A pszihológia az elmúlt 20évben fejlődött valamicskét?

Figyelt kérdés
Olvastam hogy a pszihológia meg a pszihiátria mint tudomány ma még csak ott jár ahol a fizika járt a sötét középkorban! Változott ebből a szempontból a helyzet az elmúlt 20évben a modern technika meg a társadalmi kezdeményezések érdeklődések és algoritmusok segítségével?
2021. szept. 21. 16:57
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
33%

A gond a motivációval van. Az agyturkász abban érdekelt, hogy befizesd az alkalmankénti díjat. Nem is keveset. Ha egy hétvége alatt rendbe tesz, akkor miből vesz kenyeret? Ha jól megfizeted, mint cégvezető, akkor egy hosszú-hétvége alatt droidokat csinál az alkalmazottaidból (igaz, ezt az állapotot fenn is kell tartani).

Szerintem 3 dologról van szó:

Elméleti kutatások: Nem az elfogadott tudományos elvek szerint mennek

Alkalmazott kutatások: Jelentős fejlődés

Korrektség: Hírből sem ismerik

2021. szept. 22. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

" 9/11 anonim ***** válasza:


Akkor cizellálom:


Zombardo a börtönkísérlettel lett ismert. Kiderült, hogy az őröket bátorította a kegyetlenkedésre, ezzel a kísérlet lényegét befolyásolta. (iletve volt több hasonló húzása a kísérlet közben, de szerintem ez volt a legfontosabb). Pár éve Budapesten is turnézott a járókelők közönyössége jelenséggel. Szintén kiderült, hogy csak korlátozotan igaz, egy hírlapi kacsa az alapja.


A Milgram-kísérletet többször reprodukálták. Kimutatták, hogy amennyiben a beépített tanuló nő, akkor valamivel kevésbé mennek el messzire a kísérleti alanyok, illetve sok más szempont szererint is elvégezték. Kiderült, hogy a kisérleti alanyok tudták, hogy nem tesznek kárt a másikban, illetve a nem megfelelően viselkedő alanyokat kiselejtezték.


Mindhárom kísérletre a mai napig hivatkoznak. A járókelőset a legjobban alátámasztott jelenségnek tartják


A tintapaca teszt (Rorschach-teszt) hitelességét több minden aláássa, például az, hogy sokféle kiértékelése van.


Az elmondott alapísérletek valóban klasszikusak, azonban a hozzáálásról mondanak sokat.


Az "alkalmazott oldalon" van fejlődés:


A hosszú repülőutakon a felszolgálások időpontjait egy eredetileg ELTE-n elkezdett kutatás alapján határozzák meg, hogy az utasok ne nyugtalankodjanak.


Egy-egy team building meglepő eredményekre képes (ha utána a vezetők ki tudják használni). Engem kétszer győzött meg ilyen rendezvény, hogy semmi keresnivalóm az adott cégnél. (A kollégák teljesen "zombik lettek"), tanúja voltam, hogy egy MLM szervezet rendezvénye után több tag nem vette tudomásul, hogy a tevékenysége erősen ráfizetéses.


Az is pszichológiai eredmény, hogy a tüntetéseket nem éleslőszerrel oszlatják, hanem gumilövedékessel, könnygázzal. Ha ezeket korrektül használják, nem okoznak maradandó sérülést. Azt, hogy valakit megöltek, azt meg lehet bosszulni, nagy temetést lehet neki rendezni, de azzal nem lehet propaganda hadjáratot csinálni, hogy taknyom nyálam összefolyt. (A magyar történelemből tudjuk, hogy ezeket az eszközöket is lehet rosszul használni)"


De figyelj már ezt a kérdést nem a pszihológia le nézése miatt tettem fel az általad le írt dolgokat én is olvastam egykor nem egy könyvben Goleman, Smith Mackie, De az elmúlt 20évhez semmi köze amiket írsz! Ezek a könyvek is le írják hogy ezek a tudományok gyerekcipőben járnak! Viszont én a technika meg a globális kutatási igények be áramló pénz stb ara számítok hogy nem 400évébe fog telni hogy fel zárkózzon ara a szintre ahol a mai fizika van hanem gyorsabb lesz a fejlődés! Szal ere voltam kíváncsi hogy ilyen analóg értelemben hogyan állnak ezek a tudományok?

2021. szept. 22. 11:56
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

A konkrét magyar pszichiátriai kezelést keverni a pszichológia, mint tudomány fejlődésével, igen komoly tévedést jelent.

