Vannak a régi stílusú magyar népdalnak keleti kapcsolatai?
"A Zenei Lexikonban a következőket olvashatjuk a pentatóniáról: „A ~ egyik ősi forrásvidéke vlsz. a történelem előtti Közép- és Kelet-Ázsia (Tibet és az ősi Kína); onnan sugárzott szét egyrészt Hátsó- és Elő-India, Indonézia, Melanézia és Mikronézia, valamint Nyugat-Polinézia felé, másrészt Kelet- és Közép-Európába, őrzője t.k. a magyar népzene régi rétege. Másik kisugárzási területe a Földközi-tenger vidéke: maradványai megtalálhatók a berber zenében, a dél-olasz és szardíniai népzenében, a kelta népcsoportok dalaiban."
"Pentatónia - Ötfokúság, öt hangból építkező hangrendszer. Hangjai: dó, ré, mi, szó, lá. A világ ősi kultúráiban (pl. kínai, indián stb.) is felismerhető a pentatónia különböző változata."
Igen, a régi stílusú népdal az egyik kiindulópontja az olyan kutatasoknak, amik a belső ázsiai rokonsági kapcsolatokat próbálják feltérképezni.
Ezek a népdalok a pentaton hangrendszerre épülnek fel és ezek egészen a közeli, ma orosz területektől Kínáig nyúlnak.
Kínai feleségem van, és már tényleg több alkalommal meglepődtünk ezen, hogy előfordulnak hasonló dallamok, bár nem tisztem eldönteni van-e bármi gyakorlati jelentősége.
Amin viszont rendszerint meglepődök, olyan gyakran, hogy szerintem már nem lehet a véletlen műve, hogy nagyon sok fogalmat hasonló logikával és kifejezéssel fejezünk ki magyarul és kínaiul egyaránt.
Olvastam olyan véleményt, amely azt vetette fel, hogy az ereszkedő lá pentaton hangsor a hun dallamvilág sajátossága volt, már nem emlékszem az érvekre, ám sajnos ezt nem lehet bizonyítani, viszont ennek ellentmond, hogy számos népcsoport kuktúrkincsében is megjelenik az eszkimóktól kezdve egészen közép-Afrikáig, nem csak a volt hun területeken.
Annyi azért megfigyelhető, hogy a dó végződésű pentaton hangsor ritkább a magyar népzenében, talán a speciális dallamvilág adja ezt és nálunk a nagyterc kerül a legtöbbször a kisterc helyett a dallamba, ám valójában nem könnyű itt semmilyen megállapítást tenni, mert könnyen előfordulhat, hogy egyetlen messzire eljutó ember is elég, akárcsak mondjuk Marco Polo, hogy hatalmas terülekkel távolabb egy divatot teremtsen új zenei motívumokkal, amely onnantól részévé válhat más környezetben élők népzenéjének.
Azt pedig, hogy egy népdal milyen régi, illetve melyik korból származik felettébb nehéz megállapítani, az írásbeliséget nélkülöző természeti népek esetében egyszerűen lehetetlen, így biztosat aligha tudunk mondani a saját népzenénkről sem, hogy honnan származik, mert ugyanúgy lehettünk esetleg mi a kiindulópontjai, mint ahogyan más népek, akiktől esetleg mi vettünk a dallamvilágból át.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!