Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mikor lett hatályon kívül...

Mikor lett hatályon kívül helyezve az Aranybulla?

Figyelt kérdés
2018. márc. 7. 15:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
10%
Az aranybullában rögzítve van többek között az is, hogy nem helyezhető hatályon kívül.
2018. márc. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:

nem lett csak ferenc ferdinánd óta (inkább károly róbert meg az azt megelőző társkirályok) nem vették figyelembe a magyar nemesség jogait mert délről török északról habsburg megszállás alatt álltunk


viszont ettől függetlenül élnek a jogaik csak megszűnt a királyság meg a kommunisták elvették a vagyonukat

2018. márc. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Akkor a mai napig érvényben van?
2018. márc. 7. 15:49
 4/11 anonim válasza:
lényegében...
2018. márc. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Soha nem lett hatályon kívül helyezve, de az idő meghaladta, így az abban foglaltakat ma már nem lehet érvényre juttatni.


Azóta az államrend, államszerkezet, jogszerkezet sokat változott, egyéb törvények sokszorosan felülírták (Werbőczi, Dualizmus, stb).

2018. márc. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

1231-ben már érvényét vesztette, amikor II. András megújította (nem pedig kiegészítette).


Az más kérdés, hogy ilyen-olyan formában egyes rendelkezései még sokáig tovább éltek.

2018. márc. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"amikor II. András megújította "


Nem újította meg. Amiről beszélsz, az egy másik aranybulla volt. (nem vicc!)

2018. márc. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

1222 után számtalanszor megújították, kiegészítették átírták. Viszont mivel az Aranybulla alapjáraton a jobbágyok helyzetét hivatott rendezni, hatályon kívül pedig nem helyezhető... igazából a 1848-53-as jobbágyfelszabadításokkor érvényét vesztette. Logikusan is, de amúgy is ezt tartják az Aranybulla végének, mivel már nem volt olyan társadalmi réteg, akikre rá lehetett volna ,,vetíteni" a benne foglaltakat.


A kommunistáknak ehhez pedig semmi közük!!!! Azok a munkások voltak, akiknek elvették a vagyonukat, és az is csak Rákosi 1949/53-56-os rendszeréhez köthető. Sztálinék meg proletárdiktatúráról beszéltek és a munkásság helyzetére hivatkozva vezették be rendszeresre a kapitalizmust és az államosítást. (Marxizmuson alapszik a kommunizmus, mely kimondja, hogy a történelem osztályharcok sokasága, a tőkéseké és a munkásoké, és szükségszerűen ki fog robbanni egy háború- ez volt a nagy orosz forradalom, amikor a kommunisták (marxizmus radikális ága) átvették a hatalmat és kivégezték a cári családot 1917-ben; ez a háború fogja elhozni a munkások felszabadulását és onnantól kezdve az életük jobb lesz, mert ők irányítanak). De az egész kommunizmus és szélsőségek általában valamilyen régi világnézetnek a kifordított, megmagyarázott változatai.


A jogszabály értelmében sem értelmezhető, mivel konkrétan meg van benne fogalmazva az a középkori társadalmi réteg, amelyre érvényes, 1945 óta pedig tuti nincs a magyar társadalomnak ilyen rétege. És szerintem az alkotmány megírása és elfogadása óta minden korábbi törvény, amit nem újítottak meg, érvényét vesztette (sőt, ha jól emlékszem, ezt konkrétan ki is mondják benne).

2018. márc. 8. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Az aranybulla a nemesek adómentességét és büntethetetlenségét rögzíti amit az angol magna carta libertatum mintájára írtak
2018. márc. 9. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Magyarországnak történeti alkotmánya van/volt, egészen az 1949-es, szovjet mintára készített alkotmány bevezetéséig, ami egy chartális alkotmány. Nagyjából ezt a dátumot nevezhetjük meg, viszont az Aranybulla többször volt kiegészítve, módosítva az idők folyamán.

A mai helyzettel nem vagyok teljesen tisztában (alkotmány és alaptörvény kapcsolata), de az 1990-es alkotmány az 1949-esre épül, amit viszont egy megszállt országban alkottak és fogadtak el, így azt jogérvényesnek nem igazán lehet tekinteni - más kérdés, hogy de facto e szerint folynak ma a dolgok.

Összegezve: módosításokkal a 20. század közepéig érvényben volt, csak az új, szovjet típusú alkotmány bevezetése söpörte a szőnyeg alá. Viszont nincs elveszve, a történeti alkotmányhoz való visszatéréssel azon nyomban érvényben lenne.

2018. márc. 9. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!