Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha diktatúrának nevezzük az 1...

Ha diktatúrának nevezzük az 1 pártrendszerű államokat, akkor miként definiáljuk az olyanokat, ahol elvileg bármilyen pártra leadhatod a szavazatodat, de a tényleges hatalom csupán a 2 legnagyobb között cserél rendszeresen gazdát?

Figyelt kérdés

Ennek iskolapéldája például az Amerikai Egyesült Államok (demokraták vs. republikánusok), de sok más péda is felhozható...


Avagy a 2 mennyivel demokratikusabb az 1-nél?



2021. szept. 9. 21:00
 1/2 anonim válasza:
100%
Sokkal demokratikusabb a 2 az 1-nél, amennyibben a két párt vetésforgója nem egy színjáték. Az USA valóban kétpártrendszer, de ennek nem diktatúra, hanem a választási rendszerük az oka: nincsennek listás szavazatok, csak egyéni választókerületek, ahol viszont a győztes mindent visz. Mivel a választókerületeket mindig a legerősebb pártok szokták nyerni ( a világon minden demokráciában), így az USA-ban csak a két nagy párt nyeri a kerületeket, illetve a kissebb pártok is betagozódnak, beolvadnak a nagyokba. Kicsit olyan ez mint nálunk most az összefogás: az összes baloldali párt összefogott, mert csak együtt van esélyük a kvázi egypárti jobboldallal szemben. De az USA egyébként más szisztéma szerint gondolkozik, mint Európa. Az összes politikusukat, így a képviselőket is egy előválasztási rendszerben választják ki, tehát nem csak a két nagy párt küzd egymással, hanem a párton belül is van vita, és rivalizálás. Szóval véleményem szerint az USA demokrácia, és alapból kétpártrendszer is lehet az, ha a szavazóknak van valós választási lehetősége, illetve valódi a verseny a politikusok között.
2021. szept. 9. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 2*Sü ***** válasza:
100%

Diktatúra az, ahol a hatalom nem népakaratból származik. Képviseleti demokrácia az, ahol az, hogy ki van hatalmon, az a népakaratot tükrözi. (Közvetlen demokráciában meg maga a nép hozza meg a döntéseket.)


Egy egypártrendszer is lehet demokratikus, ha az az egy párt a nép akaratából kormányoz, és bár lenne lehetőség más pártoknak is hatalomra kerülni, ezek támogatottsága nem elegendő ahhoz, hogy hatalomhoz jussanak, vagy ez a hatalom elenyésző. Ugyanígy elméletileg egy többpártrendszer is lehet diktatúra, ha ezek a pártok nem a nép akaratából kerültek hatalomra, ha más párt pl. nem indulhat a választáson stb…


A demokrácia vagy a diktatúra tehát nem a pártok számán múlik. Az USA-ban hagyományosan két nagy párt játszik jelentős szerepet, pl. több, mint 150 éve ezen két párt közül kerültek ki az elnökök. Viszont van lehetőség más pártoknak is indulni, sőt vannak más pártok is, de ha a nép – leegyszerűsített módon megfogalmazva – erre a két nagy pártra szavaz, akkor ez a két pár az, ami a népakaratból következtetett módon gyakorolja a hatalmat.

2021. szept. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!