Az ember hogy képes új dolgot kitalálni? Olyat amit előtte soha nem látott vagy hallott?
Lehetséges, hogy sokat olvasott, vagy sok filmet nézett, és kialakulta a fantáziája. Az szerintem is érdekes, hogy bizonyos zeneszerzők olyan tökéletes darabokat írnak zongorára, aminek a feldolgozásai már nem olyan jók.
Ezen kívűl az elektronikai eszközök feltalálásához is nagy fantázia kell.
Rubik Ernőnek is biztos nagy fantáziája van, hogy hogyan juthatott eszébe a 3x3-mas rubik kocka. A többi már csak továbbfejlesztett.
Röviden: sokat olvas, és sokat ábrándozik, elmeri engedni a gondolatait fiktív irányba, és közben eszébe jutnak új dolgok
Nem.
Mivel a DNS-ben nem fér el ennyi információ.
Sőt, már a testünk teljes információja sem fér el benne, hanem annak is csak kis töredéke. Inkább csak a szabályok.
A többit a környezet építi fel.
A csecsemő új dolgokat tapasztalat és gyakorlás útján tanulja. Szóval fogalma sincs, hogy mi az a járás, de gyakorolja, rájön, megtanulja.
Tárgyak esetében 99%-ban nem a semmiből találnak ki vmi újat, hanem egy meglévő dolgot fejlesztenek tovább, lásd autók.
A maradék 1%-ban pedig van egy probléma, arra keresnek megoldást. Lehet fantáziálni, agyament ötleteket megvizsgálni, és végül összeraknak valami megvalósíthatót. Csak 1 példa: a marsjáró. El akartak oda küldeni valamit, ami vizsgálódik, és adatokat küld. Oké a kereket már ismerték, a napelemet is, meg a kamerát is, és a rádió hullámokat is. Volt pár technikai probléma, azt meg megoldották okosan. Szóval nem úgy ment ez, hogy nulla tudás, nulla technika, de egyszer csak vki kitalálta a semmiből a marsjárót kamerástul, napelemestül, mindenestül.
Mindennek van előzménye!
A találmányoknak is, meg a művészeti alkotásoknak is!
Pl a gőzgépet csak úgy lehetett kitalálni/feltalálni ha már a technikai feltételek is megvoltak és valakinél összegyűlt az ehhez szükséges tudás is.
Ugyanez igaz a művészeti alkotásokra is.
Pl lehet hogy a festő olyan arcot fest amit sosem látott csak elképzelt, de a képzeletében a már látott arcok darabkái állnak össze eggyé. Tehát annak az arcnak a részleti létező személyekről lettek azért mintázva.
Vagy a zenei művek. A mestereiktől, a kortárs zeneszerzőiktől hallott azaz tanult ritmusokban és stílusokban gondolkodtak és alkottak.
Ez jól tetten érhető hogy pl manapság senki nem alkot már Beethoven -éhez hasonló zenéket (pedig akár lehetne is), de nagyon sokan alkotnak rock meg trance zenéket mert most ez a trend ezt hallják és ebben gondolkodnak. Bizonyos részleteit a hallottaknak óhatatlanul felhasználják saját műveikben is.
"... de ha valami olyat tesz amit előtte soha nem tanult, nem tápláltál belé, ez hogyan lehetséges?"
Az emberi agy sokkal összetettebb, mintsem egyszerű - betápláltam, feldolgozta, csinálja - folyamattal megmagyarázhatóak lennének produktumai. Egyébként a bonyolultabb idegrendszerű állatokéi is ilyenek.
A mikéntjei a dolognak részleteiben ismertek, de összességében - szerintem - még nagy a homály.
Nem teljesen tiszta még az intelligencia mibenléte sem. Az intelligencia egyik megnyilvánulási formája a "kreativitás". Nos máig kutatgatják, hogy is működik ez. Tulajdonképpen vannak eredmények, de lezárt, végleges leírás a mechanizmusáról még nincs. Valószínű, hogy - belátható időn belül - nem is lesz.
Ám:
..."Olyat amit előtte soha nem látott vagy hallott?"
Tulajdonképpen olyat soha nem talál ki, amelynek ne lenne valamilyen szinten "valóság eleme". Vagy ne lenne olyan része, aspektusa, amely már ne létezne, létezett volna.
"Teljesen" újat, olyat amely semmiben sincs kapcsolatban a már meglévő dolgokkal, összefüggésekkel, nem lehet "kitalálni". Innen kezdve pattalanná válhat az elmélkedés... :)
dellfil
Ahogy előttem is írták, általában meglévő, ismert dolgokat veszünk alapul és azok részleteiből alkotunk újat, vagy módosítjuk, megváltoztatjuk. Az autók eleinte például motorral ellátott hintók voltak, a dizájn még sokáig arra hajazott. Vagy érdekes példa a sci-fi filmek idegen lényei, amik általában valahogy kicsit emberszerűre, és/vagy állatszerűre sikerednek, alaposan eltorzított jellemzőkkel, pl. fejforma, szemek helyzete, karok, lábak, kézfej megléte, stb. A legtöbb esetben felismerhetők a már ismert darabkák.
A zene fejlődése is érdekes téma. A rock például nem a semmiből jött létre, megvolt a folyamata, ahogy zenei stílusok egyesültek, alakultak, tempó gyorsult-lassult, hangszerek változtak, stb. (Például az elektromos gitár jellegzetes és népszerű torz hangja véletlenül alakult ki, a zenészek olcsó, gyenge minőségű erősítői miatt. Aztán valahogy bejött az embereknek.)
Szóval általában meglévő dolgokat kombinálunk, átalakítjuk őket, megint kombinálunk, és így tovább. És néha a véletlen is közrejátszik.
Úgy gondolom azért vannak jócskán olyan találmányok is , aminek nem voltak előzményei.
Az, hogy ismert volt az üveg, a foszfor nem gondolnám, hogy ez bármi féle előzménye lenne a televíziónak. A Rubik kocka is egy igen eredeti találmány. Vannak véletlen találmányok, vannak az emberi lustaságból megszületők, vannak a szükségből megszületők. Meg még ki tudja mi minden nem inspirál egy feltalálót.
Ha egy süket ember zenét tud szerezni, az megint egy érdekes dolog. Tesla-nak rengeteg szabadalma volt, mondhatni a kor talán legnagyobb géniuszát tisztelhetjük benne. Ki tudja mit nem kaptunk volna még tőle, ha nem ölik meg idő előtt. Az Ő tehetségéhez születni kell, tanulni nem lehet.
Egyébként minden ember feltaláló valahol. Mivel képes megoldani olyan dolgokat, amit előtte még sosem csinált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!