Az igaz hogy az Afrikai emberek genetikailag közelebb állnak a majmokhoz mint más rasszok?

Figyelt kérdés

A National Geographic csatornán láttam egy műsort még 20 évvel ezelőtt, amiben az volt hogy mindegyik emberi rassz dns-ét összehasonlították, hogy kiderítsék melyik rassz dns-e áll legközelebb a majmokhoz az evolució hatása miatt.


Azóta próbáltam Google-n keresni ezt a műsort, de gondolom betiltották mivel eléggé rasszista tanulmány lehetett és nem tudom hogy mennyire valóságos.


Erről mit gondoltok? Igaz lehet ez a tanulmány?


2021. júl. 28. 15:50
 1/9 anonim ***** válasza:
81%
Nem látom át, milyen alapja lehet ennek a kijelentésnek. Én azt olvastam egyszer, hogy pl. egy afrikai bantu férfi és nő között nagyobb a genetikai különbség, mint egy bantu férfi és egy eszkimó férfi között. Úgyhogy nem látom értelmét ilyen jellegű összehasonlításnak, mind homo sapiens sapiens vagyunk.
2021. júl. 28. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
26%
Igaz.
2021. júl. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
87%

Az Afrikán belüli genetikai változatosság nagyobb mint a rasszok közötti, szóval egy ilyen összehasonlítás eléggé értelmetlen.


[link]

2021. júl. 28. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
83%
Nem tudom, de inkább az ellenkezőjére tippelnék. Az Európai népesség még visszakereszteződött a neandervölgyivel, míg az ausztrál, dél-kelet-ázsiai a gyenyiszovai emberrel. Utóbbiak valószínűleg közelebb álltak a csimpánzhoz, mint az "eredeti afrikai homo sapiens sapiens". Szóval ez alapján azt valószínűsíteném, hogy inkább az európai, vagy az ausztrál őslakosság állhat közelebb a csimpánzhoz, de megerősítő információt nem találtam.
2021. júl. 28. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
56%
Nem. Nem a mai majmoktól származunk, így eleve nem állhatunk közel hozzájuk genetikailag érdemben.
2021. júl. 28. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
58%
Nem igaz, és nem tiltottak be semmit, mert erre nem volt ok, mindössze e értetted félre. Hogy miképp, azt előttem leírták.
2021. júl. 28. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
8%
Hablaty, mellébeszélés - csak rájuk kell nézni...
2021. júl. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
4es, nem igaz, hogy a neandervölgyi es gyeniszovai közelebb állt csimpánzhoz. Ezek nem voltak feluton a HS es a csimpánz között, hanem egy párhuzamos fejlödés soran alakultak ki.
2021. júl. 29. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:
60%

Az afrikai emberek pontosan ugyanolyan szintű rokonságban állnak a majmokkal (bármelyik majomfajt is nézzük), mint a többi népcsoport tagjai. Az utolsó közös ős ugyanakkor élt. Egyébként is az emberek közötti genetikai külödnbség elhanyagolható például az ember és a csimpánz közöttihez képest.

Persze ha a konkrét DNS-t nézzük, előfodrulhat, hogy az egyik ember genomja egy nagyon kevéssel jobban hasonlít egy csimpánzéhoz egy másik emberénél (sőt, biztos így van, esélytelen, hogy pont ugyanannyi az eltérés minden ember esetében), de egyrészt a különbség minimális lehet, másrészt sosem hallottam olyan kutatásról, miszerint rassz szintű különbsé lenne az ilyenekben. (De ha van is, a fenti állításomat, hogy minden ember ugyanolyan szintű rokonságban van a csimpánzokkal, nem befolyásolja.)

Emellett ahogy hollófernyiges is írta, az afrikai népességben nagyon nagy a genetikai változatosság, őket egy masszaként kezelni eleve hibás tudományosan.

De egyébként a modern biológiában sok kutató azt is megkérdőjelezi, hogy egyáltalán beszélhetünk-e biológiai értelemben rasszokról:

[link]

(A National Geogrphic is hozott le a témát is érintő cikket.)

[link]


#4

"Az Európai népesség még visszakereszteződött a neandervölgyivel, míg az ausztrál, dél-kelet-ázsiai a gyenyiszovai emberrel. Utóbbiak valószínűleg közelebb álltak a csimpánzhoz, mint az "eredeti afrikai homo sapiens sapiens"."

Ahogy már a 8-as válaszoló is leírta: az akkori H. sapiens egyedek ugyanolyan rokonságban álltak a csimpánzzal, mint a neandervölgyiek és gyeniszovaiak (ugyanaz volt az utolsó közös ős a csimpánzzal).


#5

"

Nem. Nem a mai majmoktól származunk, így eleve nem állhatunk közel hozzájuk genetikailag érdemben."

Ez az állítás értelmetlen. Attól még hogy nem a testvéredtől (vagy unokatestvéredtől, stb.) származol, megadható, hogy milyen távol álltok egymástól genetikailag, azaz megadható a rokonsági fok.

2021. júl. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!