Az mennyire igaz, hogy az emberiségnek szüksége van a nagyon kapzsi emberekre?
Ugye valamilyen érdekes oknál fogva a rendelkezésre álló vagyon úgy 97%-át a Föld lakosságának 1 %-a birtokolja.
A legvagyonosabb emberek egyértelműen kapzsik, hiszen a fő céljuk a hatalom és pénzszerzés illetve ezek megőrzése és továbbadása az utódoknak. Nem az a helyzet áll fenn, hogy valaki nagyon jó a saját szakterületén például villanyszerelő vagy tanár és hipp-hopp a Föld egyik leggazdagabb emberévé válik. A leggazdagabb embereknek nincs szakmájuk vagy nem a legjobbak a területükön, ők csakis a pénzcsináláshoz értenek, ehhez pedig ugye kell egy jó adag kapzsiság.
Mennyivel lenne másabb szerintetek a világunk ha ez a kapzsi réteg el lenne szeparálva és nem lehetnének hatással a világra, csakis az olyan emberek fejtenék ki hatásukat akik nagyon jók a szakterületükön és nem elsősorban a pénz vezényli őket?
Milyen lenne a vagyoneloszlás? Milyen lenne a társadalmi szervezettség? Milyen lenne a technológiai, gazdasági haladás?
Meg fogsz lepődni a legnagyobb kutatási és fejlesztési projecteket a leggazdagabb emberek (egy része) csinálja.
Gondolj csak Elon Musk -ra!
- A többi autógyár még ma is csak gondolkodna az elektromos autókon ha ez az illető be nem előzi őket mindenben. Most próbálnak felzárkózni hozzá és ez hatalmas fejlődést hoz.
- Vagy a könnyebb modernebb anyagokból épített rakétái melyek visszatérnek és újrahasznosíthatóak.
De akár említhatnénk Bill G -et is. Adott ő pénzt rádióteleszkóp hálózatra is. Az hogy térülne meg valaha is? -> sehogy.
De akár még egy Czukkerberg is hozzájárulhat valamihez, mert a Face működéséhez óriási infrastruktúrát kellett kiépítenie, gyakorlatilag új tengeralatti kábelhálózat született és hatalmas adattárak.
Google szintén hasonlóan.
Szóval ezeknek az embereknek egy része igenis tehetséges valamiben, és az csak másodlagos volt hogy üzletileg is bejött nekik a dolog.
Még valamibe gondolj bele hogy hány művészeti alkotás születette azért mert valaki finanszírozta a tehetséges művészt. Pl Leonardót is.
Szükség van ezekre is ahol az innováció a tőkével párosul. Az ilyen beruházók nélkül illetve a tőkések nélkül valószínűleg valamiféle szocialista középkorban élnénk.
És semmilyen modern találmány nem létezne.
Hangsúlyozom itt most nem azokról a tehetségtelen bunkókról beszélek akiket a haverjuk teletömött pénzzel, és nem is azokról akiknek mondjuk a nagyapja összehozott egy vagyont és az elkényeztetett illető már csak a magamutogatáshoz ért, meg az iváshoz és hasonló dorbézolásokhoz. Az már szerintem is negatív kategória.
Ennek ellenére aki nagy dolgok létrehozására képes azt nem jó ötlet korlátozni a tőke felhalmozásában.
Mellesleg megjegyzendő hogy sohasem a kapzsik gazdagodtak meg a legjobban.
Épp ellenkezőleg, pont azok akik jól megfizették a munkaerőt akiket alkalmaztak leginkább meg a tehetséges fejlesztőiket és mérnökeiket.
Talán felületes megfigyeléssel lehetne azt mondani kérdező, ahogyan leírtad. Ám a dolog ennél bonyolultabb, a nem látható ok-okozati összefüggések miatt.
Sok vagyonos ember kapzsi, de nem mind. És sok kapzsi ember nem vagyonos. Az ellentmondást a gondolkodási képesség eltérő mértéke tudja feloldani.
Sok ember fő célja a hatalom, és nem mindegyik ér célhoz. De sok ember hatalmi célja is eltérő. Egyesek jól kívánnak élni, mások meg szeretnének olyan dolgokat megvizsgálni, amihez sok pénz kell. Ezért előbb azt összeszedik. Az is egy másik kérdés, hogy a megvizsgált dolog utána olyan ismertet, ami további pénzt hoz. A teljes életút ad magyarázatot arra, az illető kapzsiságból tette és okos is, vagy okosságát új ismeretek (és az ehhez szükséges pénz) megszerzésére fordította.
Hipp hopp eddig a világon még senki sem vált gazdaggá. Olyan csak tündérmesékben van. Dúsgazdagnak lenni mindig sok munkabefektetést és sok időt igényelt. Még a csaláshoz is kell bizonyos munka (legalább az eltitkolásához).
Nem létezik elszeparálás, nem kivitelezhető, ha jobban belegondolnál. Nincs ki, nincs hogyan, nincs mivel. Szóval ez nem megy. HA viszont megtörténne, mitől maradna gazdag, mit kezdene vele?
A világot gondolkodó, érző és igényekkel teli emberek töltik ki. Mind ilyen. Mind a körülményei szerint alakult olyanná. Michelangelo képességeit egyfelől szülei, környezete segítették fejleszteni, másfelől környezete tette lehetővé, hogy világra szólóvá, nagy hatásúvá váljék.
Mindig az egész világot együtt érdemes vizsgálni, hatás és ellenhatás sokaságát mérlegelni, negatív hatásokat csökkenteni, pozitívokat növelni a világ jobbítása érdekében. És ez nem könnyű, mert mások ugyanezt másképp képzelik. Sok ember akarata ellentétes, pedig összességében ugyanazt akarják. Már az is kérdés, mit jelent "jobbítani a világot".
Annyit elleshetünk a természettől, az optimális folyamat mindig az egyensúly. Szeparáció csak akkor jó, ha ez a tulajdonság ad egyensúlyt. Az emberi természet miatt ez az optimális folyamat akkor valósul meg a leghatékonyabban, ha konszenzussal születik. Minél nagyobbal, annál stabilabb. Nézz meg egy nem konszenzusos, nem optimális diktatúrát, mennyi energiába telik fenntartani. Megdőlésének egyik oka éppen az, hogy annyi energia még a diktátornak se áll rendelkezésére.
Ez még gondolatkísérletnek sem jó, mert valamilyen szinten mindenkit vonz a pénz. Csak nem vagyunk egyformán jók a vállalkozásban.
Ha pedig kiveszed a kapitalista drive-ot a rendszerből, akkor nagyon hamar összeomlik az egész. Nem működik, számtalanszor bebizonyosodott.
A kapitalizmus magát szabályozza, nem te mondod meg, nem te szabályozod hogy én most kapzsi vagyok és haljak meg, vonuljak egy szigetre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!