Mi a különbség az 1222-es, II. András által jegyzett Aranybulla és az 1351-es, I. Nagy Lajos király által jegyzett, ún. ősiség törvénye között?
Ha jól tudom, az 1351-es törvény megtiltotta, hogy XY család a korábban kapott földbirtokokat nem adományozhatta el, annak a családon belül (közvetlen leszármazottak vagy oldalági rokonok) kellett maradnia egészen addig, amíg az adott nemzetség teljes egészében ki nem halt, kvázi így védve a kisebb birokos nemeseket attól, hogy a nagyobb főurak / oligarchák beolvasszák a birtokaikat a sajátjukba.
Az 1222-es Aranybullának a negyedik cikkeje hogyan kapcsolódik az 1351-es Ősiség törvényéhez?
I. Lajos 1351-es törvényei elsősorban megerősítették, II. András 1222 törvényeit, az aranybullájában, ha az adott nemes fiú nélkül hal meg, de lánya van, akkor kötelező negyedrészt neki kell adnia, a többiről azonban szabadon rendelkezik, vagy ha nem rendelkezett, akkor a legközelebbi hozzátartozója örökli a vagyont, ha pedig az sincs, akkor a vagyon a királyt illeti meg.
I. Lajos ezt annyiban módosította, hogy az összes olyan földbirtokra, melyet a tulajdonos nem maga szerzett, nyert, vagy vásárolt, az aviticitas jogát tekintette érvényesnek. Az örökölt birtokokat tulajdonosa nem bocsáthatta áruba, ezzel együtt pedig szigorú szabályok szerint kellett azokat továbbadnia, melyek a gyermekek születési sorrendje mellett az oldalágak viszonyát, a férfi-női jogegyenlőség kérdését és a birtokok – apai vagy anyai ágról való – eredetét is figyelembe vették.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!