Itt a partizán hogy érti hogy vége a neoliberalizmusnak? Mit ért azon hogy neoliberalizmus utáni állam?
Szia!
A neoliberális társadalmi rendszer kritikája egy elég fősodorú téma, nagyon erős gazdasági és társadalomtudományi kritikákkal amik az újbaloldalban komoly táptalajt és érdeklődést váltottak ki. Olyan írókat tudnék kiemelni mint Mark Fischer, Mariana Mazzucato, Piketty, vagy társadalomtudományosabb oldalról Alvin Toffler vagy Christopher Lasch.
Egy közös vonatkozása van ezeknek az írásoknak, az az hogy ugyan azokat gazdasági és társadalmi problémákat fogják meg, mint klímaváltozás, a depresszió és más mentális zavarok pandémiává válása az elmúlt 3 évtizedben, vagy éppen az hogy a vagyoni különbségek irtózatos módon növekednek az egész fejlett és fejlődő világon, egyes nyugati országokban már nem tudom hogy lassan elérik vagy már el is érték a századfordulós értékeket, ami szürreális.Eltérő mértékben, de bírálják még a nagyvállalatokat, a globalizációt, a nemzetközi kereskedelmet, termelési módot, a vállalatigazgatók a dolgozóhoz képest irreális magas jövedelmét, egyszóval a fönnálló termelési rendszert.
Az ilyen hangok szerint át kell alakítanunk a jelenlegi világgazdaságot, amit "neoliberális" gazdaságként azonosítanak. Ha jól értem, a fősodor nem akar proletárforradalmat vagy éppen kommünt, csak nagyobb hangot akar a helyi, lokális piacoknak, csökkenteni akarja a termelési láncok hosszát, lassítani akarja a termelést és fogyasztást a föld ökoszisztémája érdekében, visszaadna jogokat az államoknak, csökkentené a multinacionális nagyvállalatok hatalmát, ösztönözné az alapkutatásokat. Ha ezek a változások megtörténnek, létrejön a neoliberalizmus utáni állam. (Személyes megjegyzés, ezzel azért nem olyan sokan optimisták mint Marci, Fischer szerint ez belátható időn belül egyszerűen nem történhet meg, és szegény öngyilkos is lett -persze, más miatt is, de munkásságából is átjön egy nagyon erős letargia, az sem segített rajta.)
#6: Szerintem a jóléti állam fogalmát kevered valamivel, mivel az épphogy ellentétben áll a neoliberális politika piacorientált, privatizált, deregulált, "pénz az isten" modelljével.
A jóléti állam kifejezés alatt erős szociális biztonsági hálót, alacsony esély- és vagyoni egyenlőtlenségeket célzó, magas újraelosztást alkalmazó rendszert szokás érteni. Az átlag amerikai "jobban él", mint az átlag francia, de Franciaország mégis közelebb van a jóléti állam definíciójához, mint az USA. Amerikában a polgárok jóléte nem cél, legfeljebb következmény, a társadalom alsóbb rétegeinek kárára.
Na linket meg be se tettem!
Szal ebben a videóban érdekelne ha megnézitek a borító címe is az hogy vége a neoliberalizmusnak de a videóban is el hangzik hogy ez egy neoliberalizmus utáni állam!
https://www.youtube.com/watch?v=AUqceQlr-vY
https://www.youtube.com/c/Partiz%C3%A1nm%C3%A9dia/videos
Viszont az nem egyértelmű hogy hogyan mire érti pontosan ha ezt ki jelentjük úgy hangzik mintha valami változás jönne a jelenben de vonatkozhat a jóval későbbi jövőre is!
Mit jelent ez ténylegesen a valóságban? Mi várható és hogyan? Jelent ez valamit konkrétan is vagy csak egy marketingszerű megfoghatatlan lugilufi ami semmi olyat nem mond ami sejthető volt hogy be fog valamikor következni? Milyen hatásai lesznek? Jó e nekünk ha ez a meg lévő politikai paletta fel erősödik? Vagy épp ennek az elgyengülésére érti? Jelent e 5 éven belül bármi konkrét dolgot?
6-os 8-asnak:
Én is így tudtam, de a kérdésre válaszoltam, hogy a Gulyás Márton milyen értelemben használta a fogalmat. Vsz. tévedett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!