Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kezd egyre felszínesebbé...

Miért kezd egyre felszínesebbé válni a világ, a régi értékrendek miért halnak ki?

Figyelt kérdés

Ez hosszú távon nem veszélyes? Elvégre a civilizáció azokra a régi értékekre épült, amelyeket anno az egyház fogalmazott meg és terjesztett és amelyek az embert a civilizált viselkedésre tanították.


Lehetséges az egyháztól elfordulva szellemi és morális értékrendet kialakítani az emberekben? Az iskola nem úgy tűnik, hogy ezt pótólná. A szociális média, internet, tv sem tűnik úgy, hogy az embereket lélekbe, erkölcsben fejlesztené. Akkor mi fogja az embereket visszafogni a morális hanyatlástól?


2021. jan. 1. 13:38
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
91%

a tízparancsolat nagyon általános. sokféleképp csűrheted-csavarhatod, ki számít embernek, mi számít lopásnak, stb. a vallásnak régen is ezerféle arca volt, eléggé más értékrendet és világnézetet képviselt egy keresztény európai és egy keresztény afrikai, egy muszlim török vagy egy muszlim indonéz.

a nálunk megfigyelhető erkölcsi ingadozás és individualizmus elsősorban posztkomcsi jellegeket mutat, a világ haladóbb részein sokkal jobban működnek az új értékek. a világ gyors változásaira pedig választ kell adni, szóval az értékkeresés, válaszkeresés mindenkit érint (hacsak nem akar valaki úgy tenni, mintha minden körülmény ugyanolyan lenne, mint kétszáz-ötszáz-... éve).

2021. jan. 1. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim válasza:
45%
Úgy látom, hogy most épp egy vallásos valaki jött ide vitát szítani. Sőt, ő a legkevésbé elfogadó másokkal szemben.
2021. jan. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 A kérdező kommentje:

11


A világ haladóbb részen, már amennyiben jártál ilyen helyeken, megfigyelhető, hogy az individualizmus sokkalta erősebb mint a posztkommunista országokban, ahol él még egy kicsit a közösségi szellem, egymás segítése és az egymásra való figyelés. Bár kihangsúlyozom, ez már erősen kihalófélben van itt is. Tény, nyugaton az ateizmus terjedése és az értékrendek válsága korrelációt mutat. A vallás szerepe véleményem szerint nem egy isten imádata volt a történelem során, hanem az ember rosszra való hajlamainak megzabolázása. Mert az ember sajnos kétoldalú lény, képes nagyon jó dolgokra is de képes rémtettekre is, így nem szabad a véletlenre b1zni, hogy épp melyik oldala aktiválódjon. Művelni, szabályozni kell azt. És ehhez a műveltségnek, észhez, tudáshoz semmi köze. A történelem során a legnagyobb rémtetteket a legokosabb ember követték el. Okosság és gonoszság is járhat kéz a kézben. Ugyanakkor az, hogy valaki jó nem jelenti azt, hogy buta is. Ez a két dolog különálló.

2021. jan. 1. 14:59
 14/41 anonim ***** válasza:
84%

10

Már nem akarlak elkeseríteni de a keresztény egyházak sem voltak éppen a női egyenjogúság élharcosai. Istenkáromlásnak kiáltották ki mikor a nők szavazati jogot kaptak, meg korábban itt is minden napos volt a kövezés és társai. Sőt nagymamám generációjánál alapvető volt hogy kendőben járnak miután megházasodtak, tudod "bekötötték a fejüket". Aki kendő nélkül ment ki az utcára azt a férje agyon verhette és következménye se volt. Ilyen ez a békés elfogadó kereszténység.

2021. jan. 1. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
98%

Kezd felszínesebbé válni a világ? Erősen meglepő! Fel kéne sorolni a felszínesség kritériumait, hogy eldönthessük, tényleg arról van-e szó, vagy szimpla nemtudásról.


