyugati civilizáció" gyökereit legnagyobb eséllyel hol találjuk meg?
Ezt mire érted? Az őskori és ókori migrációkra (népek, dns), vagy kutúrák áramlására? Bár a kettő részben átfedi egymást, de el is különíthetőek a népek, a vándorlási időszakok és a dns eddigi feltérképezések is. Nagyon alapvetően voltak:
- ie. 50 000
Nyugat-Eurázsiai és egy Kelet-Ázsiai bevándorlás.
- ie. 20 000
Eurázsiai és Közel-Keleti bevándorlás. És megjelenik egy külön Nyugat-Európai populáció, ami egyenletesen jelen van Európa szerte (a Brit-szigetektől a Kárpátokig mindenhol) és sehol sincs többségben.
- ie. 10 000
Nyugat-Ázsiából (Törökország) és a Kaukázusból érkezik bevándorlás (Fekete-tenger).
- ie. 4500
Észak-Eurázsiai populáció beáramlása, ez az utolsó ősi bevándorlás.
- Ezután ókori Ázsiai és Közel-Keleti beáramlások voltak és a magyar honfoglaló népvándorlások is. Valamint Európán belül is voltak vándorlások főként nyugati és északi irányokba. A kulturális szokások is ezzel nagyjából együtt terjedtek: Mezopotámia (Közel-Kelet), Ázsia, Észak-Afrika. Ami tartalmazza Egyiptomot, Görögországot stb és itt már sok a részlet...
A mai nyugati civilizáción kérdés, hogy mit értesz, mert a mai értelemben nem népekre értik, hanem viszonylag koraibb kultúrára.
És bizonyos összetevők meg egész későiek. Most nem tudom, hogy töriórára kell-e, mert akkor a tankönyvi változatnál kell maradnod, de beleírhatsz egyebeket is. És is úgy írtam töri dolgozatot, hogy időtől függően leírtam a tankönyvit és hozzáírtam egyebeket amennyire volt idő. De van ami ókorra vezethető vissza, van ami középkori és vannak újkori összetevői is. Egész napjainkig is.
Kis kiegészítés, bár megértem a közismert sztereotípiát (tényleg): az Egyiptomi és Görög nem nyugati, míg a Római már magában hordoz nyugati jellemzőket. Ez, hogy a nyugati kultúra Görögországból ered, egyszerűen téves, mind kulturális elemekben, mind földrajzilag is. Nem keverném itt az európait a nyugatival össze, mert nagyon nem ugyanaz. Bár egykor inkább volt azonos (lásd fent az idővonalat), majd különvált.
Persze ez attól is függ mit vizsgálunk. Például találmányok terén Egyiptom és kelet az eredet legalább fele részben, amit Európában felhasználtak és fejlesztettek. A naptárunk alapja is egyiptomi, onnan vették a görögök, majd a rómaiak, majd elterjedt (ez a vonala). Papír szintén Egyiptomi papirusz került Európába, majd felváltotta a kínai papír. Nyomtatás, stb. A rómaiak kb mindent átvettek a görögöktől (viadukt, vízrendszer, stb), még a legjobb szakácsaik is (ugye a római ételek) korintosziak voltak, a szobrokat köztudottan másolták a görögökről. A görögök azt írták a rómaiakról, hogy nem érdekelheti őket annyira a történelemírás, mert nem csinálják jól. Róma már a külsőségek felé tolódott a göröghöz képest, de az is kulturális elem a maga módján.
Kulturális és közösségi kapcsolatok szempontjából pedig Ázsia, Közel-Kelet, Görögország, Egyiptom adta az egymás közötti tolerancia megnyilvánulásait.
Mindenesetre a nyugati eltér a görögtől, az egyiptomitól és keletitől is, számos jellegzetességében is. És tényleg összemossák.
Roman Copies of Greek Statues
A Római Birodalomban is a hivatali nyelv megoszlásában is mutatja, hogy a görög volt a keleti régió nyelve, a nyugatié pedig a latin. Vagyis Görögország elkülönült a nyugattól, a görög az keleti(ibb) kultúra.
A Kelet-Római Birodalom hivatalos nyelve a görög volt, míg a Nyugat-Római Birodalomé hivatalosan a latin. Innen maradt meg a latin a mai napig is. Itt a térkép a nyelvi megoszlásról
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!