Hogyan lehet igazán megérteni egy adott országban zajló politikai, gazdasági folyamatokat és ennek fényében értékelni annak vezetését?
Pl. nézek egy vitát egy csoportban, ahol ellenzéki és kormánypárti emberek vitatkoznak. Az ellenzéki leírja, hogy Mo.-n mélyszegénység van, a fidesznek nincs szociális politikája, vagy ha van, nem működik. A másik leírja, hogy ez nincs így, a fidesz családpolitikája hatékony, sok a juttatás a családosoknak, a szegényeknek is jut munka és felzárkóznak. De erre meg jön az ellenérv, hogy ezek sem jók igazán sokra, mert a CSOK ára beépül a lakásokba, drágább a megélhetés, stb.
Ha egy ellenzéki cikket nyitok meg, akkor ott leírják, hogy mekkora a mélyszegénység mértéke, milyen rosszak vagyunk EU-s átlagban, ha a kormánymédiát nézem, ott pedig a számok a kormányt látszanak igazolni. Milyen módszerekkel lehet egy politikát objektíve értékelni? Pl. a szociális politikát, hogy most ennél a témánál maradjunk. Nyilván nincs módszerem arra, hogy megnézzem, hogy a lecsúszó borsodi falvakban hogyan nő évről évre a foglalkoztatottság vagy az életszínvonal minden egyes családnál. Mik azok az általános mutatók, módszertanok, amik eligazítják az embert és valóban lehetővé teszik egy kormányzás sikerességének értékelését?
A legoptimistább nyilatkozatokat szerintem célszerű elhagyni az értékelésből, azok valószínűleg túlzások. Talán a legpesszimistábbakat is, bár ugye azt hozzá kell tennem, hogy mindenki a saját helyzetéből indul ki és mindkét véleményben vannak helytálló kijelentések.
A Fidesz mindig is polgári középpárt volt, ráadásul munkaalapú társadalom a céljuk, jellemzően a táogatás is ilyen irányban van nyújtva, de ahol esetleg nincs munka, vagy a családi sorsok tragikusak, ott ezek a támogatások kevéssé elérhetők, de például a mostanában zajló és sok embernek elérhető kifizetések - bár mindig válsztási év lenne - tényleg meglehetősen széles körűek.
Elvileg a baloldal inkább a legalsó néprétegek támogatására lenne hivatott, bár szerintem csövesek és mélyszegénységben élők akkor is voltak szép számmal, de elképzelhetőnek tartom, hogy valamivel több lenne a juttatás azok számára, akiknek mondjuk nincs munkájuk, vagy keservesen alakul a sorsuk valamiért, például válás, betegség, de őszintén szólva nem vagyok errúl meggyőződve, a múlt értékelése nem azt mutatja, hogy különösképpen jeleskedtek volna a szegénység leküzdésében a balosok.
Politikai szólamok persze vannak, de szerintem elsősorban mindenki a saját sorsának alakulását veheti alapnak, na persze az egy fogas kérdés, hogy mi lett volna, vagy mi lenne, ha a másik tömörülés kormányozna, ezt csak megsaccolni lehet, ami nem könnyű, de nincs mese, mindenki ismeri nagyjából a saját lehetőségeit és meg kell próbálni dönteni, azt is figyelembe véve, hogy nem mind arany, ami fénylik, meg ígérgetéssel teli van a padlás, rá kell érezni, hogy mi az, ami valós lehet és mi az, amit saját maga ki is tud használni.
Nevezetesen ismerek például cigányokat, akik valahol vendégmunkások és Audikkal, Mercikkel járnak haza, az itthoniak portáján is kezd változás látszani, bár ez nem kifejezetten a mostani kormány érdeme, de szinte biztos vagyok abban, hogy ezek az emberek már belépnek abba a körbe, ahol számukra is értelmet nyernek a támogatások. Talán úgy is, esetleg kicsit lassabban, de akik itthon maradnak, ám sikerül folyamatosan dolgozniuk, az biztosíthatja fennmaradásukat, előrelépésüket, de nyilván ezért tenni is kell, igazából kijelenthető, hogy a legfontosabb dolgok nem feltétlenül ahhoz kötődnek, hogy ki ül a bársonyszékben, hanem az egyén saját lehetőségeiben rejlik, meg abban, hogy azokat mennyire képes kihasználni.
Mindenki döntse el maga, ismervén az iskolai végzettségét, van e szakmája, vagy tud e nyelveket, van e gyermeke, illetve mennyi ls ez alapján mit várhat, vagy mit néz ki a versengő politikai erőkből, vagy melyik törekvései szimpatikusabbak neki.
Csak ezt lehet tenni.
