Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan származik PONTOSAN a...

Honnan származik PONTOSAN a kifejezés: "Csendes esők, hosszú háborúk"?

Figyelt kérdés

A napóleoni háborúk korabeli földbirtokosoknak tulajdonított mondást számtalan helyen említik különböző formában, de primer forrás megjelölése nélkül. ("Csendes esők [és] hosszú háborúk." "[Adjon az Isten] csendes [májusi/tavaszi] esőt és hosszú háborút/háborúságot.")


Az Arcanum sajtóarchívumában a kifejezés először csak az 1979-es jugoszláviai Magyar Szóban tűnik fel, szintén forrásmegjelölés nélkül, de idézőjelben: "a birto­kos nemesek "csendes tavaszi esőt és hosszú háborúságot" kí­vántak egymásnak."


A kérdés tehát, hogy milyen primer forrásból (levélből, naplóból stb.) származik a kifejezés, feltételezve, hogy nem a szájhagyomány őrizte 1815-től 1979-ig?



2021. okt. 14. 18:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy van konkrét forrása, ez egy mondás volt akkoriban.

pl:

"..A pénzbőség miatt a nemesség és a polgárság is igyekezett a pénzét maradandó értékekbe fektetni. Sorra épültek a vidéki kúriák. a nemesség körében valóságos versenyfutás kezdődött, mindenki többet akart mutatni, mint a másik, egy fokkal mindenki többnek akart látszani írta Csaplovics János statisztikus az épülő főúri kastélyok és a terjedő bécsi divat láttán. A nemesi és a polgári családok gyakrabban varrattak maguknak új ruhát, ezüsttárgyakat vásároltak, új bútorokkal rendezték be az otthonaikat. Ebben a korszakban a magyar nemesek csendes tavaszi esőt és hosszú háborút kívántak."

[link]

2021. okt. 14. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
A belinkelt publikáció egy a rengeteg közül, ahol a kifejezést elterjedt korabeli szófordulatként említik minden forrásmegjelölés nélkül, ugyanakkor sok esetben idézőjelbe téve. Mivel egyértelmű, hogy a kifejezés nem maradt meg a köznyelvbenés a köztudatban (hiszen 1979-ig nem szerepel a sajtóban), ezért egy korabeli konkrét forrásból kell hogy származzon. A másik lehetőség, hogy a kifejezést csak egy XX. századi történész alkotta meg.
2021. okt. 14. 21:33
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi, akkor félreértettem. Tehát nem magának a mondásnak az eredetét keresed, hanem a korabeli írott említését.
2021. okt. 15. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!