Az egyházzal itt kizárólag annyiban kívánok foglalkozni, hogy egyfelől nem a válaszokban megfogalmazott okok miatt jött létre, és még kevésbé aszerint működik. A vallás ma sem nélkülözhető, és emiatt lesz szervezete is, ezt röviden egyháznak nevezzük. A vallás a környezetétől sok támadást kapó ember mentsvára, hogy meg ne őrüljön a félelemtől. Abba se itt érdemes belemenni, ez a támadás a környezet vagy az adott ember hibája-e. Többnyire a kettő kölcsönhatása.


A kereszténységet és iszlámot az elvei és céljai alapján lehet kritizálni. Itt azonban valamelyik irányzat képviselőinek tetteit kritizálják, miközben úgy tesznek, mintha az adott vallást vizsgálnák. Ez alapvetően téves módszer.


Az ember az élővilág legalkalmazkodóbb szelete. Ez persze nem igaz minden egyedére. Igen, van gerinctelenség, van egoizmus és sok más negatív tulajdonság. Csakhogy itt két komoly probléma van. 1. Van valakinek információja arról, hogy ezek milyen arányban és milyen mértékben fordultak elő 3000, 2000, 1000, 100 éve, vagy éppen napjainkban? Gyanítom, még nagyságrendjében sincs. Akkor mire e nagy vagdalkozás? 2. Az ember esetén lehet fejlődésről, és nem csupán változásról beszélni. Az új állapot új viselkedési formákat igényel, ezt teszi az alkalmazkodó ember. Az azonban nem igaz ám, hogy minden ember rendelkezik a bölcsek kövével, ezért aztán gyakran téved. Ha értelmes, korrigál. Ha primitív, nem teszi. Ettől a sokféleség. Ha a fejlődés rohamos, kevesebb embernek adatik meg a helyes döntés lehetősége. Ez bizony időleges káoszhoz vezet. Ezt trendnek tekinteni azonban, végzetes hiba. Nincs nemtörődömség, van félelem a másiktól. Itt különösen, hiszen itt a gyűlölet az alapeszme. Aki pedig úgy érzi, sokan gyűlölik, nem fog barátkozni. De majd les zennek olyan mértéke, amikor sok embernek kényelmetlenné válik, és ekkor elkezd gondolkodni azon, változtatni kéne. És akad néhány okos ember, aki tudja hogyan. Majd ha lesz igény rá, oda is figyelnek ezekre. És akkor lesz változás – előbb a környezetben, és attól az emberi viselkedésben. Addig meg próbáljuk meg helyesen látni a környezetünket, és minél kevesebb hibát elkövetni a magítélésében.

2021. jan. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
67%

#12 "A világ haladóbb részen, már amennyiben jártál ilyen helyeken, megfigyelhető, hogy az individualizmus sokkalta erősebb mint a posztkommunista országokban, ahol él még egy kicsit a közösségi szellem, egymás segítése és az egymásra való figyelés."

nem értek egyet. a posztkommunista országokban sokkal jellemzőbb az a fajta individualizmus, ami nem a nyugati "élni és élni hagyni" filozófiájában, hanem a másik gátlástalan eltiprásában, a köztulajdon és közvagyon zéró tiszteletében, mások érdekeinek teljes figyelmen kívül hagyásában nyilvánul meg úgy a kisember, mint a nagykutyák szintjén.

2021. jan. 1. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
91%
a mára szintén meglehetősen vallástalanná vált Japánban pedig pont, hogy kiemelkedően erős a közösségi szellem. az átlag japán előbb vágná le a saját kezét, minthogy elvegyen bármit, amiről tudja, hogy nem az övé
2021. jan. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 A kérdező kommentje:

15


"Kezd felszínesebbé válni a világ? Erősen meglepő! Fel kéne sorolni a felszínesség kritériumait, hogy eldönthessük, tényleg arról van-e szó, vagy szimpla nemtudásról."


Az tulajdonképpen a materializmusban figyelhető meg leginkább, a mélyebb belső értékek hanyagolásában, erkölcs, moralitás hanyatlásában, mert miért ne menjünk el addig ameddig a tövény engedi, sőt kicsit tovább...lásd cégek általi kiskapuk kihasználása, még ha a törvény céljával és szellemével szembe is megy. Az régen rossz ha csak a tövény tartja vissza az embert a rossz cselekedetektől. Sokkal fenntarthatóbb ha meggyőződésből teszi azt.


