A magyar történelemben Károlyi Mihály vagy Bocskai István volt kártékonyabb? Az első Trianon egyik előidézője, a másik pedig a leghíresebb és legkegyetlenebb magyar- irtó volt a 15 éves háborúban.
Kismarjai Bocskai István (Kolozsvár, 1557. január 1. – Kassa, 1606. december 29.) magyar államférfi, Bihar vármegye főispánja, 1605 és 1606 között Erdély és Magyarország fejedelme. A három részre szakadt Magyarország egyik jelentős hadvezére és az Erdélyi Fejedelemség további jövőjét meghatározó politikai vezető.
Az általa vezetett szabadságharc nagy eredménye, hogy biztosította Erdély szuverenitását és a Királyi Magyarország jogállásának megtartását. A tizenöt éves háború lezárásában is elévülhetetlen érdemeket szerzett, továbbá jelentős szerepet játszott a reformációban.
Nevéhez kötik a hajdúk letelepítését a mai Hajdúság területére. Tevékenységére árnyékot vet, hogy az úgynevezett véres farsang során 1596-ban kíméletlenül leverte a közszékelyek lázadását.
Ez itt fent marhaság lenne?
Nem volt az szabadságharc, hanem a saját személyes kis önző problémáját vetítette ki országos problémává kitűnő piárral, a nép meg bekajálta.
Nem volt az szabadságharc se felkelés.
A kommunista törtnelemoktatás álkdozata vagy.
OLVASS ERRŐL: [link]
A turul.info szerkesztői is komcsik?
„Bocskai István fejedelem uralkodása nevezetes korszaka Magyarország történetének. Az ő harca volt az első magyar szabadságharc, melyben a nemzetet egy zászló alá tudta toborozni. Bocskay István nemes alakja, példaszerű élete, önzetlen hazafiassága becses tanulság minden idők magyarjának.”
„Bocskai István az egyetlen magyar fejedelmünk, akinek tiszteletére nyugaton a genfi Reformáció-Emlékművén szobrot állítottak, s amely alatt „domborművek ábrázolják azokat a pillanatokat, amikor a vallásszabadság ügyét képviseli.”
„Az emlékmű felirata Bocskai szobra alatt egyik jelmondata: »Hitünknek, lelkiismeretünknek és régi törvényeinknek szabadságát minden aranynál feljebb becsüljük.«”
A jobboldal nem volt kormányon 1914-ben, hanem a kisebbségek által választott liberális nemzeti munkapárt. A nacionalisták jobboldal 1906-1910 között kormányzott csak.
The party was established in February 1875 by a merger of the Deák Party and the Left Centre.[1] It won a huge majority in the 1875 elections, with former Left Centre member Kálmán Tisza becoming Prime Minister. Kálmán Tisza remained Prime Minister until 1890, and using violence,.[1] The Liberal Party was a main supporter of the Austro-Hungarian Compromise of 1867 and the partnership with Austria. However the Austro-Hungarian Compromise remained bitterly unpopular among the ethnic Hungarian voters,[2] and the continuous successes of these pro-compromise Liberal Party in the Hungarian parliamentary elections caused long lasting frustration for Hungarians. The ethnic minorities had the key role in the political maintenance of the compromise in Hungary, because they were able to vote the pro-compromise Liberal Party into the position of the majority/ruling parties of the Hungarian parliament. The pro-compromise liberal parties were the most popular among ethnic minority voters, however i.e. the Slovak, Serb and Romanian minority parties remained unpopular among their own ethnic minority voters. The Liberal Party was often called as the "Imperialist Party", in Hungary it meant to being supporter of the Austro-Hungarian Compromise, and had a negative connotation as a supporter of the political and economic interests of Austrian Empire, and the Habsburg Emperor, hence the ethnic Hungarian voters mocked the party as "the Imperialists". In the 1905 elections, the coalitions of Hungarian nationalist parties like the Independence and '48 Party won the most seats. The nationalist coalition was supported by the overwhelming majority of ethnic Hungarian voters.[3] In 1906 King Franz Joseph announced a new election, which was won by the nationalist coalition again. In 1910, the Liberal Party has disbanded itself, and it was reorganized under a new name: National Party of Work.
