Az amerikai állammal a nagy IT cégek, mint például a Microsoft, Google, Facebook, együttműködnek lakosság megfigyelés szempontjából?
Magyarországon is az a helyzet, hogy ha valakivel szemben erős gyanú merül fel, akkor bírósági végzés esetén az internetszolgáltató, meg egy adott holnap tulajdonosa köteles az illetőről rendelkezésre álló információkat a hatósággal megosztani. Nyilván az USA-ban sincs ez másképp. Illetve ez nemzetközi szinten is gyakorlat, megalapozott gyanú esetén mondjuk a Facebook átad információkat egy felhasználóról a magyar hatóságoknak is.
Érthető okokból bár ez, illetve ennek a részletei nem publikusak, de komolyabb bűncselekmények szűrésére létezhetnek automatizmusok, gyanítható, hogy ha valakinek a tevékenysége olyan jellegű, ami esetén vélelmezhető, hogy nemzetbiztonsági kockázatot rejt az illető tevékenysége, az illető terrorista akció elkövetésre, emberkereskedelmere, drogkereskedelemre gyanút adó tevékenységet végez, azt jelzik a nagyobb szolgáltatók a hatóságoknak.
De kövezz meg, én ezt helyesnek tartom, emiatt fájjon a feje azoknak, akik komolyabb bűncselekményekre készülnek, vagy hajtottak végre.
Egy átlagos, hétköznapi állampolgáron meg olyan baromi sok megfigyelni való nincs. Béla minden reggel elmegy a munkahelyére, aztán elmegy a gyerekért az iskolába, hetente négy kisebb, meg egy nagyobb bevásárlást ejt meg, hetente egyszer elmegy a haverjaival sörözni, évente egyszer elmegy nyaralni… Béla életének apró-cseprő dolgaira nem csak hogy a hatóságok nem kíváncsi, de a közelebbi ismerősei is csak módjával. Maximum tömegként van valaminek bármiféle információértéke, de ahhoz meg nem kell a konkrét személyekről tudni. Hogy hányan olvassák az Origót és hányan az Indexet, hányan nyaralnak a Balatonnál, és hányan az Adrián, hogy X politikai pártnak növekedett-e vagy csökkent a népszerűsége Y esemény után, az statisztikákból, közvélemény kutatásokból is megállapítható, ehhez tök felesleges konkrétan minden egyes embert megfigyelni. Haszna nincs, csak több macerával jár.
A nagyobb cégek adatgyűjtése ha problémás is, nem ilyen szempontból az.
“Érthető okokból bár ez, illetve ennek a részletei nem publikusak, de komolyabb bűncselekmények szűrésére létezhetnek automatizmusok, gyanítható, hogy ha valakinek a tevékenysége olyan jellegű, ami esetén vélelmezhető, hogy nemzetbiztonsági kockázatot rejt az illető tevékenysége, az illető terrorista akció elkövetésre, emberkereskedelmere, drogkereskedelemre gyanút adó tevékenységet végez, azt jelzik a nagyobb szolgáltatók a hatóságoknak.”
Pontosan erre gondoltam. Bírósági végzés utáni adatszolgáltatás az teljesen érthető mert már valós gyanú merült fel valakivel kapcsolatban, esetleg már előtte komoly bizonyítékok voltak bűnösségét illetően.
Az ilyen szűrésszerű, automatizmuson alapuló adatok kiszolgáltatása pedig egyenesen aktív és folyamatos megfigyelést jelent. És a felhasználói feltételek annyira nyitottak ebből a szempontból, nem határozzák meg meddig terjed ki az adatok kiszolgáltatása, hogy akár ez is megengedett.
“az illető terrorista akció elkövetésre, emberkereskedelmere, drogkereskedelemre gyanút adó tevékenységet végez,“
Ismételten, annyira homályos ebben a tekintetben a megfogalmazás a szerződési feltételekben, hogy nem tudni milye eseteket figyelnek. A lista lehet sokkal hosszabb mint amit felsoroltál, visszaélések is történhetnek, mert ugyan nyilvánosan ezeket ki ellenőrzi?
Ártatlan kis megoldásnak tűnhet, de ha az állam mindent tud az emberekről, szándékairól, véleményeiről, nem könnyebb irányítani (hogy a manipulálás szót ne használjam) őket?
Logikusnak tűnik ennek a használata de senki nem tudja mire terjed ki. Ezért ez már visszaélés szintű dolog. Mert mi az, hogy nem tudhatod mire használják adataid? Ki figyel meg...szerintem ez nagyon nyugtalanító, még akkor is ha teljesen átlag ember vagy átlag érdeklődési körrel.
Mi van ha az is releváns info a kormányoknak, hogy hányan hisznek az Ufókban például. Hányan gondolják azt, hogy létezésük el van titkolva. Ezek mind releváns infók lehetnek a kormány számára a tömegek kordában tartása, irányítása tekintetében.
Vagy ha egy kisebb csoport, egyébként teljesen jogos tüntetést szervezne, könnyen lecsaphatnak rájuk, megelőzhetik azt!
És sok hasonló forgatókönyv, amelyet lehetne sorolni még oldalakon át, és amelyek nem kötődnek semmilyen bűncselekményhez.
Nyilvánvaló, hogy mindenkit figyelnek, néhány törvény is szól erről.
Csak kérdés, hogy milyen szinten.
Nagyon is könnyű rosszra használni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!