Magyar szakos vagy idegen nyelvi szakos hallgatók! Az irodalom vagy a nyelvészet felé húztok jobban?
Korábban anglisztika alapszakot végeztem. Jelenleg angol-magyar szakos tanárképzésben veszek részt. Több csoporttársam panaszkodik, nehéznek találja a nyelvészeti tárgyakat, a túlnyomó többség az irodalom felé húz.
Velem is ugyanez volt nagyon sokáig, sokkalta jobban szerettem az irodalmat, ez azonban megfordulni látszik. Ebben a félévben ismerkedtem meg a szociolingvisztikával, korábban nem tanultam ilyesmit.
Korábban, a BA idején még én sem szerettem a nyelvészeti tárgyakat (főleg a generatív mondattant, viszont az alkalmazott nyelvészet 1-2 területét érdekesnek találtam). Mostanában viszont azon kaptam magam, hogy elkezdett érdekelni a szociolingvisztika, a szleng egyaránt. Ami egyébként is vonzott, az a frazeológia, korábban is kerestem angol, illetve francia idiómákat szabadidőmben, hogy bővítsem a szókincsemet.
Ti hogyan viszonyultok az irodalomhoz, illetve a nyelvészethez?
Én német szakra jártam, nálunk is a többség az irodalom felé húzott, szerintem egy részük csak azért, mert a nyelvészet túl nehéz volt az irodalomhoz képest.
A nyelvészetes tárgyak között volt olyan, amelyiknél nagyon magas bukási arány volt. Engem sem érdekelt túlzottan a nyelvészet az egyetemen, túl száraz volt, és nagyon sok anyagot kellett megtanulni egy-egy vizsgára.
Mondhatni elvették sokaknak a kedvét a nyelvészettől, pedig azóta én látom, hogy engem alapvetően érdekelt volna, vagy bizonyos területei érdekelnek most is.
Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!
Magyar szakon, illetve anglisztika szakon is van 1-2 nyelvészeti tárgy, melyből sokan szoktak bukni első nekifutásra. Engem is érdekelnek bizonyos nyelvészeti területek. :)
Irodalmi elemzést nem tudsz írni a nyelvi ismeretek, tudás nélkül. A nyel és irodalom szervesen egy.
És a nyelvi ismeretek sem száraz tudomány, el lehet merülni a szépségeiben, a magyar nyel tiszta logikájában.
Új fogalmakat, szavakat alkothatsz végtelen számban; és logikailag vissza tudod fejteni egy adott szó eredetét. Zseniális.
Nem beszélve a sziporkázó nyelvi játékokról, melyek a klf. szellemi készségekre apellálna, és fejlesztik azokat.
Ehhez vedd még hozzá a zenei ismereteket is.
Köszönöm szépen a hasznos választ, ment a zöld kéz!
Ez igaz. :)
Köszönöm, hogy válaszoltál!
Az biztos!
A 20. századi irodalom nekem is nagy kedvencem, a szociolingvisztika nagyon jó, a pragmatikáról még nem sokat tudok (anglisztika alapszakon, Bevezetés a nyelvtudományba előadáson kaptunk bele egy picit a területbe, de nem mélyedtünk el benne. Nem tűnt rossznak). Sok sikert a szakdolgozathoz! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!