Mi a véleményetek arról, hogy a történelem viharait az a tény határozta meg, hogy a királyok uralkodtak az emberek felett, a bankárok és a pénzemberek pedig a királyok felett?
Könnyen belátható, hogy nagyrészt nem igaz. Ugyanis a pénzrendszer a bankárság viszonylag új keletű fogalmak, pár száz évesek. A történelemírás azonban több ezer évre visszamenőleg létezik.
Tehát ha te például Mátyás királyt együtt emlegeted a bankárokkal, az csúnya anakronizmus.
Szent Istvánt sem a nem létező bankárok presszionálták. Ha mindenképpen háttérhatalmat akarsz belemagyarázni a dolgokba, akkor azt az egyházakban keresd. (és ennek felszámolását szekularizáció néven)
A kölcsönök és kölcsönadás a középkorban öltött nagyobb léptékeket.
Pl a Keresztesek kifejezetten ezen gazdagodtak meg!
És az is közismert hivatalosan elfogadott történelmi tény hogy a Francia király pont az adósságai miatt szövetkezett a pápával a keresztesek eltüntetésére! (Osztoztak is a "zsákmányon".)
Az hogy korábban volt -e hasonló nagy befolyása egy csoportnak vagy egyes embereknek, valóban nem tudni. A Római birodalomban is voltak mecénások, nyilván adtak kölcsönöket a császároknak és korábban a szenátoroknak még előtte a királyoknak is.
Azért ezt nem kell túlmisztifikálni sokszor a kölcsönadó húzta a rövidebbet (lásd keresztesek.).
Így azt az állítást hogy a bankárok uralkodtak volna a Királyok felett nyugodtan el is vethetjük!
Mindezek mellett persze befolyásolták a történelem menetét. Hogy mekkora mértékben jó kérdés. A történelem és a vizsgálata nem a "mi lett volna ha..." mondatok alapján működik.
Jelen korunkban nyilván szintén jelentős a befolyás, lásd tőzsde és nagy pénzemberek. De uralkodásról azért nehezen lehetne beszélni.
Ok azt nem írtam oda hogy az utóbbi 500 év-ről van szó főleg.
(de előtte is jelentős szerepet játszottak a hatalomrendszer alakításában azok akik főleg pénzzel rendelkeztek és földbirtokkal kevésbé)
Bankároknak döntő szerepük volt királyok, császárok és pápák megválasztásában. És az ehhez szükséges pénz fejében a saját érdekeiknek megfelelően várták el hogy kormányozzanak. (ez teljesen természetes persze)
Ilyen volt pl. a Fuggerek császárválasztásra gyakorolt befolyása az 1500-as években.
de ez csak egy a megannyi között
#5
Sőt a bankárok is harcoltak egymással a hatalomért!
és egy-egy bankszervezet uralkodóházakra jellemző hírszerzői és ügynöki infrastruktúrát tartott fent.
#4
Miért kéne elvetni a bankárok uralkodását a királyok felett???
Vajon a királyok uralkodása során nem volt olyan hogy a királyok "húzták a rövidebbet"???
Nem nagyon értem ezt az eszmefuttatást!
Igen, volt hatalma és bizonyos beleszólása a dolgokba a bankároknak, de ezt nem is tagadja senki...
Viszont az a felállás, amit állítasz, hogy a királyok uralkodtak az emberek felett, a királyok felett pedig a bankárok, hülyeség. Bonyolult és komplex dolgokat akarsz egy egyszerű frázissá lesarkítani, és számon kéred, hogy ez miért van eltagadva...
Kezdjük azzal, hogy a királyok (és helyesebb inkább uralkodóknak hívni, mert beszélhetünk császárokról, cárokról, fejedelmekről, hercegekről, grófokról stb. is) nem uralkodtak az emberek felett. Európában az uralkodói hatalom az nem keleti despotizmus volt, hanem a "hatalom" mint olyan egy szegmense. Vagyis a hatalomnak, mint olyannak egy fontos része volt az uralkodó és a jogkörei, de a hatalmi mechanizmusoknak csak egy részét jelentette az uralkodó. Most konkrétumokat azért nem írok, mert ennek a konkrét működése országonként és koronként eltérő volt, de az biztos, hogy minden európai országban volt törvényhozás is, és a legtöbb helyen a törvényhozásnak ugyanakkora súlya, vagy még nagyobb súlya volt a hatalomban, mint az uralkodónak...
A bankárok is olyan törvényi keretek között működhettek, és működtek, amit az adott ország politikai hatalma biztosított számukra. De mivel a bankárok is ennek a hatalomnak a részesei lehettek, ők is alakíthatták a saját lehetőségeikhez mérten ezt a hatalmat. Vagyis a hatalmi játszmákban mindenki a saját érdekeinek megfelelően vett részt a másikkal szemben, és ezeknek a játszmáknak a pénzembereik is a részei voltak, vagy lehettek (itt is függ attól, hogy melyik országról és korról beszélünk). Nem tagadja ezt senki, csak annyi a dolgod, hogy kinyitsz egy szakirodalmat, és beleolvasol, hogy is működtek ezek.
"A bankárok is olyan törvényi keretek között működhettek, és működtek, amit az adott ország politikai hatalma biztosított számukra."
Mivel a hitelmegállapodásokkal és korrupcióval markukban tartották az uralkodókat nagyon is törvények felett álltak. Azt fizettek le akit akartak.
A királyoknak csak határtól határig terjedt a hatalma, nekik viszont addig ameddig a pénzük kitartott.
X. Leó pápa bankár dinasztia sarja pl. bevásárolta magát a Vatikánba, majd a búcsúcédulák árusításával mesés vagyont keresett a famíliának. Nyilván a Vatikán sem járt rosszul. (rövidtávon) Mindenesetre hatalma volt az egész keresztény világ felett!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!