Szerintetek ki az intelligens ? az aki csak beszél ? vagy az aki szó nélkül tesz ,cselekszik és nem vár elismerést sem jutalmat.
Szerintetek ki az intelligens ?
az aki csak beszél ,iskolázott , oktat , diplomás ,professzor ,valóban nagy-tudású , még Nobel-díjas is ,ismereteket bocsájt közre ?
De ettől még éhen halsz.
Vagy az aki iskolázatlan , de szó nélkül ad ,hozzájárul az élelmiszer termeléshez ,enni ad ,
sok mindennek és sok mindenkinek hozzájárul az életminőségéhez ,hovatovább az életéhez ,
életben tart ,
oltalmat és biztonságot ad ,
komfortossá , kellemessé és élhetővé teszi az életet ,
széppé és csodálatossá teszi a környezetet ,
és nem vár cserébe semmit , se ellenszolgáltatást , se jó szót , se köszönetet , se viszont segítséget .
Ez egy nagyon hülye kérdés. Azért elég valószínű, hogy egy intelligens ember egész életében képezni fogja magát és jeleskedik az iskolában.
Itt most inkább az a kérdés szerintem hogy melyikük hajt több hasznot a társadalomnak, amit ennyi leírásból képtelenség megválaszolni, mert ez lehet mind csak látszat. Például a tudósvilágban is nagy szerepe van a protekciónak, mind pozíció mind Nobel-díj ügyben és lehet, hogy valójában nem is intelligens egyáltalán. De a legnagyobb kérdés azaz, hogy miért csinálja a munkáját- csak önzésből, hogy tekintélyt szerezzen és pénzt keressen vagy azért hasznosnak érezze magát a társadalom számára-márpedig a tudomány az emberiség jövője, ez igenis fontos hivatás, közvetve hozzájárul a jólét javulásához (lásd ipari forradalom, élelmezés stb)
A második személy hivatása kérdéses a leírásból de a valóságban valamiféle önkéntes lenne. Az előbb említett ok miatt nem valószínű, hogy intelligens és a felszín alapján ugyanúgy kérdéses, hogy mi okból csinálja. Inkább jószívűnek mondanám az utolsót, de az is lehet, hogy kihasználják az emberek, ebben az esetben pedig szimplán egy buta emberről van szó.
> Szerintetek ki az intelligens ?
Az, akinek jobb a problémamegoldó, összefüggésfelismerő képessége. De gondolom nem ez akart lenni a kérdés, hanem az, hogy melyik követ helyesebb utat, vagy melyik hasznosabb.
Az embert többek között pont az emelte ki az állatvilágból, hogy az ember beszélni kezdett, így képessé vált, hogy a tudását, tapasztalatait továbbadja a következő generációknak. Ha valakinek van tudása, akkor jobbá teheti önmaga meg mások életét, de ez a tudás vele együtt száll a sírba, ha nem adja tovább. Tehát a tudás továbbadása fontos.
Viszont nem ér lyukas garast sem az a tudás, amit nem váltunk tettekké. Az ilyen tudás öncélú.
Tehát az is hiba, ha mindenki csak tesz, de senki nem adja át a tudását, meg az is hiba, ha mindenki csak megszerzi és továbbadja a tudást, de senki nem váltja ezt tettekké. Tehát mindkettőre szükség van, a tettekre is, meg a tudásátadásra is.
Viszont társadalomban élünk, létezik munkamegosztás. Meg lehet tenni, hogy valaki csak cselekszik, valaki meg csak oktat. Mindkettő lehet helyes út, az ember habitusától függ, hogy neki melyik fekszik jobban.
~ ~ ~
> De ettől még éhen halsz.
Nem, mert a tudásnak ára van. Az oktató is kap fizetést. Van olyan tudás, amiért nagyon is sokat fizetnek, mert az adott tudás birtokában több értéket lehet teremteni.
> Vagy az aki iskolázatlan , de szó nélkül ad ,hozzájárul az élelmiszer termeléshez…
Ez lehet nemes törekvés. De tudás nélkül minden jó szándék ellenére lehet, hogy sokkal kisebb hatékonysággal, vagy sokkal több (felesleges) erőfeszítéssel teszi ezt, mintha rendelkezne megfelelő tudással. Lásd: https://www.youtube.com/watch?v=zCrn-VJmpgE . Benne hiába a szorgalom, a kitartás, a megfelelő tudás hiányában tized annyira hatékony és produktív, tized annyit tud adni, mintha rendelkezne a szükséges tudással.
"Például a tudósvilágban is nagy szerepe van a protekciónak, mind pozíció mind Nobel-díj ügyben és lehet, hogy valójában nem is intelligens egyáltalán."
Nono. A tudósvilágban létezik politika, létezik protekció, létezik visszaélés, de ha nem ütsz meg egy szintet (mégpedig az átlagnál sokkal magasabb szintet), akkor senki szakmabéli nem fog komolyan venni egy pillanatig se, maximum a laboreszközöket takaríthatod.
Egyrészt az intelligencia nem csak az IQ, hanem másik 9 felé intellingencia van. Ezek között van az is, hogy képes valaki hosszú távon gondoskodni magáról, ismeri a természetjárást és az étkezést, nyelveket, ismeri a saját testének energiáját és mozgását, felismer zenei részleteket és maga is képes zenét alkotni, barátokat tud szerezni és megtartani, jól kezeli a tert, ismeri az érzéseket és kezelni tudja azokat úgy, hogy mások érzéseit is figyelembe tudja venni.
Melyik intelligenciára gondoltál?
Szerintem ez személytől függ, hogy kit tartok intelligensnek.
Nálam az intelligencia ott kezdődik, hogy az a másik a többi emberrel szemben hogyan viselkedik. Milyen módon kezeli a kapcsolatait, fennhéjázó, öntelt, másokat lenéző, vagy éppen bunkó módon beszólogatós, vagy mindenkivel szemben kellően udvarias, ha kell szolgálatkész, kedves és hasonló.
Az intelligencia nem iskolázottság és nem diploma kérdése, ezt az ember vagy hozza magával a családból, vagy lehet akárhány iskolája, akkor sem lesz intelligens.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!