"A vallás a környezetétől sok támadást kapó ember mentsvára, hogy meg ne őrüljön a félelemtől. Abba se itt érdemes belemenni, ez a támadás a környezet vagy az adott ember hibája-e."


Igen, viszont ezek az emberek kisebbségbe szorult kakukktojások akik a valódi, tiszta, nem érdekből cselekvő, jó emberek akikkel nem tud mit kezdeni a környezete mert nagyon elütnek a szokásostól. Igen, sajnos azért vannak elüldözve mert túl jók. Igen, azért félnek, mert sajnos elég félelmetes tud lenni számukra az érdekekre épülő társadalom és azokat követő emberek. És a baj nem azzal van a baj, hogy magának meg akar szerezni ezt azt, hanem amikor túlzásokba esik, nem ismeri a mértéket, és teljesen hanyagolja a másik oldat, a lelki, erkölcsi fejlődést.


"A kereszténységet és iszlámot az elvei és céljai alapján lehet kritizálni. Itt azonban valamelyik irányzat képviselőinek tetteit kritizálják, miközben úgy tesznek, mintha az adott vallást vizsgálnák. Ez alapvetően téves módszer."


Én azt állítottam, hogy a keresztény vallás nem tanít rosszra, segít az ember belsőjének, értékrendjének fejlesztésében. Jobb emberek elvégre jobb társadalmat alkotnak. Nincs semmi megvetnivaló, szégyelnivaló a vallásban.Az iszlámot megvallom nem ismerem annyira mélyen, viszont a Sária jog szerintem elég középkori.


"Az ember az élővilág legalkalmazkodóbb szelete"


Az alkalmazkodási kényszer szerintem nem mentség a helytelen, rosszhiszemű, másokra tekintet nélküli cselekvéseknek. Lehet alkalmazkodni, fejlődni (mármint tudásban, skillekben) a bensőd fejlesztésével együtt is. Nem kell egyiket sem hanyagolni a másik kedvéért. Nem csupán annak kellene lennie a célnak, hogy minél hatékonyabbak legyünk és ilyenné tegyük a világot, hanem annak is, hogy minél jobbak legyünk és végérvényben ilyenné is tegyük a világot. Ez az egyénnél kezdődik.

2021. jan. 1. 17:41
 19/41 anonim ***** válasza:
0%

a közösségi szellem tényleg csökkenőben most h a bezártság miatt vagy sem....sztem 5-10-15 éve is ez volt...kinek ki tetszik a pofája-van pénze és ranglétrája-ha nem hát bálványozod ingyen-s a fejedben forgatod egyre a filmet(elvarázsolt meseország az egész?!?)-ingatag a lelkész(ha egyátalán még van hite..) s a tengerész....versemben összeáll

kinnt a cidri(s szakralizál) Vágy árulja a Testét-egyestére kétestére-sokestére elfeljetés-s a tudás jobb e(a bonyolult realisták)-kétkézzel kétlábbal rendelkező isten árulja apálinkát....

2021. jan. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
76%

Mi az, hogy morális hanyatlás? Az emberiség látható (írott, ismert) történelme kb 10 ezer év, ebből 2 ezer éve van kereszténység. Ha hanyatlás van, akkor a kereszténység igazán a vége ennek a hanyatlásnak:)


A római birodalom 1200 évet ért meg, ehhez képest kb az 1000. événél lett a kereszténység meghatározó. Kb akkor volt haladó szellemiségű. Ami most történik a vallásban/egyházban nem előremutató, sőt kifejezetten idejét múlt. A vallásnak ez a legnagyobb baja.


Ami az erkölcsi tanítást illeti van benne követendő dolog, de ez is rendkívül kevés és hiányos, plusz el kéne ezzel fogadni egy csomó baromságot is, amire egyre kisebb fogadókészség van. Ha a vallásnak van szerepe, akkor az abban van, hogy a nehézségek elviselésében segít, de a nehézségek foka ma és 200 éve kicsit eltérő volt. Azaz 200 éve még lehetett értelmezhető támogatást kapni, ma már ez nagyon kicsit esélyes.

2021. jan. 1. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!