Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ti mennyire tartjátok megbízha...

Ti mennyire tartjátok megbízhatónak a www.wikipedia.hu elérhetőségű magyar nyelvű internetes enciklopédia közleményeit?

Figyelt kérdés

Volt idő, amikor még nagyon kedveltem a világ egyik legnagyobb információs bázisának tekinthető Wikipediát. Az angol és több idegen nyelvű tartalmával még mindig nagyon elégedett vagyok. A magyar nyelvű változata azonban az utóbbi tíz évben egyre jobban elszomorít. Hogy miért? Itt és most csak két példát említek, hogy miért nem használom azt a tudományos kutatásaimhoz.


1. Ha pl. olyan emberek az életrajzát akarom pontosan megismerni, akiket személyesen is ismerek, mindig csak a rendszerváltás utáni munkahelyeiket, beosztásaikat és kitüntetéseiket találom meg. Arról még a leghíresebb és legfontosabb hivatali beosztásokat betöltő emberek esetében is mélyen hallgatnak, hogy az illető hol dolgozott és milyen kitüntetéseket kapott 1990 előtt.


2. Ha akár természettudományi, akár társadalomtudományi témákra keresek rá, akkor meg úgy érzem magam, mintha mindenkit ostobának néznének. Ugyanis csak és csak is a jelenleg trónoló tudósok régen túlhaladott és átpolitizált rögeszméit találom meg. Pl. az űrhajózást az űrkutatással, az orvostudományt meg pusztán a gyógyászattal keverik össze.


És még több kötetes könyvnyi terjedelemben sorolhatnám, hogy a magyar Wikipediát napról napra mennyire politikai szempontok szerint írják. Mindezt angol nyelven megírtam már a Wikipedia Alapítvány amerikai központjának is, de válaszra sem méltattak. Vajon miért ennyire közömbösek a magyar csapatuk iránt? Hiszen az egész alapítványt az internetes enciklopédiájukat olvasók adományaiból tartják fenn.



2020. ápr. 28. 14:58
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
74%

"a jelenleg trónoló tudósok régen túlhaladott és átpolitizált rögeszméit találom meg"

Jaj.

Tudnál egy példát, a saját rövid verzióddal? (Csak hogy kiderüljön, milyen jellegű a kérdés ezen része és hogy milyen választ vársz.)

Az életrajzokat pedig javíthatod, vagy jelezheted a szerkesztőnek, nincs különösebb akadálya.

2020. ápr. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 2*Sü ***** válasza:
90%

1. Lehet, hogy te tudni véled, hogy X. Y. életének milyen eseményei voltak. Sőt lehet, hogy nem csak tudni véled, hanem tudod, tanúja voltál. De egy Wikipédiára akkor fog felkerülni, ha publikusan elérhető hiteles forrás erősíti meg az információt. Pl. egy publikus nyilvántartás, vagy az illető személyes életrajzában tüntette fel. Ha ilyen forrás nincs, akkor az információ hitelessége objektíven megkérdőjelezhető. Lehet, hogy van politikai oka is az információhiánynak, de nem a Wikipédia részéről, hanem az illető részéről, aki egy adott információt nem ismer el, illetve az állam részéről, aki bizonyos információkat nem tesz elérhetővé. A Wikipédia csak alkalmazkodik ehhez, és jól is teszi, illetve kénytelen is alkalmazkodni ehhez.


2. A tudományosságnak vannak objektív kritériumai, ezen felül konszenzus kérdése. Ha egy kutatási eredményben igazolható módszertani problémák vannak, amit a tudományos világ konszenzusos módon állít, akkor az nem tudomány. Hogy igaz-e, helyes-e az pusztán logikai szempontból egy ettől független kérdés, mindenesetre a tudomány által el nem fogadott álláspont. Ennek ellenére ha komolyabb támogatása is van egy-egy alternatív tudományos álláspontnak, akkor az is meg szokott említve lenni egy Wikipédia szócikk esetén. Pl. ott van a finnugor nyelvrokonság kérdése, amiben viszonylagos konszenzus van a nyelvtudomány képviselő között, de mivel vannak ennek kritikái – és némelyik tudományos kritériumoknak is megfelel –, így a Wikipédia is hosszasan taglalja ezt egy külön szakaszban.


> Ugyanis csak és csak is a jelenleg trónoló tudósok régen túlhaladott és átpolitizált rögeszméit találom meg.


Bocsánat, de pl. ez is egy egyéni vélemény, és nem objektív, igazolható tény. Tehát alapvetően „a hiba az ön készülékében van”.


> És még több kötetes könyvnyi terjedelemben sorolhatnám, hogy a magyar Wikipediát napról napra mennyire politikai szempontok szerint írják.


A Wikipédiát alapvetően a közösség írja, te is átírhatsz szócikkeket. De ha nem tudsz hiteles forrással alátámasztani egy-egy állítást, kijelentést, akkor nyilván törölni fogják. Én olyanról még nem hallottam, hogy hiteles forrással alátámasztott kijelentést töröltek volna a Wikipédiáról.


> Vajon miért ennyire közömbösek a magyar csapatuk iránt?


Nem irántuk közömbösek. Irántad közömbösek.

2020. ápr. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
A magyar Wiki kémiából nem megbízható: pontatlanságok előfordulnak benne, néha hibák is.
2020. ápr. 28. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
37%

A magyar wikipedia az angollal ellentétben egy nulla, így semmi lényegesről nem tájékozódnék onnan. Minden tiszteletem annak a néhány önkéntes szerkesztőnek és troll-moderátornak, aki próbál belőle csinálni valami értelmeset, de nem fog nekik sikerülni, ehhez nagyon kevesen vannak. Az a baj a magyar wikipediával, hogy az értelmesebb emberek többnyire tudnak angolul, így a sokkal magasabb színvonalú angol Wikipediáról tájékozódnak. Emiatt a magyar Wikipedia közönsége:

- az idősek

- a hülyék

- akik valami nagyon specifikusan magyar dologról akarnak tájékozódni, mittudomén Karády Katalin mettől meddig énekelt az Operettszínházban.

