Egy fejlett mesterséges intelligencia válhat hívővé?

Figyelt kérdés

Nem vagyok vallásos, csak felötlött bennem, bár tudom, hogy hogy elvileg programozás kérdése ez, de azon túl, egy racionálisan létrehozott intelligencia is kap határokat az alakulásra, vagy a fejlődésre és azzal is megtörténhet, ha egyszer az emberrel megeshet, hogy valamiben hinni kezd.

Nem feltétlenül Istenben, hiszen a keresztény vallás nemigen szól mesterséges lényeknek, most attól függetlenül, hogy egy csomó minden vált már benne jelképessé és ez továbbra is működhet, így bárki számára vonzóvá válhat, de olyan módon, mint egy erős intuíció, vagy elhatalmasodott sejtés válhat e végül feltétlen hitté?



2021. júl. 7. 08:06
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Az jutott az eszembe, hogy az ember mint konstrukció nagyon is régi, vagy egyszerűen egy csomó primitív elemet tartalmaz, még az állati sorból, mint az ösztönök, vagy mondhatnám akár a reflexeket, aztán ott van a tudatalatti, az évmilliók alatt megrögzült félelmek, gátlások és egy mesterséges lénynél ezeket nemigen éri meg alkalmazni, mert lehet, hogy a hit ilyenekre támaszkodik, de nekünk nincs értelme hasonló módszereket alkalmazni, ha egyszer egyből értelmes lényt alkotunk, akkor ki lehet hagyni olyan vezérlési, irányítási módozatokat, amit az értelem nélküli lényeknél alkalmazott a természet.
2021. júl. 8. 09:45
 12/20 anonim ***** válasza:
0%
A hit egy fontos működési elem, amit érdemes beépíteni a MI számára is.
2021. júl. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

#10

Tekintheted gépnek az emberi agy működését, de azt nem árt belekalkulálni ebbe a nézetbe, hogy a jelenlegi technokrata felfogásunk adja ehhez az alapot.


Annyira nem értjük még a működését, hogy ez az álláspont 100%-ban védhető legyen, ezért én óvatosságra intek mindenkit.


Szimulálni talán képesek leszünk már valamilyen szinten, de ugye a SimCityből sem lesz valódi város soha.

2021. júl. 8. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Szerintem felesleges az emberi agyat szimulálni, semmi értelme nincs,mert túlságosan primitív, kiszámíthatatlan és bizonytalan az ember viselkedése.

Lehet ennél jobb, magasabb szintű értelem is létrehozva.

2021. júl. 8. 11:05
 15/20 Tislerics Máté ***** válasza:
82%

#13! A technokrata felfogás alatt gondolom a materializmust érted. Ami valóban a tudományos gondolkodás alapja. De nem véletlenül. A világban ugyanis vannak struktúrák, amik ok-okozati összefüggésében vannak egymással. Ezek megértésével történik tudás megszerzése. Tehát a világ megismerése. A materializmus ellentétje az idealizmus, amire sajnos nem lehet olyan módszertant alapozni, ami a világ megismerését tenné lehetővé. Ezért sajnos szükséges materialistának lenni ahhoz hogy új ismeretek bírtoába juthassunk.


Az agy megértése természetesen még midig zajlik, de ettől még gyönyörűen látszik, hogy amikor az ember gondolkodik, akkor bizonyos agyterületek aktivizálódnak. Ezeket megfigyelve ki lehet következtetni, hogy egyes területek milyen gondolatokért felelősek. De még az is megfigyelhető valamilyen szinten, hogy miként alakulnak ki a gondolatok benne. Tehát akár hogy is nézzük ez egy gépezet, ami a gondolatokért (is) felel. Ez nem materializmus vagy idealizmus kérdése. Így működik és kész.


Ha majd mást is megtudunk róla, akkor azzal is ki kell egészíteni az ismereteinket. Így még jobban fogjuk érteni, hogy emennyire lehet reprodukálni a lehetőségeinkhez mérten.

2021. júl. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

#15

Semmi baj a materialista felfogással (mert működik), amíg nem eredeztetjük mindenre, hiszen akkor ugyanúgy töltjük ki vele az űrt, mint annak idején a vallásokkal tettük.


Nem szeretnék abba a hibába esni, hogy egy új vallással értelmezzem a világ azon dolgait, amit nem értek (és nemcsak én, az emberiség sem).


Az, hogy agyterületek aktiválódnak, lehet eredet és lehet reakció is. Ha az MI-vel emberi agyat akarunk teremteni ahelyett, hogy befognánk olyan munkákra, amelyek kiegészítik és segítik azt, amit jelenleg emberek végeznek, akkor valójában istent játszunk, és a komplexusainkkal küzdünk.

2021. júl. 8. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

"óvatosságra intek mindenkit"

Elvben igazad lenne, de azért van még néhány dolog:

nevezetesen az energiamegmaradás.

A világunkból nem megy ki energia, és nem is jön be.

Tehát nincsen az agynak külső irányítása.

Amit csinál, azt magától csinálja.

2021. júl. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

#17

Jelenlegi felfogásunk szerint.

Nem tudjuk, mi a 100%. Nem biztos, hogy az Univerzum az.

2021. júl. 8. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Tislerics Máté ***** válasza:
77%

#16! Nyilván nyitottnak kell maradni mindenre. Bizonyára elképesztő és meghökkentő felfedezések is váratnak még magukra az agykutatáson belül. De sajnos a materializmusra való eredeztetés elkerülhetetlen. Hiszen csak így tudunk új ismeretekre szert tenni. A bizonyíthatatlan és megfigyelhetetlen energiákon, lényeken való töprengés sajnos nem vezet sehova.


Nem tehetünk mást: abból kell kiindulni, amit eddig is tudunk és nyitottnak kell maradni mindere.


Az MI-k (eddig is) leginkább arra lettek használva, hogy csak kiegészítsék az életünket. Az emberi gondolkodás leutánzása a segítségükkel csupán egy érdekes alkalmazási területe, amiből igencsak sokat tanulhatunk. De koránt sem ez tűnik a fő csapásiránynak.


Az ember mindig is istent játszott, és mindig küzdött a komplexusaival. Balgaság lenne bízni abban, hogy ez valaha is meg fog változni. Inkább meg kell tanulni együtt élni ezzel és a legjobbat kihozni belőle.

2021. júl. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Azt nem tudom, hogy az állatok hogyan gondolkodnak, mert megfigyeléseket végeznek, tudnak tanulni és viselkedést racionalizálni, de az ősember bizonyára hasonló módon gondolkodott, mint a ma élő természeti népek, amelyek nincsenek, vagy csak minimálisan vannak kapcsolatban a civilizációval. Ezek teli vannak hiedelmekkel, babonákkal, tévhitekkel.

Az ókor jeles filozófusai már komoly eredményeket értek el, de akkor még nem létezett a természettudomány, csupán a természetfilozófia, mert a természettudományos módszertan a modern kor vívmánya és ennek köszönhetjük a technológiai eredményeinket.

Szerintem így szándékosan biztosan nem lesz igény a hit programozására, de esetleg mégis kialakulhat egy bonyolult mesterséges intelligencia fejlődése következtében magától is, a legnagyobb ellenlépések dacára.

2021. júl. 8. 16:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!