A felsorolt kísérletek egy állomása a pszichológia fejlődésének, és nem maga a fejlődés.

A fejlődés valós értékét itt nem lehet (nem érdemes) kifejteni, mert megsokasodott a semmit nem értő pontozómesterek száma (engem nem érdekelne de félrevezetik a jószándékú érdeklődőket).

2021. szept. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
A többihez képest mostanra! Mert ezek ugyan nagy eredmények de összességében semmik ahhoz képest ahol pl a fizika jár ma!
2021. szept. 22. 12:02
 15/21 A kérdező kommentje:
Nem keverem de össze se hasonlítom ezekre különnálóan vonatkozik hogy gyerekcipőben járnak! Inkább te értelmezed úgy! Nem két külön kérdést tettem fel hanem egy kérdést fogalmaztam meg az alapján hogy ez mind kettőre vonatkozik!
2021. szept. 22. 12:06
 16/21 anonim ***** válasza:

Akkor elbeszélünk egymás mellett. Nem az a gondom ezekkel a kísérletekkel, hogy kamuk. Volt hidegfúziós szenzáció, fénynél gyorsabb neutrínó, meg sok más. Minden tudománynak megvannak a kóklerei, de más tudományok képviselői ezeket kitaszítják. A gond az, hogy a Milgram-kísérletet rengetegszer ismételték sikerrel. A börönkísérletet a mai napig hivatkozzák. A járókelő effektust a mai napig hivatkozzák,"Az egyik legerősebb és legjobban reprodukálható effektus a pszichológiában.", sőt egy kókler (Zimbardo) a mai (közelmúlti) napig haknizik vele és nagy tisztelettel kezelik. A kísérletek régiek, de az, hogy a "szakma" a kóklereket nem veti ki magából az sokat mutat.

Nem kevertem a dolgokat. A tudománynak mindig 3 rétege van:

*Alapkutatások

*Alkalmazott tudományok

*Ahogy használják

Ez a három együtt mutat egy képet.

Amíg műszaki oldalon van számonkérés a termék minőségét illetően a pszichológiában fel sem merül (nincs nyomás a minőségi munkára). Szerintem van fejlődés, nagy fejlődés, de az az alkalmazott tudomány rétegben van (A repülős példa kb 10 éves, ha jól tudom). A másik két rétegben lehet, hogy az igény is hiányzik a természettudományos/műszaki szemléletre.

2021. szept. 22. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Sokkal nehezebben mérhetőek ezek a területek ere csak egy távlatszerű választ vártam! Egyáltalán mi alapján értékeljük hogy más tudományokhoz képest hol járnak? Az emberek így tudják a megbízhatóságát adni valamire!


Am az hogy a két terület pszichiátria meg pszichológia el tér és ha van fejlődésbeli különbség az elmúlt 20évben köztük meg lehet külön külön fogalmazni őket hogy melyik hol jár! Ha valamelyik sokkal gyorsabban fejlődik az úgy is szembe ötlő lesz!

2021. szept. 22. 13:46
 18/21 A kérdező kommentje:
Az ilyen távlatokhoz hasonlatokat kellene alkalmazni szemléltetést! Úgy érthető ha el is tudjuk képzelni! pl Mi alapján mondható rájuk hogy még gyerekcipőben járnak? Hogy állnak a saját céljaikkal? Vannak egyáltalán? Így lehet mérni a haladást!
2021. szept. 22. 13:50
 19/21 A kérdező kommentje:
Mindenesetre baszott sok mindent tudnak azért az emberről ezt jól mutatják a több 10000 oldalas szak irodalmak xD
2021. szept. 22. 22:01
 20/21 anonim ***** válasza:

Értelmetlen az ilyen hasonlítgatás. A tudomány nem lineáris skála mentén halad, hanem ugrásokkal. A pszichiátria meg nem tudomány, hanem annak alkalmazása.

A pszichológia fejlődése nagyban kapcsolódik az agykutatás fejlődéséhez. Az agyszerkezet és a gondolkodás szerkezete meglehetősen összefüggenek. Olyanokat meg ne akarjunk hasonlítani, hogy a fúzió, a káoszelmélet, a hologram vagy éppen a gondolkodás szerkezetének megállapítása a nagyobb teljesítmény. Mert ehhez előbb meg kell határozni a hasonlításhoz szükséges mértékrendszert. Anélül minden hasonlítás szubjektív vagy nevetséges.

2021. szept. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!