Egy fejlett mesterséges intelligencia válhat hívővé?
Nem vagyok vallásos, csak felötlött bennem, bár tudom, hogy hogy elvileg programozás kérdése ez, de azon túl, egy racionálisan létrehozott intelligencia is kap határokat az alakulásra, vagy a fejlődésre és azzal is megtörténhet, ha egyszer az emberrel megeshet, hogy valamiben hinni kezd.
Nem feltétlenül Istenben, hiszen a keresztény vallás nemigen szól mesterséges lényeknek, most attól függetlenül, hogy egy csomó minden vált már benne jelképessé és ez továbbra is működhet, így bárki számára vonzóvá válhat, de olyan módon, mint egy erős intuíció, vagy elhatalmasodott sejtés válhat e végül feltétlen hitté?
Persze! Pont a mi agyunk a bizonyíték rá, hogy egy bonyolult gépezet annyira összetetten is tud működni, hogy képes lehet hinni.
Totál irreleváns, hogy egy ilyen hinni tudó szerkezet az evolúció vagy tudatos emberi tervezés hattásra jön létre.
Attól függ.
Egy megalapozott hit nagyon sokat segíthet adott esetben.
Egy vakhit, amin nem lehet változtatni... na, az pedig végromlásba vihet.
#4! A hit kis mennyiségben hasznos lehet, mert csökkentheti a szorongást és motiválhat a valóság még jobb megismerésére. Nagy mennyiségben azonban káros lehet. Hiszen a hit sosem biztos tudás, csupán személyes meggyőződés, ami ha téves elemeket tartalmaz, akkor a tévedéseken alapuló hit szerint történő cselekvések káoszt és szenvedést fognak okozni.
Azt azonban meg kell említeni, hogy az MI-k létrehozásának csak egy nagyon kis szűk szegmense foglalkozik az emberi gondolkodás szimulálásával. Így a hitre való képesség reprodukálása is csak egy határterület lesz, aminek a jelentőségé elhanyagolható a többi alkalmazási terület alkotta lehetőségekhez mérve.
Egy MI pl. ami hibásan tervez meg, vagy irányít valamit és így konkrétan több ezer vagy millió ember életét veszélyezteti sokkal nagyobb problémát jelent, mint egy ember szerűen gondolkodó replikáns, terminátor vagy sexrobot stb. A legtöbb valóban alkalmazott MI-nek totál felesleges hitet vagy érzelmeket adni. Mert csak hátráltatnák a feladatuk elvégzésében. Ezekből lesz majd nagyon sok és ezek fognak leggyorsabban fejlődni. És pont ezért ezektől is kell majd a leginkább tartani a jövőben...
#6
Éppen ez a lényeg. Egy gépnek nincs szorongása, nincsenek érzelmei. Ha vannak, azok tudatos programozás termékei, amelyek kiiktathatók.
Egy MI csak szimulálni lesz képes az emberi elmét, reprodukálni nem, ezért olyan jellegű evolúció sem várható el tőle (csak gépi tanulás és asszociáció).
#8! Ha szigorúan vesszük, akkor az ember is gép. Csak nem tudatos tervezés során jött létre az első életformákból, hanem az evolúció által. De ettől még ugyan úgy egy atomok alkotta szerkezet, ami 4 milliárd éve specializálódik a változó környezethez. Ezért is lehetett sokkal sokkal bonyolultabb bármelyik gépnél, amit ember képes tervezni és legyártani MÉG! Ahogy a nanotechnológia fejlődik, úgy fogunk egyre inkább összetettebb számítógépeket építeni. Amikben már a molekulák is olyan bonyolult gépezetek lesznek, mint egy élőlény sejtjeiben.
A szorongás és az érzelmek reprodukálása csak a kezdet lesz. A legegyszerűbb emlősök is megélik ezeket valamilyen szinten. És természetesen az élőlényekben is kikapcsolhatók ezek, még az emlékek is törölhetők. Akár az emberben is. Az igazi kihívás a kreativitás és az elvont gondolkodás reprodukálása lesz. Talán sosem fog tökéletesen sikerüli.
A programozás tudatos tervezés eredménye. De az evolúció is képes bonyolult számításokat végző rendszert "alkotni". Lásd: agy! Az ember egy egyszerűen működő rendszert szerkezetnek nevez, egy bonyolultabbat már gépnek. De egy nagyon bonyolultat, (mint egy élőlény) már élőnek. Ez csak játék a fogalmakkal. A lényeg az hogy vannak egyszerű és bonyolult struktúrák a világban. Az agy a legbonyolultabb amit ismerünk. De meglehetne csinálni újra, csak ügyesen kéne egymás mellé pakolgatni az atomokat. Ez a jövőben valamilyen szinten megvalósulhat. Lásd.: Nanotechnológia fejlődése...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!