Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nem gyanús az a tudományos...

Nem gyanús az a tudományos módszertan, amely helységnevek alapján akar történelmi személyekre vonatkozó eredményekre jutni?

Figyelt kérdés

Pl. a történészek biztosra veszik, Taksony (egyik) szálláshelye a mai Taksonyban volt, mert különben nem hívnák így a települést.


De miért nevezne el bárki is egy települést egy emberről? Ez olyan, mintha 100 év múlva Viktornak hívnák Felcsútot.


2021. aug. 22. 00:42
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
Felcsútot nem fogják atnevezni
2021. aug. 22. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Régen a mai települések valakinek a birtokai voltak, a birtokost jelölték meg a település nevében. Vannak azok a nevek, amik kizárólag önmagukban, képző és utótag nélkül lettek helynevek, pl. Taksony, Debrecen. De vannak képzős, pl. Pályi, Péteri, és összetett nevek is Pl..Gyulaháza, Péterlaka.

Azért nevezték el egy emberről, mert övé volt a birtok. Ami a királyé volt az Királyi, Királyháza, stb. lett, ami az egyházé volt az pl. Papos, lett. Ez volt a legelső helynévadási szokás a magyaroknál, de emellett más névadasi motiváció is van, pl. népekrol elnevezett helyek, pl. Németi, Olaszi, vagy foglalkozásnévről pl. Kovácsi.

2021. aug. 22. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
73%
vagy Nyúl, Ravazd, Solymos, Pata, Visonta, Ebes stb.
2021. aug. 22. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"a történészek biztosra veszik, Taksony (egyik) szálláshelye a mai Taksonyban volt, mert különben nem hívnák így a települést."

Ezt nem tudom, hol olvastad. Ez a mondat így ebben a formában egy csúnya kamu, finoman fogalmazva.

2021. aug. 22. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#2

Akkor se értem, hogy miért simán a nevüket adják városnévnek mindenféle toldalék nélkül. Nem hiszem, hogy ez akkoriban ne hangzott volna rosszul. "Te Taksonyban laksz" Olyan, mintha benne lakna a testében.

2021. aug. 22. 11:45
 6/9 anonim ***** válasza:
Mert nem az ott lakás, hanem a birtoklás volt a lényeg. Egyrészt, másrészt pedig a ban/ben rag akkoriban nem létezett, de az -i képző pl igen,van is Németi, Olaszi, Pályi (Pál+i), Péteri típusú név egy csomó. Az, hogy szállásterület az nem azt jelenti, hogy néha néha ott aludt egy héten, hanem hogy hosszabb ideig birtokolta a területet. Az oklevelek tanúskodnak ezekről, mikor xy király odaadományozott egy birtokot gyakran azonnal elnevezték az új birtokosrol és ezt az oklevélben rögzítették is.
2021. aug. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A ragrendszer kialakulása kicsit később zajlott le,mint ahogy ezek a birtoklások megtörténtek, ezért eleinte a legegyszerűbb birtokosi formák alakultak ki, majd idővel a ragok után az -s, -d és az említett -i képzős alakok is. A kettes voltam, az előző hszban is.
2021. aug. 22. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 MDaniel98 ***** válasza:
A történeszek (többsége) a közvélekedéssel ellentétben nem hülyem és nem csak írott forrásokból tájékozódik, valamint jobban ismeri az adott kort mint a legtöbb ember, aki véleményt formál róla (tulajdonképpen ezért is fizetik).
2021. aug. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

"A ragrendszer kialakulása kicsit később zajlott le,mint ahogy ezek a birtoklások megtörténtek"

Mi az, hogy a ragrendszer később alakult ki? Nem voltak ragok? Akkor hogy beszéltek?

2021. aug. 23. 21:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!