Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régen az emberek tényleg...

Régen az emberek tényleg erőszakosabbak voltak, mint ma?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy a régi embereknek más fogalmaik voltak az erőszakról és az erkölcsről. Ez tényleg igaz, és ha igen, miben nyilvánult ez meg?

2020. júl. 31. 16:50
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
#10 Például, hogy nem verjük kékes-zöldre a gyerekeinket?
2020. aug. 1. 15:34
 12/23 A kérdező kommentje:
Vagy, hogy nem verjük ittasan félholtra a családot?
2020. aug. 1. 15:35
 13/23 anonim ***** válasza:
24%

Most is vannak ilyenek...

De emellett sokkal kisebb bolt pl a környezetszennyezés, békében éltek a természettel és nem pusztították (nyilván voltak erdőirtások hogy hely legyen a vetésnek, de ez nem akkora baj)

2020. aug. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
Most is van, de régen azért jóval általánosabb volt. Azok, akik nem tisztelik a természetet, az is egy hatalmas nagy probléma.
2020. aug. 1. 15:56
 15/23 anonim ***** válasza:
24%

És mégis ma ilyenekből jóval több van. Ahogy életképtelen emberekből is, akiket a társadalom tart el (gondolok itt a fúj vadászat dolgokra pl ha már természet, pedig az egy rohadt fontos dolog, mert a természet ma már annyira szét van bacva hogy kell az ember beavatkozása is sajnos)

Szóval ilyen szempontból mi vagyunk a primitívebbek. Ezért mondom hogy nem tudod kollektíven eldönteni hogy na akkor ők primitívebbek voltak. Mindennek van egy másik oldala is

2020. aug. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

Különböztessük meg az egyes (különösen az agresszív) embert az emberek általános, nagy csoportjától. Az egyes emberek bárhogy tudnak viselkedni mos és régen, ezért nem számít, ki miféle példát tud.

Nagy csoportokban az ember mindig a környezete hatásaira reagál. És a környezetéhez tartozik az eszközrendszere is meg a kultúrája is. Például még a 18. században is az embere többsége ott könnyített magán, ahol éppen volt. Akár házban, szobában. Ugyanis a mai wc nem létezett, sőt valójában szinte semmilyen nem létezett. De például a középkorban a nyilvános akasztás tömeglátványosság volt, ma a legtöbb helyen tilos a halálbüntetés. Nem meglepő, ha a halálról alkotott vélemény is jelentősen különbözik. A középkorban hatalmas éhínségek voltak, ugyanakkor a közlekedés gyakorlatilag gyalog történt (nem a főurakról van szó). Az éhes ember könnyen rabol, különösen, ha van kit. Ma sokkal kevesebb az éhes ember, a többi járművel közlekedik, ugyanakkor sok a bolt. Tehát a szokások is alapvetően mások.

Az erőszakot mindig az adott kor kultúrájához, azaz lehetőségeihez kell viszonyítani. Ma az ölés erősen büntetendő, erőszaknak minősül, mert nem jellemző nagy tömegekre.. A középkorban bizonyos helyeken az ölés a halál elkerülésének sokszor egyedüli módja volt, tehát nem számított rendkívülinek, ezért erőszaknak se. Csak akkor, ha ez kirívó volt akkor is.

2020. aug. 1. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
23%

#12, melyik korról beszélsz? Mert a szocializmusban ugyan nem érdekelt senkit a természet. Szórták a DDT-t, mint az állat, öntötte ki a polgár az olajat és a kénsavat, hatalmas meddőhányók épültek, tonnaszám tűnt el a higany a gyár alatt, most robbannak fel a tűzszerészek az orosz gyakorlótéri lövedékektől... Azelőtt 100 évvel meg aztán végképp szabadon bántak a vegyianyagokkal, van az a mondás angolul, hogy mad as a hatter, ami a cserzőanyag okozta nehézfémmérgezésre utal, stb.

Nagyon régen meg volt itt 70 % erdő, most meg van 12? Itt már bejön Marx elvtárs a képbe, a mennyiségi változás minőségi változást okoz mondással.

2020. aug. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
85%

Steven Pinker írt egy elég jó könyvet a témában, Az erőszak alkonya. Itt az előszava:

[link]

2020. aug. 3. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim válasza:
35%
Nem voltak erőszakosabbak, csak nem nyomtàk el ilyen képmutató módon a benső ösztöneiket, ahogy ezt ma mi tesszük a felàllìtott ún. "tàrsadalmi normàkkal". Csak gondolj bele, mi lenne itt, ha egy napig minden törvényt eltörölnének, és később sem lenne felelősségre vonàs semmi miatt, amit az alatt az egy törvénymentes napon elkövetnének! Garantàlom, hogy egy nap alatt több gyilkossàg történne, mint ami előtte egy ÉV! alatt! Szóval, nem, nem voltunk erőszakosabbak, mert az ember legbelül mindvégig ösztönlény maradt a fejlődés soràn. Alapvetően vagyunk azok, mert az életbenmaradàst is szolgàlja/szolgàlta. És itt rögtön el is érkeztünk a fajfennmaradàs ösztönéhez, igen szexuális értelemben is, de az életben maradàs is idetartozik... Az érzelmeink is valójàban ösztönök. Legnagyobb baj, hogy a természettel való egyensúlyra való törekvés ösztöne hiànyzik belőlünk, ami egyébként minden màs fajban ott van!.. Régebben nem próbàltuk elnyomni az ösztöneinket úgy, mint ma, aminek ma a fejlődés dinamikusabb haladàsa is köszönhető, az ebből adódó nagyobb fokú együttműködés miatt. De nincs kedvem ebbe belemenni jobban ìgy hajnali fél 1-kor:) Ezek csak nagyon rövid, vàzlatos leìràsok, ebből is tudnék hozni sokkal többet és sokkal részletesebben, összefüggőbben tàlalva. Lenne mit fejtegetni ezzel kapcsolatban.. Talàn màskor szìvesebben benne lennék egy ilyen diskurzusban. Eléggé összetett kérdéskör ez. Aki akar erről beszélgetni, azzal szìvesen folytatok eszmecserét erről később. Mert lenne mit ìrnom, rengeteget foglalkoztat ez a mai napig is, màr nagyon régóta.
2021. máj. 30. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
90%

" Legnagyobb baj, hogy a természettel való egyensúlyra való törekvés ösztöne hiànyzik belőlünk, ami egyébként minden màs fajban ott van!"

Mit értesz pontosabban a "természettel való egyensúlyra törekvés" alatt? A sáska pl. hogyan törekszik egyensúlyra a természettel?

2021. máj. 30. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!