OFF
#1 Erre valo a "figyelt kerdesek" opcio :)
Olvashatod független szakértök véleményeit is, vannak fent elöadások egyetemi tanároktól, professzoroktól ilyen témákban, gazdasági és szociális témában, politológiában, stb. Csatlakozhatsz külföldön élö magyar csoportokba a facebookon, hogy ök hogy látják a dolgokat külföldhöz képest, utána olvashatsz hogy más országokban milyen folyamatok zajlottak le és honnan hova jutottak. Emellett átgondolhatod azt is, hogy neked eddig mit és milyen módon sikerült megvalósítanod, mennyi idö alatt.
Ha csak a kormánypárti vs. ellenzéki médiát követed sosem jutsz dülöre, föleg nem egy választás elött, ugyis csak a lejáratókampányt eröltetik.
Az lenne a legjobb amit a 4-es ír, csak az a baj vele hogy nem léteznek pártatlan szakemberek, valamelyikkel úgyis szimpatizálnak, és ezt akaratlanul is beleviszik (a legtöbben, de akad azert néhány kivétel is). A külföldiek azt látják az itthoni dolgokról amit a saját propagandamédiájuk letol nekik, ez pl németeknél az ellenzéket magasztalja (vagyis szidja a jelenlegi kormányt), oroszoknál meg a kormányt támasztja alá, szóval ez is egy megbízhatatlan forrás. A mas országok folyamataival ugyan ez a helyzet, csak hogy egy nagyon egyszerű példával éljek (feltételes módban, minden valóságalap nélkül): ha pl hallod hogy kint mekkora a fizetés, azt mondkd milyen fasza. De lehet nem látod mögötte hogy 2x annyiba kerül minden, vagy hogy annak a 80%-át leadóztatjak veled, ami megintcsak a médiától függ, hogy mit ad le. És független média nincs.
Az lehet jó módszer mondjuk, hogy te mit tudsz elérni, és hogy ezzel te elégedett vagy-e. Bár ez megintcsak szubjektív, nem tudod pártatlan emberrel összehasonlítani.
#5
A külföldnél nem erre gondoltam, hanem külföldön élö magyarokra föleg, akik látják azt is, hogy az adott országban hogy nö fel egy fiatal, hogy müködnek a dolgot otthonhoz képest, milyen nehézségeik/elönyeik vannak a hétköznapokban, vagy hogy néz ki a környezete, milyenek a szolgáltatások minöségei, stb.
"ha pl hallod hogy kint mekkora a fizetés, azt mondkd milyen fasza. De lehet nem látod mögötte hogy 2x annyiba kerül minden, vagy hogy annak a 80%-át leadóztatjak veled, ami megintcsak a médiától függ, hogy mit ad le."
Ez a megközelítés elég egyszerü gondolkodásra vall. Természetesen egy külföldi fizetés forintosítása, és annak a magyar bérekkel történö összehasonlítása teljesen értelmetlen. Mint ahogy írtad fontos azt is tudni mennyibe kerül az élet az adott országban. Én általában úgy számolok, hogy az elérhetö fizetés hány százaléka megy el különbözö dolgokra, ez mutatja meg az életminöséget. Ezen kívül a fejlödés is elég fontos szempont, hogy mit kapsz a befizetett adókért cserébe, stb.
Ha nem az anyagiakat nézzük, mert rengeteg emberi/jogi/társadalmi/kultúrális dolog is közre játszik egy ország életében, akkor is lehet látni, hogy mi a fejlödés iránya, pl az oktatásban, egészségügyben, és látni hogy ki milyen irányban tesz lépéseket, és ennek mik az eredményei, hogy csináljuk a világ többi országához képest. Életkortól függöen elég sokszor körbenézni, hogy hol mi mennyit változott/mióta nem változott semmi.
Mivel a kérdés nem arra vonatkozott nem kezdek el részleteket vagy példákat sorolni, de látni lehet, hogy melyik kormány miben fejlesztett, azt milyen hatékonysággal csinálta. Ezekröl lehet külön-külön is tájékozódni, pl. közlekedés, iparfejlesztések, külpolitikai eredmények, egyetemeink világszintü/európaszintü besorolása, stb, illetve ezek hatásai, ésszerüsége az adott helyzethez képest. Gazdasági szakemberek, politikától függetlennek mondható sikeres üzletemberek is nyilatkoznak és beszélnek egyes dolgok rövid és hosszútávú hatásairól.
Alapvetöen egy széleskörü általános tájékozottság lenne jó (akár országos szinten), akkor az ember látja mi történik körülötte, és tud felelös döntést hozni. Itt jön képbe #6-os válasza, mert a különbözö véleményekkel nincs baj, amíg az alapvetö dolgok, amik az emberi méltósághoz kellenek mindenkinek adottak, vannak az embernek (föleg a fiataloknak) lehetöségei a jövöre nézve, amik inspirálják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!