Ha humanisták irányítanák a világot, akkor megszűnne mindenfajta háború, éhezés, szegénység?
Van, hogy a háborút nem azért vívod meg, mert háborúzni szeretnél...Az éhezés és szegénység meg ennél is nehezebb témakör, a kommunizmusban megpróbálták, de az ember nem ilyen. Nincs olyan rendszer ami minden élő ember számára kényelmes és megfelelő, mert nem vagyunk ugyan olyanok. Ha szétosztasz mindent egyenlően, pillanatok alatt megint kialakul az a felállás, hogy lesznek nincstelenek és lesznek gazdagok is, ezt sem tudod megszüntetni, mert van aki nem fog alkalmazkodni a renszeredhez, vagy máshogy éli fel a vagyonát, mint ahogy te elképzelted, vagy vegyük el az ember szabad akaratát, hogy úgy viselkedjen, ahogy te elképzelted? Ez pedig magával vonja, hogy az aki felélte a vagyonát, az éhezni is fog jó eséjjel.
Ráadásul olvastam egy másik példát is arra vonatkozóan, hogy az emberszabásúaknál, embereknél minden kb. 10fős csoportban van egy oylan ember, aki nem az érdemei, cselekedetei miatt kap élelmet, hanem a csoport jóindulatából, tehát nevezzük nevén, semmittevő. A gondolat menetet innen folytathatod, miért nem lesz oylan, hogy eltűnjön a szegénység, háború, éhinség.
Mint minden más kifejezés amiben valami jó van, ez is kihasználható, akár demokrácia, liberalizmus, stb. Van pozitív tartalmuk. A demokrácia is a hatalom megosztásának egy változata, és szintén manipulálható. Mert lehet ugyan szavazni, de nincs pontos ismeret, hogy az illető/k mit tervez/nek csinálni, csak megszavazzák. Hatalmi fékek és ellensúlyok amikre már nem lehet szavazni, csak az emberekre akik majd csinálnak valamit. :) A liberalizmus is kicsavarható. Van szabad piacnak nevezett valami, amit ki lehet használni mások kárára. Van szólásszabadság, de mégsem teljesen. Van jogegyenlőség ami nem teljesül a gyakorlatban. És meg van engedve sok minden még az is ami káros, sőt védik liberális alapon. A kapitalizmusban is van jó vonás, a termelés magántulajdonban van, de hátránya, hogy az államnak nincs semmije sem és szegény és adókból és hitelekből tartja fent magát.
"Ha humanisták irányítanák a világot, akkor megszűnne mindenfajta háború, éhezés, szegénység?"
Elvileg igen, de ez láthatóan nem így megy a gyakorlatban, hogy elég egy új jelszó, egy új izmus tele ígéretekkel. A humanizmusban az ember kerül a középpontba, de az is elvihető valami másba, kezdve az ingyen sörtől, a cél és nézet lassú átalakításán át, a belemagyarázásig bármi. Más ami jó lenne a többségnek, és más ahogy azt a hatalom látszólag magára veszi szép szavak formájában.
Ez nem izmusokon és efféléken múlik, mert azok kiforgathatóak. Ha az emberekért tenni akarók irányítanának, akkor lenne jobb ténylegesen.
Pontosan. Kérdés eleve az is, hogy a humanizmusba miféle ember központúságot értelmeznek, és további az is, hogy az hogyan ferdítik el.
A humanizmus az embert helyezi a középpontba. Ez eddig jól hangzik. Jobb mint a termék. :) Viszont innentől sokféle további jelentéseket tudnak neki adni, és ennek is van több változata, mint a demokráciának is meglehetősen sok változata van.
"A humanizmus "csak" annyit jelent, hogy nem Isten és az ő követése, szolgálata határozza meg az életünket, hanem mi magunk, az ember kerül a középpontba."
"Halkan jelezném, hogy a humanista nem "emberbarátot" jelent, hanem kb. egy ateista-racionalista nézethalmazt."
Nézzetek ennek utána jobban is. Ez a késői változata volt csupán az 1900-as években, mivelhogy eredetileg az emberről szóló filozófiai és erkölcsi nézetek alapvetően benne voltak. Röviden valamiféle emberibb és emberi fejlődést tartalmazott, az ember szellemi fejlődésének igényét. Itt is az van, hogy mivé tudják formálni és kiforgatni egy valamilyen izmus jótékony oldalát is. És ebbe a mai demokrácia is beletartozik!
A reneszánsz humanizmusban gondolkodtak az emberről, a társadalomról, a művészetekről, erkölcsről, volt embereszmény, stb. A felvilágosodás humanizmusában leválasztották a vallást a humanizmusról és leválasztottak minden emberibb vonást (az előzőeket pl). Volt ezek helyett tolerancia, szabadság és politikai nézetek, a királyi tekintély megkérdőjelezése, tudomány... Sok volt benne a politika.
Ami ha megnézzük megint tovább alakult és a népi demokrácia magvai már benne voltak. És benne van a mai IQ száraz dicsőítése is. Az egyenlő bánásmód - ma mint demokrácia már benne volt.
A demokráciában a közember részt vesz a politikában, mégsem teljesülnek az érdekei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!