Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nemzetállam koncepciója a...

A nemzetállam koncepciója a jövőben is általános és fenntartható lesz, vagy felváltja valami más?

Figyelt kérdés
Az emberiség írott történelméhez képest a nemzetben és a nemzetállamban való gondolkodás elég frissnek mondható (kb. úgy összességében a 18. században fogalmazódtak meg az alapvető kritériumai), ezért is érdekelne, hogy ez a fajta berendezkedés mennyire lesz életképes a jövőben...

2021. aug. 1. 11:31
 1/4 anonim ***** válasza:
48%

Már most sem fenntartható.


Már ma is nagyrészt globális hatások befolyásolják mindannyiunk életét, csak hogy a legelcsépeltebb példákat mondjam, a környezetszennyezés és a klímaváltozás.


Oké, hogy nemzetállam, meg szuverenitás, senki nem ugasson bele, hogy Kína vagy India mennyi szutykot enged a folyókba, tengerekbe, óceánokba, vagy hogy mennyi freont eregetnek a légkörbe, de ez minden nemzet minden emberére hatással van.


A gazdaságban szintén globális hatások érvényesülnek - senki ne ugasson bele, hogy mi történik mondjuk Szaud-Arábiában, mert nemzetállam, szuverenitás, blabla, de ha elzárják az olajkútjaikat, akkor hirtelen mindenhol a duplájára emelkedik a benzin ára.


Csak néhány nagyon triviális példa, de nagyon jól megmutatja, hogy a nemzetállamoknak semmi jelentősége és értelme nincs, nagyjából a teljes emberiség sorsa összefonódott már.

2021. aug. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
49%
Már most sem az. Eleve a nemzetállam egy természetellenes dolog főleg a mai értelmében. Eredetileg a nemzet a népek meg az etnikumok fölött álló összefogó erő lett volna ami a feudális rendszert váltotta, de ez elment a szélsőségek irányába, a nemzetet az etnikummal is azonosították mindenféle kamu történelmet taltak ki (ezeréves magyar királyság) és rengeteg háborút népirtást eredményezett és eredményez a mai napig.
2021. aug. 1. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A nemzetállamok általános elterjedtsége nyilván éppen úgy történelmi kontextusban értelmezhető, mint pl. a dinasztikus polietnikus birodalmaké. Tehát jól gondolod, hogy nem marad ez így örökké. De hogy mi váltja fel, nem tudom. Bizonyára mindig valamiféle fő identitás elemünk alapján hozunk létre államokat. Jelenleg még ez az identitást meghatározó fő elem a nemzeti hovatartozás. De ennek is vége lesz egyszer. Így több mint tíz éve tartó fidesz uralom után úgy érzem valamiképp ideológiai alapon kéne egy országban lakniuk az embereknek, mert én pl. nem nagyon érzem jól magam szeretett hazámban. Lehet, hogy majd a távoli jövőben úgy leszünk államokba szervezve, hogy vallásosak, ateisták, konzervatívok, liberálisok, bal, jobb, stb.
2021. aug. 2. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy Egyesült Európa is egy életképtelen koncepció lenne nemhogy egy konkrét országot csinálni az egész földből. Mert alapból 8 milliárd embert még a jenkik se tudnának életbe tartani és még nem hoztuk ide a nyelvi és vallási különbségeket a különböző kultúrákat stb .


Meg alapból felvet pár morális problémát pl hogy Magyarország egy lassan 1300 éves ország ha meg úgy vesszük hogy a kárpátmedencébe érkezésünktől számoljuk akkor 1500 éves 1500 éven keresztül küzdöttek az emberek azért hogy végül eltünjön az ország a földről? Hát ez elég nagy gyalázás.


A globalizmus csak nagyon mérsékelten jó dolog nem is támogatom

2022. nov. 12. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!