Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nem paradoxon a definíció...

U. Xorter kérdése:

Nem paradoxon a definíció fogalmát definiálni?

Figyelt kérdés

2021. dec. 28. 22:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem
2021. dec. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Minden (idegen) szónak van definíciója, így a definíció szónak is, tehát nem.
2021. dec. 28. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Bármit definiálni egy nagy paradoxon. Mivel a nyelvben szereplő szavakat egymással definiáljuk, így valódi definíciót sose kapunk.
2021. dec. 28. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A definíció definiálása nem paradox, sem önhivatkozás sem körkörös hivatkozás, mert az akkor lenne, ha a definíció definíciójában benne lenne az a szó, hogy definíció. Viszont meta.
2021. dec. 29. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

"sem önhivatkozás sem körkörös hivatkozás"


De, körkörös hivatkozás. Ennél többet nem akarok belemenni a témába, mert túl buták vagytok hozzá.


3. voltam.

2021. dec. 29. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Attól nem lesz paradoxon, hogy egy zárt halmaz (pl. nyelv) elemeit egymással meg tudjuk határozni. Nevezhetjük körkörösnek, de mégis jól működik, enélkül nem is lehetne semmit definiálni. Például leírhatjuk a feltételeit, formáját, stb., ebben nincs semmi ördögtől való. Csak a definiálás szót kell kerülni, ahogy már más is írta, mert akkor rekurzív lenne.


[link]

2021. dec. 29. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#5 "Ennél többet nem akarok belemenni a témába, mert..."

... nem tudom mit beszélek és nincs semmilyen érvelésem, vagy magyarázatom.


Tessék, kijavítottalak. :)

2021. dec. 29. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 MDaniel98 ***** válasza:
Nem, mert a definiciónak is van definiciója, ezek nem kizárásos dolgok.
2021. dec. 29. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

#7


Hatos válaszoló leírta, hogy ez körkörös. Éppen ezért írtam, hogy felesleges nektek bármit is mondani, mert úgyse értitek meg vagy olvassátok el.


Ötös voltam.

2021. dec. 29. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 2*Sü ***** válasza:

Nem paradoxon. Mitől lenne az? Paradoxon akkor lenne, ha valamiféle logikai ellentmondásra jutnánk akkor, ha definiálni akarnánk a definíció fogalmát. Nézzük: „Definíciónak nevezzük általában egy fogalomnak vagy egy jel (például egy nyelvi kifejezés) jelentésének meghatározását.” (Wikipédia). Nem látok ebben a mondatban semmilyen logikai önellentmondást.


#3 > Bármit definiálni egy nagy paradoxon. Mivel a nyelvben szereplő szavakat egymással definiáljuk, így valódi definíciót sose kapunk.


Attól, hogy esetleg a definícióink körkörösek, attól még nem lesznek paradoxonok. A kettő – a körkörös hivatkozás és a paradoxon – teljesen mást jelent. Egy körkörös definíció ellenére lehet egy rendszer ellentmondásmentes.


Annyi igaz, hogy azt, hogy egy definíció mennyire egzakt, azt meghatározza, hogy a definícióban szereplő fogalmaink mennyire egyértelműek. Viszont nem csak az egzakt definíció definíció. Az ember ahogy felnő, jelenségekkel találkozik, és a szüleitől, meg a környezetétől megtanulja, hogy mi ezeknek a jelenségeknek az elnevezése. Ez szépen pontosodik idővel, pontosabbá válik az, hogy egy adott kifejezés a világ jelenségeinek mely részét fedi le és mely részét nem.


Persze ettől a hétköznapi fogalmaink sokszor elég homályosak tudnak lenni, azért felnőtt emberek között is előfordul, hogy mást értenek ugyanazon fogalom alatt. Illetve a fogalmaink szubjektívek is tudnak lenni. Pl. bár a körmöm hosszú, a takaróm meg meg rövid, attól még a takaróm a hosszabb.


Ennek ellenére azért vannak fogalmaink, amikben alig lelhető fel ez a homályosság. Pl. azon, hogy „egyenes”, „fekete” vagy „kettő” a szó hétköznapi értelmében nagyjából mindenki ugyanazt érti. Nem azért, mert egyszer megtanulta ezeknek a fogalmaknak a meghatározását, hanem mert a világ jelenségeinek megismerése során intuitív módon hozzátársult ezen szavakhoz egy olyan jelentés, ami másoknál is nagyon-nagyon hasonló módon társult hozzá.


Ezért aztán inkább az a helyzet, hogy a definícióink olyan fogalmakhoz vezetnek, amiknek a jelentését nem érezzük definiálandónak, vagy ismertnek tételezzük (mert senki számára nem kérdés ezen fogalmak jelentése), mintsem az, hogy a fogalmainkat körkörös definícióval határoznák meg. Lehet persze fabrikálni ezen alapfogalmakhoz is definíciót, és akkor körkörös definíciókat kapnánk, de inkább az a helyzet, hogy az alapfogalmak nem igényelnek különösebb definíciót.


#9 > Hatos válaszoló leírta, hogy ez körkörös.


Megerősítésként még egyszer:


körkörösség ≠ paradoxon

2021. dec. 29. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!