The party passed legislation for Jewish emancipation and appointed Jews to parliament (both the upper and lower houses) in 1867. In return, many Jews supported the party. Many districts of Budapest, where Jews made up half of the voters, reliably voted for the Liberal candidate.[4]
Én most csak a Bocskai-dologhoz szeretnék hozzászólni.
Kérdező, te tipikusan az a dilettáns vagy, aki elolvas egy-két cikket, és az olvasottakat transzferálja az eddigi innen-onnan összeszedett felszínes tudásához, aztán kialakít magában egy szemléletet, majd azt kezdi szajkózni. Az ilyenek jobb, ha nem is olvasnak történelemmel kapcsolatos dolgokat, mert ha történemmel akarsz foglalkozni, akkor az első dolog az objektivitás. De az, hogy fennen hirdeted, hogy Bocskai magyarirtó volt, az dilettantizmus. Onnantól kezdve véleményt mondhatsz a kommunista vagy kurucinfós történelemszemléletről, de te sem vagy különb.
Bocskai Erdély második katonai embere volt, váradi főkapitány. Ennek megfelelően politizált is, azonban Habsburg-párti volt, és az erdélyi politikai tevékenységét is ennek jegyében folytatta. Ennek eredményei voltak a török-barát erdélyi urak lemészárlása és a székelyek vezetőinek lemészárlása is, amelyekben tevékenyen közreműködött, és valóban elítélendő, sőt, törvénytelen cselekedetek voltak ezek, Erdélyből pl. száműzték is és minden birtokától megfosztották, és azt lehet mondani, hogy jogosan. Ezek alapján valóban felmerül a kérdés, hogy személy szerint mennyire volt kegyetlen, lehetne is ezen vitatkozni, csakhogy az 1604-1606-os politikai szerepvállalása mégis olyan politikai művé "nemesült", olyan maradandó dolgot alkotott, hogy összességében nehéz "magyarfaló" jelzőt aggatni rá, amelyet te teljesen figylemen kívül hagysz, amikor ész nélkül mocskolod.
A felkelést a saját sértettsége és ambíciói miatt robbantotta ki, ez igaz. Tulajdonképpen önvédelemből tette ezt, és nem volt benne olyan ambíció, hogy "szabadságharcot" folytasson az elnyomó Habsburgokkal szemben (és az is igaz, hogy nem is volt szabadságharc a felkelése a szónak abban az értelmében, ahogy a szabadságharc fogalmát ma értelmezzük). Az is igaz, hogy lényegében mindenféle társadalmi réteg csatlakozott hozzá különféle okok miatt, tehát a társadalom széles rétegeinek problémája volt a Habsburgok tevékenységével (vallási, rendi sérelmi stb.) és Bocskai felkelése épp "jókor volt jó helyen", ezért kiki a maga saját sérelme miatt csatlakozott hozzá. Viszont a felkelés végére olyan politikai nyomást tudott a Habsburgokra gyakorolni Bocskai maga és udvara is, amely maradandó és a továbbiakban követendő volt, a Habsburgokkal megkötött békéje pedig politikai precedens lett a további évszázadok magyar rendek és Habsburgok közötti konfliktusok kezelésénél. A poltitikai végakarata pedig kijelöli Erdély szerepét a magyar rendiség megőrzése szempontjából. És a felkelés kultúrális hozadékáról nem is beszéltem, de ebbe most nem akarok belemenni, pedig jelentősen meghatározta a későbbi kálvinista-protestáns-kurucos gondolokdást, sőt, a magyar nemzettudatot is.
Összességében azt lehet mondani, hogy valóban ellentmondásos a személyisége, ha nem lett volna az 1604-1606 közötti időszak, akkor Bocskai biztosan negatív személyiségként vonul be a történelembe. Viszont az a két év teljesen más megvilágításba helyezti az alakját, mert olyan előremutató és precedens értékű politikai tevékenységet folytatott, olyan békéket kötött, a Habsburg és török politikája olyan volt, amely az utána jövő politikusok számára meghatározta az egész 17. századod, sőt, a 18. századot is. Bethlen Gábor, Rákóczi György erdélyi politikája teljesen Bocskai 1606-os tevékenységén alapul, azt folytatja, és ez mindenképpen a magyarság javára írható. És igen, csúnya dolog volt rengeteg politikus és katona felkoncolása, akik korábban nem értettek vele egyet, de ha mérlegre rakjuk a két dolog jelentőségét, akkor ezek eltörpülnek 1606 mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!