Mennyire volt az 1830-as évekbeli magyar Alföld vadnyugati jellegű?
Ugye a betyárokról szóló Wikipédia cikk ( [link] ) szerint Berzsenyi Dániel úgy írta le az akkori alföldet mint egy ( legalábbis szerintem ) meglehetősen vadnyugati jellegű vidéket illetve társadalmat ...
Szóval kíváncsi lennék az itteni történelemben jártas válaszolók véleményére ezt a témát illetően .
Ekkor már nem voltak betyárok, hiszen a XX. századról kérdezel, korábban a XVIII, XIX. századokban voltak ugyan, de akkor sem beszélhetünk vadnyugatról.
A századvégi konjunktúra alaposan megváltoztatta a vidék képét is majd a világháború utáni csendőri szigor és a technikai lehetőségek, például a gépjármű, vagy az akkor már létező telefon lehetetlenné tett ilyen jellegű sikeres bujdosást.
A gazdasági válság idején az izgágább elemek amúgy is elhagyhatták hazánkat és ekkor már egy maihoz sokban hasonló modern rendőrség is létezett, meg a közigazgatás is más jellegű volt, a vármegyék szerepe nem volt annyira önálló, így akit köröztek, az nem szökhetett át a szomszédos területre, ahol viszonylag biztonságban lehetett egy ideig.
Van persze bizonyos hasonlóság is, például vidéken kevéssé volt elterjedve az elektromos áram, de az is régen volt már, vagy ugye más jellegű volt például az öltözködés, mint ma, de lényegében még az is különbözött a vadnyugatitól is, meg aztán nálunk nem voltak indiánok és a puszta sem volt hasonlítható a prérihez, vagy a magyar falusi élet.
Revolverhősök sem grasszáltak fel, alá, bár fegyverek voltak, maradtak néhol a világháborúból, de a fegyvertartást szigorúan büntették, szóval nemigen van komolyabb hasonlóság, a betyárvilág letűnt már erre az időre és előtte is más jellegű volt.
Hát a kocsmákban éppenséggel lehetett annyiszor bugylibicskát kapni borda közé, mint a vadnyugaton golyót.
Egyik felmenőmnek anno volt egy kocsmája akkoriban faluszélen és mai napig az a hír járja róla, hogy a kocsma mögött gyakran ásták a póruljárt vendégeket.
De azért nem úgy kell elképzelni, mint valami Mad Max őrületet. Sőt, a "vadnyugat" sem volt annyira vad, mint a Hollywood-i filmeken. Olyasmi lehetett, mint mondjuk Korzika az 1930-40-es években, de ott sem folyt a vér minden sarkon, csak bizonyos helyzetekben kicsit lazábban értelemzték a törvényeket. Az elzártabb, eldugottab településekre volt jellemző ez.
Egyébként a linkelt cikk szerint Berzsenyi sem azt írta, amit te.
Két jó film is készült ebben a témában (nem a Rózsa Sándor, bár ha van hozzá türelmed, azt is megnézheted): a talpuk alatt fütyül a szél és a Sobri.
Ez kb időben akkortájt játszódik és elég valós. A Sobri ahogy nézem arról szól, amit a wiki leír.
Emelkedjünk fel azon a tényen, hogy a Vadnyugat nagyjából az Osztrák-Magyar Monarchia kortársa volt.
A magyar vadkeletből nemcsak az indiánokat lehet hiányolni, hanem az aranymosókat is. Nem voltak feltérképezetlen területek. Sivatagok helyett az Alföld mocsaraiban és az erdőkben lehetett bujdokolni. A pandúroknak meg kellett állniuk a megyehatáron, amit a betyárok kihasználtak. A törvények jobban megkötötték az emberek kezét; Magyarországon még a jobbágyfelszabadítás előtt voltunk.
A betyárok igazi virágkora pár évtizeddel azelőtt volt, még a XVIII. században. 1830-ban kolerajárvány volt, nem kedvezett a betyárkodásnak sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!