Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért tért át az ember a...

Miért tért át az ember a földművelésre?

Figyelt kérdés

E szerint a cikk szerint a földművelésre való áttérés visszalépést jelentett az embernek, akkor még is miért szánták rá magukat?

[link]



2020. dec. 19. 15:34
 1/6 A kérdező kommentje:

Ráadásul a cikk szerint ez nem is volt hatékony:

"Bowles megvizsgálta a vadászó-gyűjtögető és a földművelésre áttért népek régészeti leleteit, valamint az általuk felhasznált technológiákat, s ezekből kiszámította az egy órai munkából nyert kalóriamennyiséget: megdöbbentő, de a professzor számításai szerint a gyűjtögető életmódot folytatók 50 százalékkal hatékonyabbnak bizonyultak a mezőgazdálkodással foglalkozó népeknél."

2020. dec. 19. 15:35
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez a cikk egy bullshit... Egy rakat faktort nem vesz figyelembe, amik szükségesek a vizsgálathoz.


Ez kb. olyan, mintha azt mondanám, hogy te szegényebb vagy nálam, mert az én zsebemben 10.000 forint van, a tiédben meg csak 1000, holott neked 20.000.000 van a számládon, nekem meg a 10.000 forinton kívül nincs más vagyonom.

2020. dec. 19. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez igaz lehetett a vadászó-gyűjtögető életmód hőskorában, az ősközösségekben, hordákban. De egy bizonyos lélekszám felett már kezd egyre nyűgösebb lenni az állandó költözködés, vándorlás, egyre inkább helyhez kötöttebbé válik a társadalom. Másrészt a hordák növekvő számával arányban csökkentek is a még prosperáló területek. A hordák számának, és azok "embertartalmának" növekedése is egyre kevésbé tette hatékonnyá a vadászó-gyűjtögető életmódot, egyre nagyobb lett az esély arra, hogy újra és újra csak olyan területekre tévednek, amit nemrégiben már levadászott-lezabált valaki más.
2020. dec. 19. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Mert a vadászó-gyűjtögető életmód elérte hatásfokának maximumát, további fejlődésre képtelen volt. És ez az életmód folyamatos élet-halál harcot jelentett. Az igaz, hogy a mezőgazdaság letelepedésre kényszerítette a vándorló törzseket, viszont ez tette lehetővé a városok kialakulását. Az pedig az árucikkek és az újítások vándorlását, és ez tette lehetővé a munkamegosztást, ami mérföldkő volt a további fejlődési lehetőségekben.


De tudni kell, e témában embertele mennyiségű sületlenség kering, amelynek oka, mint már említették, hogy a körülményeknek csak kis részét veszik figyelembe, az előnyök jó részéről pedig nem is tudnak.

2020. dec. 19. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ha koncentráltan, célirányosan termeszted a tápláléknövényeket meg az állatokat, akkor egy adott terület jóval több embert tud eltartani. És hiába rosszabb a földművelők élete, ha az ő törzsük ezer emberből áll, a vadászoké meg háromszázból, akkor ők fogják elzavarni a vadászokat a saját földjükről.
2020. dec. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt se felejtsük el, hogy a termelő életmód kiszámíthatóságot, biztonságot adott a törzs tagjainak, amire lehetett alapozni.


A vadászat pedig mindig esetleges, ameddig nincs elég vad. A gyűjtögetés pedig sziszifuszi munka, ami hasonlít a termesztéshez, csak sokkal nagyobb területet kell érte bejárni.

2020. dec. 20. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!