Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan alakult volna Magyarors...

Hogyan alakult volna Magyarország történelme ha a mohácsi vereség / török hódítás nem történik meg?

Figyelt kérdés
2020. dec. 3. 12:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem nagyon másképpen. Ha az adott csatát megnyerik, egy jelentősen erősebb birodalommal szemben, akkor valószínűleg a következő alkalommal újra próbálkoznak. (Lásd Eger: 1552-ben megvédik, a következő alkalommal nem sikerül). A mohácsi csatavesztésnek fundamentális okai voltak. Az országban nem volt a hatalom kérdése minden szempontból tisztázva. A korábbi években minden érintett szövetkezett a törökökkel. Ez két dolgot jelentett: Legyengítették a Magyar királyságot, a Törököknek volt némi helyismerete (Abban az időben ez sokat jelentett, nem voltak jó térképek).

A török háborúk fő területe a Földközi tenger medencéje volt. A magyar hadszíntéren inkább csak "éltek a lehetőséggel", hogy van egy legyengült állam, ahol van helyismeretük. Ha a király életben marad (vannak összeesküvés elméletek, hogy nem a patakba fulladt, hanem a főurak ölték meg), akkor talán a királyság fel tudott volna készülni a következő csatára, de amit Mohácsnál tettek, az a rendelkezésre álló erők szinte bravúros felhasználása volt. (A nemesi felkelők képzettsége, taktikája, felszereltsége nem felelt meg a kor követelményeinek, a sereg mérete messze alatta maradt a támadókénak)

Szerintem nyertek volna talán egy évet, de a végeredmény nem vitás

2020. dec. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 hollófernyiges ***** válasza:
Igazából nem a mohácsi csata volt katasztrófa, hanem hogy utána az elit úgy érezte, hogy ez a legmegfelelőbb pillanat egy kis polgárháború elindítására. Megfelelő választás lett volna Szapolyai is vagy Ferdinánd is, ha egységesen mögé áll a nemesség, de a lehető legrosszabb megoldást választották. A szultán - pláne miután kétszer is lepattant Bécsről - megelégedett volna egy kellően stabil vazallus állammal, mint Havasalföld, Moldva vagy Erdély esetében is. Konkrét hódításra csak azután került sor, miután látta, hogy a névlegesen törökbarát kormányzat át akarja adni a hatalmat a Habsburgoknak.
2020. dec. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A Török Hódoltság azért jött létre, mert a magyar uralkodóosztály a Habsburgokkal kötött szövetséget, és a Habsburg-ellenesek képtelenek voltak meggyőzni/legyőzni a Habsburg pártiakat. Ezért Magyarország a Habsburg ellenes liga célpontjává vált, illetve a magyar nemesség bolond módon felrúgta a békét a törökökkel. Eleinte az egész ország csak vazallus lett volna (lásd mohácsi kézcsók), de a polgárháború miatt csak Erdély lett ilyen. Igazából Erdély egészen a debil II. Rákóczi Györgyig jól megúszta a háborúkat, egy jobb vezetésű magyar állam békében maradt volna a törökkel, vagy egységesen vazallus lett volna. Az optimális eset nyilván Mátyás sikeres dinasztiaalapítása lett volna, de ez már nagyon durva álmodozás.
2020. dec. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A török volt a korszak legfejlettebb, legütőképesebb hadereje. Szükség lett volna akkora erőforrásokra, amennyivel egy birodalom rendelkezik, és egy hasonlóan modern haderőre. Akkor elkerülhető lett volna a vész. DE Európa azt mondta, hogy a török nem az ő baja, hanem a magyaroké. Így nem lehetett felvenni a versenyt a törökkel.


Egy másik út a hűbéres állam lett volna, ami sokkal reálisabb. A pápa kiátkozott volna bennünket, de szerencsére ekkor már itt volt a reformáció, amiből lehetett volna saját magyar változat is. Ahogy a reformációt a valóságban is nagyon szívesen fogadták az országban. Mi is mentünk volna Bécs ellen. Ennek később lett volna meg a böjtje, amikor felszabadítottak volna bennünket. De nem kaptunk volna sokkal súlyosabb büntetést, mint egyébként. Egyébként a szerbek tudnának arról mesélni, hogy milyen volt a török hűbér.

2020. dec. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha a török nem foglalja el az országot, és aztán az nem kerül osztrák kézre, hanem végig, 500 évig magyar elit uralkodtak volna, akkor most Magyarország valószínűleg egy szétrabolt banánköztársaság lenne, vagy már le is törölték volna a térképről.
2020. dec. 3. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#5

Miért gondolod ezt? Hiszen az azt megelőző 500 évben sem volt egy "szétrabolt" ország, Európa egyik leggazdagabb államának számított.

2020. dec. 3. 17:32
 7/11 anonim ***** válasza:
Akkor a Habsburgok hamarabb szállják meg az országot és ma valószínűleg Ausztria része lenne az állítólagos történelmi nagy magyarország jelentős része.
2020. dec. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
#7 Ez marhaság.
2020. dec. 3. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Magyarország bevette Bécset is 1485-ben. Amúgy meg akkor még inkább Német-Római Birodalom létezett aminek egy hercegsége volt Ausztria. Attól még hogy Habsburg lett volna a király még nem lett volna bekebelezve MO egy másik országba. Lásd pl Albert vagy V. László akik 15. századi magyar királyok voltak a Habsburg házból. Zsigmond is német-római császár volt.
2020. dec. 3. 22:49
 10/11 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, mennyire számított gazdagnak. Szerintem azért Itália, Anglia, Spanyolország, a nyugat bőven megelőzte már akkor is.


"Rómeó és Júlia" Itáliájáról, Shakespeare Angliájáról, Columbus Spanyolországáról beszélünk. Mindeközben hol tartottunk mi, mit csináltunk mi? Túruk a földet, az elitünk meg szipolyozott minket és tivornyázott, mint ma. Kb ezt tudtuk felmutatni 500 év alatt.


Állítom, a török alatt egyáltalán nem volt itt rossz élet, az osztrákok meg egyenesen kivakartak minket a szarból. Ha nem civilizálnak minket, lehet, hogy még ma is földtúró parasztok vagyunk.


Aztán ahogy a monarchia széthullott, ismét a nyakunkra ült a saját nemzeti elitünk, és azóta megint szopunk, mint a torkosborz. Ez kell a magyarnak, ezt szereti, mert sötét, mit a főd.

2020. dec. 4. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!