A home officeok terjedése "megmentheti" a magyar falvakat az elvándorlástól?
Gondolom mindenki ismer olyan fiatalokat, akik pesti cégeknek dolgoznak be otthonról a falujukból it, mérnöki, pénzügyi területen.
Ők így otthon fogják elkölteni a fizetésüket szolgáltatásokra, otthon találnak párt, otthon járatják a gyerekeiket iskolába végtelen hozadéka van.
Hosszú távon lehet ennek pozitív hatása?
Lehet neki pozitív hatása, de azért nagy csodát nem érdemes tőle várni. Ez alapból sem egy túl széles réteg. Ugyebár a munka jellegének és a munkáltató hozzáállásának is stimmelnie kell ahhoz, hogy nagyrészt otthonról végezhesd a munkádat, és akiknél ez teljesül, azok körében is leginkább azok hajlandók falura költözni, akiknél korábban a munkalehetőség hiánya volt a fő visszatartó erő. Ez által a falvakban újra létrejöhet egy kisebb létszámú jól szituált fiatal lakosság, ami valamiféle kiindulópontnak jó, de azért közel sem fog olyan életet hozni a faluba, mint ami régen volt jellemző. A jól kereső mérnök élvezi a vidéki háza nyugalmát, egyébként viszont bepattan a kocsijába, és ott költi el a pénzét, oda járatja iskolába a gyerekét, ahol jók a lehetőségek.
A nagyon lepra falvakat, nehezen megközelíthető, nagyobb városoktól távol fekvő falvakat, stb. pedig nem érinti a jelenség.
Sajnos még a németeknél is az a helyzet, hogy régen felfutott a távmunka a szinte hihetetlen 7% nagyságra - mára meg lement 4% körülire.
Covid ide, vagy oda.
Ez a tendencia.
Nálunk pedig a legtöbb cég tűzzel-vassal küzd ellene.
Biztos van pozitív hatása, de a szolgáltatások hiányát vagy alacsony színvonalát nem orvosolja. A munka hiánya csak az egyik dolog, ami miatt a falvak néptelenednek.
Inkább a "külvárosiasodást" segíti elő, tehát az eddig is felkapott agglomerációt hizlalja, mintsem az eddig néptelenedő falvakat.
"Inkább a "külvárosiasodást" segíti elő, tehát az eddig is felkapott agglomerációt hizlalja, mintsem az eddig néptelenedő falvakat."
De nem ott, ahol eddig. Az agglomerációnak ezidáig pont az volt a lényege, hogy még lőtávolon belül vagy napi ingázáshoz is. Ha csak heti egyszer kell bemenned a munkahelyedre, kétszer-háromszor akkora távolság is tolerálható.
Épp arra próbáltam utalni az első bekezdésben, hogy nem csak a munka az egyetlen, ami miatt ingázik az átlag ember a városba, hanem a szolgáltatások is.
EÜ, iskola, bolt, étterem, szórakozás, egyéb szolgáltatások(fodrász, kozmetikus, stb)
Nem csak a munkahely közelsége miatt költöznek lehetőleg közel a városokhoz az emberek.
Segíthet a dolog, csak két probléma van:
1. Sok esetben nincs normális Internet kapcsolat a falvakban, ami miatt a homeoffice nehézkes lehet.
2. Nem kényelmes, hogy a faluból egy normálisabb bevásárlás miatt is be kell menned a városba.
Részemről homeoffice-ban dolgozok, de nem költöznék falura. Hiába nyugisabb lenne a környezet, de ide a városba pl. meg tudom rendelni a bevásárlást, a faluba meg nem, azon kívül itt itt van a gigabites optikai net, a falun meg lenne valami szakadozó mobil/mikrohullám, vagy méregdrága és lassú ADSL.
Ők így otthon fogják elkölteni a fizetésüket szolgáltatásokra, otthon találnak párt, otthon járatják a gyerekeiket iskolába végtelen hozadéka van.
Ez nem biztos, hogy így van.
Tatabányán az Alsógalla vasútállomástól egy óra járásra elérhető a Tesco, az Aldi, a Lidl és a Penny. A faluban van ugyan bolt, három is, de a bevásárlóközpontok olcsóbbak. Úgyhogy inkább ott vásárolok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!