Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A kapitalizmusnál nincs jobb...

A kapitalizmusnál nincs jobb gazdasági berendezkedés?

Figyelt kérdés
Kb mint a demokráciánál az államformák esetében?

2022. jan. 23. 15:49
A kérdező szavazást indított:
Lehetne jobb
Nincs jobb
22 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
93%
Egyelőre még senki nem talált ki olyat, ami jobb, és hosszú távon fenntartható lenne.
2022. jan. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%
Nincs jobb - mondjuk igy. Még nem sikerült senkinek jobbat kitalalni, ami működőkepes.
2022. jan. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

Ugyanaz elmondható, mint a demokráciáról, messze nem tökéletes, de jobbat még nem találtunk ki. Illetve max annyit, hogy nem szabad teljesen szabadjára engedni, kell egy állami, jogszabályi kontrol.

Vannak nyilvánvaló hibái, mint pl a vállalati kutatások titkossága és a szabadalmak védettsége miatt erőforrás pazarló. Vagy nem érdekeltek a gyártók abban, hogy a tartós fogyasztási cikkek nevüknek megfelelően tartósak legyenek.

De mindezek ellenére még nem sikerült olyan gazdasági rendszert kidolgozni, ami megoldja a kapitalizmus hibáit, és ugyanúgy ösztönzi a hatékony munkát és az innovációt. A kapitalizmus toldozgatása, foltozgatása, terelgetése adókkal, jogszabályokkal, állami szabványokkal, stb. ez a legjobb, amit tudunk.

2022. jan. 23. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
66%
Dehogynem, a "jó király" az jobb, csak hát olyan sem akad mindig.
2022. jan. 23. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

A kapitalizmus lényege elvben a teljesítmény alapú díjazás/elosztás (aminek az értékét a kereslet-kínálat szabályai határozzák meg), és a tulajdon védelme. Vagyis amennyit dolgozol vagy amit előállítasz, annak megfelelő a bevételed, és utána az a tiéd marad. Ez szó szerint persze nem igaz, ezért írtam, hogy elvben, de az alapvetés kb. ez, kiegészítve egyéb törvényekkel, joggal, rendfenntartással, stb. Ez így a vadkapitalizmus, erre jön még a demokrácia, szociális intézkedések, stb.

Akkor lehetne jobbat kitalálni, ha például a társadalom nem munka alapú lenne, (mondjuk robotok állítanának elő mindent nekünk), és a források korlátlanul rendelkezésre állnának (mint mondjuk egy virtuális valóságban.)

2022. jan. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 MDaniel98 ***** válasza:
80%
Ha van is, még nem találtuk meg.
2022. jan. 24. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%
Ez szubjektív. Kinek mi a jó, ki milyen alternatívákat kínál fel. Objektíven nem lehet kijelenteni semmiről, egy elvről (legyen az közgazdaságtani, politikai, társadalmi, filozófiai, vallási), jó vagy rossz, mert abban már akárhogy is nézem, személyes, szubjektív érzelmi szálak, vélemények és gondolatok is vannak. A természettudományokban és az alkalmazott tudományok egy részében van az, hogy egy eredményre, gondolatmenetre azt lehet mondani, hogy rossz.
2022. jan. 24. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyelőre még nem találtak fel jobbat.

A "jó király" tényleg tud hatékonyabb lenni - de meddig? És mennyi feltétele van?

A kapitalizmus meg magától is működik egy ideig.

2022. jan. 24. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Phoney ***** válasza:
100%
A "jobb" államformát csak adott társadalmakra lehet értelmezni. Olyan értelemben nincs "jobb", hogy nem tudsz olyat, amit rá tudnál erőltetni a civilizációnkra úgy, hogy attól jobb legyen. De ez fordítva is igaz: nem tudnád jobbá tenni a középkori feudális Európát azzal, hogy időgéppel odavinnéd nekik a kapitalizmust vagy a demokráciát. Többek közt ezért is vannak országok, ahová sehogyan sem sikerül működőképes demokráciát "exportálni", mert nincsenek meg a szociokulturális előfeltételek.
2022. jan. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
59%

Dehogynem "találtak fel" jobbat, igazságosabbat és értékelvűbbet. Egy csomó elmélet létezik élhetőbb berendezkedésekről, és nem is csak a kommunizmus/szocializmus tengelyen.


Úgy igaz a kijelentés, hogy sosem próbáltunk mást. Amióta a tőke XX. század elején átvette a hatalmat a régi rendtől, azóta csak a kommunista társadalmi kísérlet zajlott le, ahol eleve borítékolva volt a kudarc. Maga a kapitalizmus is átalakult, de a lényegét tekintve nem változott: mennyiségelvű és kifosztó rendszer, ami minden erőforrást lerabol, legyen az bánya vagy ember. (ld. pl. Byung-Chul Han berlini filózófus esszéit a jelen kapitalizmusáról.)


A kapitalizmus kudarca is borítékolva van, ezt a rendszer kritikusai már jól összeszedték. (ld.pl. Jared Diamond: Összeomlás)


Vicces, hogy aki a kapitalizmust isteníti, az általában elfogadja azt a kommunista alaptézist, hogy a társadalom dialektikusan fejlődik egy "régi rossz" felől egy "jövőbeli jó" irányába. Pedig ez már akkor megbukott, mikor kiderült Fukuyama Leghíresebb Tévedése a történelem végéről.


Nem sértésnek szánom, de a "nem találtak ki jobbat" kritikátlan mondogatása éppen hogy rajta tart minket egy végzetes úton közösségként és egyénként is. Amikor a tizen- huszonévesek telesírják itt a gyakorit, hogy nem látják az életük perspektíváit, nem akarnak felnőttek lenni, akkor részben igazuk van, mert ez a rendszer nem kínál nekünk semmi értékeset, legfeljebb pénzt és tízórás munkanapokat.

2022. jan. 26. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!