Most az a világot éljük amikor semmit nem lehet tudni semmiről az egymásnak ellentmondó információk, hírek miatt?
Például a mostani azeri-örmény háború... ki tudja, hogy mi történik ott? Egymásnak teljesen ellentmondó híreket hallani.
De mindennel így van mostanság. A szíria helyzettel, a koronavírussal, a választási csalásokkal, a BLM tüntetésekkel stb kapcsolatban.
Még rosszabb a helyzet mint a szocializmus idején, amikor bár hírzárlat volt, de végül mégis kiderült, hogy mi van.
Most meg a kutya nem tudja, hogy mi van.
De az egész világban nem lehet tudni, hogy mi van. Van egy nagy káosz, egy csomó dezinformálás, titoktartás, egymást lejárató, hibáztató hivatalosságok.
A hideghaború nem volt ennyire szhar. Utálatos ez a 21-ik század.
Azért nem nehéz szűrni a híreket és igen, az intelligenciának köze van hozzá. Egy tanulatlan ember beéri proof nélkül, de egy phd-zott ember alapból keres egy forrást egy kétes cikknél, ami ha nem vezethető vissza egy hiteles tanulmányra pl, akkor nem fogja elhinni. Még egy érettségis ember elhiszi az első cikket amit egy általa kedvelt médium az arcába tol. Nyílván vannak az intelligens emberek közt is sokan, akik nem tudnak szűrni információt, de ARÁNYÁBAN viszgálva az intelligensek minden bizonnyal jobban szűrik ezt.
Információt szűrni meg nem nehéz, ha független oldalakat olvasol. Képet alkotni az egészről már egy bonyolultabb rész. Viszont informálódni az eseményekrő ha tudsz angolul, nagyon is jól lehet.
11
De ismersz olyan embert akinek minden területen van phd-ja?
Ha nem, akkor szerinted nem lehet őket is megvezetni más területeken.
De a politikához, dezinformáláshoz nem kell phd. Nem azon múlik. Egy álhírről nincs ahogy kitaláld, hogy valós vagy sem.
Nézd, ha van egy hírforrás, ami a legtöbb téren megbízhatónak bizonyult (például egybevágott sok ember saját, közvetlen tapasztalataival, a tieiddel is), akkor már alapból kisebb az esélye, hogy álhírt közöl.
Ha több ilyen hírforrást is ismersz és olvasol, és mind lehozza a hírt, akkor még kisebb az esélye, hogy álhírrel találkoztál.
Ha különböző beállítottságú hírportálok is hasonló módon közlik a hírt, megint csak csekély az esélye, hogy kamu a dolog.
És most még tartalmilag rá sem pillantottál. Beleolvasol, és azt látod, hogy hatásvadász, túlzásokkal él, az érzelmekre igyekszik hatni. Vagy összefüggéstelen, se füle, se farka. Vagy logikailag ellentmondásos, az elején mást állít, mint a végén. Vagy a szerzőnek nyilvánvaló hiányosságai vannak a téma háttérismereteit tekintve. Ha ehhez hasonlók fennállnak, akkor kétkedéssel fogadod a hírt, és inkább tájékozódsz más forrásból.
És persze vannak kérdések, amikben nehéz tisztán látni, sokféle forrásból kell tájékozódni, nem kell hamar konklúzióra jutni.
13
Nem ilyen egyszerű a kép. Országonként és befolyási területenként eltérhetnek a fő hírforrásokból érkező hírek. És azon belül nagyjából megegyezhetnek, összhangban lehetnek.
Te most hogy döntöd el, hogy melyik hírnek fogsz hinni, amit az amerikai média közölt le, vagy amit az orosz?
Nyilván valamilyen fokú elfogultság nélkül nem tudsz döntést hozni ilyen kérdésben!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!