A kapitalizmusnál nincs jobb gazdasági berendezkedés?
Ugyanaz elmondható, mint a demokráciáról, messze nem tökéletes, de jobbat még nem találtunk ki. Illetve max annyit, hogy nem szabad teljesen szabadjára engedni, kell egy állami, jogszabályi kontrol.
Vannak nyilvánvaló hibái, mint pl a vállalati kutatások titkossága és a szabadalmak védettsége miatt erőforrás pazarló. Vagy nem érdekeltek a gyártók abban, hogy a tartós fogyasztási cikkek nevüknek megfelelően tartósak legyenek.
De mindezek ellenére még nem sikerült olyan gazdasági rendszert kidolgozni, ami megoldja a kapitalizmus hibáit, és ugyanúgy ösztönzi a hatékony munkát és az innovációt. A kapitalizmus toldozgatása, foltozgatása, terelgetése adókkal, jogszabályokkal, állami szabványokkal, stb. ez a legjobb, amit tudunk.
A kapitalizmus lényege elvben a teljesítmény alapú díjazás/elosztás (aminek az értékét a kereslet-kínálat szabályai határozzák meg), és a tulajdon védelme. Vagyis amennyit dolgozol vagy amit előállítasz, annak megfelelő a bevételed, és utána az a tiéd marad. Ez szó szerint persze nem igaz, ezért írtam, hogy elvben, de az alapvetés kb. ez, kiegészítve egyéb törvényekkel, joggal, rendfenntartással, stb. Ez így a vadkapitalizmus, erre jön még a demokrácia, szociális intézkedések, stb.
Akkor lehetne jobbat kitalálni, ha például a társadalom nem munka alapú lenne, (mondjuk robotok állítanának elő mindent nekünk), és a források korlátlanul rendelkezésre állnának (mint mondjuk egy virtuális valóságban.)
Egyelőre még nem találtak fel jobbat.
A "jó király" tényleg tud hatékonyabb lenni - de meddig? És mennyi feltétele van?
A kapitalizmus meg magától is működik egy ideig.
Dehogynem "találtak fel" jobbat, igazságosabbat és értékelvűbbet. Egy csomó elmélet létezik élhetőbb berendezkedésekről, és nem is csak a kommunizmus/szocializmus tengelyen.
Úgy igaz a kijelentés, hogy sosem próbáltunk mást. Amióta a tőke XX. század elején átvette a hatalmat a régi rendtől, azóta csak a kommunista társadalmi kísérlet zajlott le, ahol eleve borítékolva volt a kudarc. Maga a kapitalizmus is átalakult, de a lényegét tekintve nem változott: mennyiségelvű és kifosztó rendszer, ami minden erőforrást lerabol, legyen az bánya vagy ember. (ld. pl. Byung-Chul Han berlini filózófus esszéit a jelen kapitalizmusáról.)
A kapitalizmus kudarca is borítékolva van, ezt a rendszer kritikusai már jól összeszedték. (ld.pl. Jared Diamond: Összeomlás)
Vicces, hogy aki a kapitalizmust isteníti, az általában elfogadja azt a kommunista alaptézist, hogy a társadalom dialektikusan fejlődik egy "régi rossz" felől egy "jövőbeli jó" irányába. Pedig ez már akkor megbukott, mikor kiderült Fukuyama Leghíresebb Tévedése a történelem végéről.
Nem sértésnek szánom, de a "nem találtak ki jobbat" kritikátlan mondogatása éppen hogy rajta tart minket egy végzetes úton közösségként és egyénként is. Amikor a tizen- huszonévesek telesírják itt a gyakorit, hogy nem látják az életük perspektíváit, nem akarnak felnőttek lenni, akkor részben igazuk van, mert ez a rendszer nem kínál nekünk semmi értékeset, legfeljebb pénzt és tízórás munkanapokat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!