Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A II. világháború végét...

A II. világháború végét (1945) követően Magyarországnak volt bármiféle (akármilyen) esélye/reménye, hogy a győztes nagyhatalmak (legalább minimális mértékben) felülvizsgálják/változtassanak az 1920-38 közötti trianoni határainkon?

Figyelt kérdés
Tisztában vagyok vele, hogy akkor Magyarország (ismét) a vesztes országok táborába került, de ahogy a Szövetségesek 1945 és 1950 között teljesen átrajzolták Közép-, és Kelet-Európa térképét (milliós tömegek ki- és áttelepítése, Lengyelország "Nyugatra tolása", Németország 2-é szakadása, stb), úgy a Kárpát-medence zavaros etnikai viszonyait és államhatárait is felülvizsgálhatták volna? (itt jelezném, hogy nem tartozok a "MINDENT VISSZA! gondolkodású emberek közé, csupán érdekel, hogy lehetett volna-e anno józanabbul is meghúzni azokat a bizonyos "vonalakat" az akkori illetékesek "kezébe kerülő" térképeken...)

2021. nov. 17. 17:12
A kérdező szavazást indított:
Lett volna lehetőség igazságosabb határokat alkotni még a II. világháborús vereséget követően is
Az 1945-ös vereség után a trianoni határokat már nem lehetett érdemben felülvizsgálni
14 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Keleteurópában csak és kizárólag a szovjeteknek volt ebbe bármi beleszólása. Pár évvel ezelőtt még megüzenték, hogy ha nem lép hadba ellenük Magyarország akkor ők támogatják a területi reviziót. Ez az ajánlat természetesen teljesen elúszott azután, hogy a vörös hadsereg nagy veszteségekkel tudta csak átverekedni magát az országon.


Ezzel együtt Horthy abszolút kényszerpályán mozgott, nem tudok olyan valóságot elképzelni az akkori körülmények között ami nem ugyanide sodorta volna az országot, illetve ismerve a szovjet politikát ki tudja betartották-e voln az igéreteiket hiszen keleteurópát valószínűleg a 2. VH nélkül is megszállták volna.


Hogy röviden is válaszoljak: nem.

2021. nov. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Kb semmi.

A jaltai találkozón már megállapodtak az angolok, amerikaiak az oroszokkal, már a háború vége előtt tudták, hogy a szovjet érdekszféra határvonala hol lesz.

A szovjetek Csehszlovákiáról lenyúlták Kárpát-alját, terület visszaadásról majd a Szovjetuni szétesése előtt akartak tárgyalni, de az ajánlatuk akkor is az vilt, hogy jó drágán eladják nekünk Kárpát-alját, ami már úgysem lesz az övék.

Lényegében még a tárgyalást elkezdeni sem volt idő, szétesett a Szovjetunió, Ukrajna része lett az a terület.

2021. nov. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Kárpátalja nem került vissza a csehekhez, hanem lényegében magyar maradt egy darabig, megvan a története, hogy miképpen tették rá az oroszok a kezüket.
2021. nov. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
23%

Penge érvelés. Azt tegyük hozzá, hogy a magyarlakta területek visszacsatolása megtörtént a bécsi döntések során. A németek támogatták a reviziót, az olaszok nem, a többi európai hatalom azt mondta, hogy őket nem érdekli mi történik. Tehát az ország területének kiigazítása és a trianoni döntés módosítása megtörtént.


A világháború után mindegy volt mi történt a párizsi békében, az egyébként nem módosította a határokat, ha jól emlékszem, majd okosabbak kiigazítják.

A döntés Sztálin kezében volt, aki nem csak a bécsi döntéseket hatálytalanította, hanem az összes ii. vh-s határdöntést, talán egy kivétellel.

2021. nov. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
96%
A szövetségesek le se szarták keleteuropát, azt se tudták milyen országok vannak itt. Évekkel a háboru vége előtt odaadták az oroszoknak, és egy másodpercet sem foglalkoztak vele, hogy mitörténik itt. Akasztgatták a német háborusbünősöket, de egy szót sem szóltak az oroszok által milliós nagyságrendben elkövetett tömeggyilkoságok, nemierőszakok miatt. A német tömeggyilkos rossz, az orosz tömeggygyilkos jó.
2021. nov. 17. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez úgy működött, hogy 1947-ben formálisan a magyarok is előállhattak elvileg területi kérdésekkel Párizsban, de a gyakorlatban csak olyanokkal, amiket a szovjetek előzetesen jóváhagytak (mármint ezt a nyakunkon ülő szovjetek kényszerítették ránk). Azt is tudni kell itt, hogy az 1945-ben megkötött magyar-szovjet fegyverszünetnek az volt a feltétele, hogy a magyar kormány az 1938-as határokat ismeri el... Innentól kezdve nem sok mozgásterünk maradt. Mivel a szovjetek minket egy amolyan velük szembeszegülő, de általuk legyőzött, német-csatlós államként kezeltek, míg Románia átállt hozzájuk, Jugoszlávia szövetségesük volt Titóval, Csehszlovákiát meg nem akarták "bántani", miután Kárpátalját elvették tőlük...


Ennek ellenére meghallgatták a magyar igényeket. Lettek is volna bizonyos magyar erőlködések, pl. Nagyvárad vonaláig meg akartuk tartani a magyar többségű etnikai területet Románia rovására, illetve a Felvidékből is azt a magyarlakta sávot szerették volna, ahol a magyarság aránya 70% volt minimum. Ezeket a szovjetek még meg is hallgatták, de mindkettőre "nem" volt a válaszuk. Egyrészt, mert Csehszlovákia kvázi győztes volt (azaz a nyugatiak is egy magyar-csehszlovák vitában mellettük döntöttek volna), másrészt mert Románia megkurtítását a szovjetek nem támogathatták, ha azok átálltak hozzájuk... Jugoszláviával kapcsolatban szó sem lehetett semmilyen igénynek, azt meg sem hallgatták.


Tehát az egészből semmi nem lett, mert a szovjetek nem engedték a magyar küldöttségnek, hogy Párizsban ezeket felvessék.

2021. nov. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Magyarország volt a náci Németország utolsó nyíltan vállalt szövetségese (köszi Szálasi Feri), na majd pont mi kaptunk volna engedményeket?


Románok időben átálltak, csehek folyamatosan partizánkodtak, még a lengyelek megítélése is jobb volt Moszkvában, mint a renitens kis magyarságnak. Sztálin kb átköltöztett volna minket Szibériába, ha nem lettek volna fontosabb dolgai.

2021. nov. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!