Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha egy király elveszít egy...

Ha egy király elveszít egy háborút, mi értelme annak, hogy a fia javára le kell mondania a trónról? (több lent)

Figyelt kérdés

Itália egyesítésével kapcsolatban olvastam, hogy az első függetlenségért kikiáltott harcban Albert Károly vereséget szenvedett a habsburgokkal szemben, ezért fiának, II. Viktor Emánuelnek kellett adnia a koronát.


Extra tempóban próbálok vizsgára felkészülni, sajnos ütközésem volt egy gyakorlattal, így erre az elméletre nem tudtam bejárni, most meg veszve vagyok pár dologban... úgyhogy csak konyhanyelven, 1-2 mondatban el tudná ezt magyarázni?


Köszönöm előre is!



2022. máj. 8. 13:09
 1/7 A kérdező kommentje:

*valaki


Illetve kimaradt, ha jól tudom,. Adria sem volt Habsburg párti (szóval emiatt nem értem a korona átadattatásának a logikáját)

2022. máj. 8. 13:10
 2/7 A kérdező kommentje:
*a fia sem
2022. máj. 8. 13:11
 3/7 anonim ***** válasza:
83%
Hát ezekben az időkben a királynak nem volt olyan tejhatalma és ha volt egy két rossz húzása célszerű volt lemondania nem pedig megvárni hogy fellázadjanak ellene és a családjával együtt kivégezzék.
2022. máj. 8. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem azért kell lemondania. A királyság örökletes hatolom ugyan, de a hatalom mindig erő kérdése. Számos esetben vesztettek el háborúkat királyok, és nem történt semmi, mert a király erős volt. Más esetekben háború sem kell, ha az ellenérdekelt fél úgy ítéli meg, hogy eljött az ő ideje, és erősebb a királynál, akkor lemondatja valamelyik örököse javára. Jellemzően azért, mert az utódot sikerült befolyása alá vennie (vagy éppen az utód kívánta meg a trónt).
2022. máj. 8. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:

Azért részben a 3-as is benne van mit az egyik lehetőség, habár a vesztes háború esetén talán finomabban jöhetett szóba.


Általában véve politikai okok vannak mögötte (belpolitikai és/vagy külpolitikai, de akár családi, akár társadalmi is lehet, vagy csak idős kor, néha vallási, máskor a kor erkölcse okán mondtak le, vagy a hibák és gyengeség elleplezésére.


Mint amikor egy politikus hibázik és inkább lemond, kikerülve a képből.

2022. máj. 8. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:

Kérdező még valami - ha nem általános értelemben értendő a kérdés, hanem pont Albert Károly lemondására, akkor az egy bizonyos eset...


Itália nagy részét hatalmában tartotta az Osztrák Császárság, és erre üzent hadat Albert Károly. A nép szabadságharcot akart, az Osztrák Császárságtól való függetlenséget és a politikában is volt ennek támogatottsága.


Viszont csatákat vesztett Albert Károly és egy szabadságharc csatáinak elvesztése az nyilván rossz megítélést hozott neki. Érthető is, egy szabadságharcról volt szó, nagy volt a tét. A katonai vereségek után súlyos kritika érte mind a politikusok, mind az emberek részéről. Felkérést kapott, hogy hagyja el a főparancsnokságot.


Alkalmatlansága és rossz taktikai döntései miatt mondott le és a politika és a nép véleménye miatt.

2022. máj. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 MDaniel98 ***** válasza:
Általában ha háborút indítasz, és azt elveszted annak komoly belpolitikai következményei lesznek és nem ritkán az addig stabilnak látszó hatalmad is meginog. Többek között az orosz-ukrán háborúnak se lesz addig vége amíg Putyin nem tud felmutatni kézelfogható eredményt, amit győzelemként adhat el, pontosan ezek miatt.
2022. máj. 9. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!