Hogy lehet a posteriori cáfolni a szolipszizmust?
A posteriori nem lehet cafolni, de nem is kell cafolni, mert sajat magat cafolja meg.
Az agyunk a kapott erzetekbol es kepzeteinkbol allitja ossze a fejben a targyat ( egy asztalt ). Ezek az erzetek a kovetkezo csatornakon erkeznek: latas, hallas, erzekeles, szaglas, izleles. Ezeket az erzeteket agyban meggyurjuk tesztava, es egy kulso letezo dolgot feltetelezunk es annak tulajdonitjuk. Ugye mar a latas sem egyszeru, hiszen sosem latjuk egy targy minden oldalat egyszerre, megis feltetelezzuk, hogy pl egy kockanak mind a hat oldala egyszerre letezik, sot belul is van valamk. Az agyunkban az erzetekbol es a kepzetekbol kepzett targyat kivetitjuk es egy tolunk fuggetlenul letezo targynak tulajdonitjuk, ami ezeket egyszerre tartalmazza. azt mondjuk hogy ezek a kepzetek az asztalrol rgy tolem fuggetlenul letezo targy sajatossagai. Csupan a megismeres tokeletlensege miatt aprozodik igy fel kepzetekre, mert csak igy tudunk kapcsolatba lepni a kulvilaggal.
Igen am, csakhogy azt a tudast megszerezni, hogy a kulvilag targyai az agyunkban kepzodnek, ez a tudomanyoknak koszonheto, es a tudomanyos eszkozoknek, amelyek ezt lehetove tettek. Pl nem tudnank, hogy a szemben forditott kep keletkezik, csupan az agy forditja meg, nem tudnank hogy a feny hogyan mukodik, az erzetek hogyan mukodnek, ha nem fogadnank rl a tudomanyt es annak munkajat.
Mindezek tudataban a kovetkezot lehet kijelenteni: A szolipszista ember hasznalja a tudomany eredmenyeit es ezaltal elfogadja a tudomanyos valosagot egeszen addig, amig ossze nem eszkabalja a szolipszista eszmejet. Azutan meg szepen letagad mindent, es elfelejti, hogyan is jutott el idaig.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!