Te gondolom a 2. kategóriába tartozol.

2020. ápr. 28. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
82%
Nyilvánvaló, hogy a kérdező valami Egelyi vagy Zoltán kvantumfizikus-féle félőrült áltudós, akit nagyon zavar, hogy a legújabb kutatása, amit az IMEI-ben adott le az osztályos főorvosnak nem került még ki a wikipédiára, pedig egy csapásra megdöntötte a Standard Modellt és levezette, hogy miért háromszög alakú a Föld.
2020. ápr. 28. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
80%
A wikipédia egy decentralizált tudásbázis, minden előnyével és hátrányával. Nem túl megbízható de meglehetősen független. Ezért se méltatnak téged válaszra, mert gazdája is alig van. Ha valamelyik cikk nem tetszik, akkor szerkeszd át, kész.
2020. ápr. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

"egy Wikipédiára akkor fog felkerülni, ha publikusan elérhető hiteles forrás erősíti meg az információt"

Jogos, de ettől függetlenül bekerülhet egyéb infó is, legfeljebb odakerül a végére, hogy "citation needed". Ami egyébként tovább rontja a Wikipedia hitelességét. Ettől vajon megbízhatóbb lesz az oldal?

2020. ápr. 29. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Halló kétszeresen Süsü! Azt írtad, "Lehet, hogy te tudni véled, hogy X. Y. életének milyen eseményei voltak. Sőt lehet, hogy nem csak tudni véled, hanem tudod, tanúja voltál. De egy Wikipédiára akkor fog felkerülni, ha publikusan elérhető hiteles forrás erősíti meg az információt." MÉG HOGY "PUBLIKUSAN ELÉRHETŐ HITELES FORRÁS ERŐSÍTSE MEG AZ INFORMÁCIÓT". Valószínűleg túl fiatal vagy még ahhoz, hogy megértsed miért lenne fontos, hogy a magyar Wikipedia olvasói megtudják, hogy a honlapján népszerűsített emberek valójában kik és mik voltak a szocializmusban. Pl. azt, hogy sok volt szovjet-orosz, ukrán, román és más kém osztja jelenleg is azt észt nem csak a politikában, hanem még a Magyar Tudományos Akadémián is. Gondolod, hogy ők publikálni fogják a kémmúltukat, vagy a jelenlegi kulacsaik tartalmát? Hiába vártok arra, hogy az olvasók majd korrigálják a wikipedia-szerkesztők hiányosságait, ha azok senkitől és semmilyen okmányt nem kérnek el, amikor róluk írnak.
2020. ápr. 29. 10:51
 9/19 anonim ***** válasza:
82%

#8.

[link]


"A Wikipédia nem elsődleges forrás. A fő téma nem az eddig tudományosan fel nem dolgozott vagy ismeretlen tények precíz analízise és vizsgálata. A Wikipédia egy másodlagos forrás (olyan, mely elemzi, összehasonlítja, értékeli és/vagy szintetizálja az elsődleges forrásokat) vagy harmadlagos forrás (ami általánosítja a már létező kutatási anyagokat vagy az adott témához kapcsolódó szűkebb témákban már elkészült másodlagos forrásokat). Ezzel összefüggésben, kivételes esetektől eltekintve, a Wikipédia szócikkek összefoglalók és nem esszék."


Világos, hogy szerinted a Wikipédia dolga nyilvánosságra hozni az ügynökaktákat, és véletlenül sem a kormánypártnak, de azért ennyire látványosan nem kellene hülyének nézni másokat.

2020. ápr. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Még hogy segítene az ügynökakták nyilvánosságra hozása!... Vajon hányan tudják ebben az országban, hogy annak idején az antifasiszta nagyhatalmaknak a második világháborút lezáró jaltai egyezményének titkos záradékában napra pontosan meghatározták, hogy azok résztvevőinek haderői a megszállt területekről mikor fognak végleg kivonulni. Éppen ezért engem, aki nem ügynök, hanem csak diplomata voltam, már 1972-től (!) kezdve arra készítettek a szovjetek, hogy az úgynevezett szabad választások révén kik és miért fognak az egyes országokban hatalomra kerülni. Ugyanezen okból Magyarországon - öt évvel az úgynevezett kerekasztal tárgyalások megkezdése előtt (!) - 125 ember nézte át egyenként az állami hivatalokban, főként az állambiztonsági szerveknél dolgozók személyi aktáit. Tőlük tudom, hogy azok tartalmát nem csak megritkították és helyenként átírták, hanem kitalálták az úgynevezett személyi kártyákat. Azok révén pedig egészen más besorolásokat adtak a Szovjetunióból tanácsadói és más fedőfoglalkozásokkal idetelepített kémeknek, valamint a valóban fontos beosztásúaknak, mint amik és akik valójában voltak. Ezért szerintem az ügynökakták nyilvánosságra hozása csak még nagyobb zűrzavart okozna, mint amilyen van.


Mindezért szerintem a megoldás nem az, hogy elhallgatják a jelenlegi celebek, politikusok, hivatalnokok és úgynevezett tudósok valódi múltját, hanem az, hogy az amerikai Wikipedia szerkesztőihez hasonlóan mindennek és mindenkinek utánajárnak mielőtt azokról bármit is publikának. Én ezért szeretem és tisztelem minden szempontból az Wikipedia Alapítvány amerikai szócikkeit.

2020. ápr. 29. 11:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!