Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyesek ezek a példamondatok?...

Helyesek ezek a példamondatok? Ezen esetekben szükséges a vessző? És egybe kell írni ezeket a szavakat?

Figyelt kérdés

Szégyellem kicsit, hogy ilyen alapvető dolgokra kell rákérdezzek, de pár hete elkezdtem figyelni magam, és összegyűjtöttem pár kérdést, amiben nem vagyok teljesen biztos.


Ezekben az alapvetően hasonló mondatokban, szükséges a vessző?


1. Na, mindegy.

2. Igaz?? Hát, nem hihetetlen?

3. Nos, oké, akkor megyek.


Hogy elé kell a vessző, mindig?

Ebben a mondatban gondolom igen. De tudtok olyan példamondatot írni, ahova nem kell a "hogy" elé vessző?


4. Írtad, hogy kedden jössz.


A tulajdonnevek elé kell vessző a mondat végén?


5. Jó napot kívánok, kolléga.

6. Szia, Laci!


Ezek a mondatok két tagmondatból állnak? A kérésem tehát, kell vessző közéjük?


7. Ha hozod majd, akkor megnézem

8. Már így találtam, mikor ideértem.

9. Összegyűjtöttem pár kérdést, amiben nem vagyok teljesen biztos.


Ezeket a szavakat helyesen írtam? Mivel a helyesírá.mta.hu zöldet mutat, de az interneten szinte sehol nem találom egybeírva. Vagy helytelenül használják sokan?


10. rögzítőcsavar

11. fáradtolaj-gyűjtőt (mert fáradt olaj)

12. motorolajszűrőt

13. olajbeöntősapka


És még egy kérdés, hogy a hasonló, sokszor együtt használt szavak közé kell-e vessző?


14. szép lassan (szépen, lassan?)

15. jó gyorsan



Számoztam a példákat, ha valaki csak ki akarja emelni a helyteleneket. Persze magyarázatnak örülnék a hibáknál!


Köszönöm!



2018. aug. 4. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem mindegyik "alapvető".

Nem 100%, hogy én jól tudok mindent, de remélhetőleg majd kijavít valaki.


"Ezekben az alapvetően hasonló mondatokban, szükséges a vessző?"

--> Itt nem kellett volna.


"1. Na, mindegy."

Igen.


"2. Igaz?? Hát, nem hihetetlen?"

Nem.


"3. Nos, oké, akkor megyek."

Igen, mindkettő.


"Hogy elé kell a vessző, mindig?"

--> Itt sem kellett volna.


"Ebben a mondatban gondolom igen."

--> A "gondolom" előtt és után is kell. Vagy nagykötőjelek közé teszed, úgy is jó. Vagy bezárójelezve is.


"De tudtok olyan példamondatot írni, ahova nem kell a "hogy" elé vessző?"


Akkor kell, amikor a "hogy" kötőszó, azaz két tagmondatot köt össze.

Mint a példamondatodban is. "Írtad (azt), hogy ..." Tehát az első tagmondatból kimaradt az utalószó, de ez nem számít.


Főleg akkor nem kell egyébként, amikor a "hogy" a "hogyan" jelentésben áll.

Pl. Te hogy értelmezted a verset? XY hogy énekelte a dalt?

Én hogy tudnám már megjavítani a telefonomat, mikor nem értek hozzá?


Vannak bonyolultabb esetek, amikor mindkét "hogy" is szerepelhetne a mondatban, de az egyiket (a kötőszót) kihagyják.

Pl. "Nem tudtam, (hogy) hogy kezdjek neki a matek házinak."

Itt nincs a kötőszó, mégis van vessző a "hogy(an)" előtt - azért, mert két külön tagmondat, és azokat vesszővel választjuk el egymástól.


Van még néhány különleges eset, amikor nem kell a vessző. Pl. "Nemcsak hogy elkéstél az első óráról, de még a házi feladatot sem készítetted el." - Itt ugye nyilvánvalóan nem "hogyan" jelentése van, viszont nem is választ el tagmondatokat, ezért nem kell a vessző. (A "nemcsak" nem önálló tagmondat ugyanis.)


"A tulajdonnevek elé kell vessző a mondat végén? (...)"


A "Laci" valóban tulajdonnév, de a "kolléga" nem, az köznév.

Viszont mindkettő elé kell a vessző, méghozzá azért, mert megszólítások.


"Ezek a mondatok két tagmondatból állnak? A kérésem tehát, kell vessző közéjük? (...)"

Igen, két tagmondat, és ezért kell is a vessző.


"10. rögzítőcsavar"

Összetett szóként így jó.

(Lehetne példát hozni, amikor a két szó egymás mellett szerepel, de nem összetett szóként, szóval előfordulhat ilyen is: "Az alsó polcot az asztallábhoz rögzítő csavar kilazult."


"11. fáradtolaj-gyűjtőt (mert fáradt olaj)"

Igen, írja is a magyarázatban.


"12. motorolajszűrőt"

Jó. Háromszoros összetétel, de csak 6 szótag.


"13. olajbeöntősapka"

Nekem nem így javasolta a Külegy, hanem "olajbeöntő sapka".

Nézd meg még egyszer, ha gondolod.


"És még egy kérdés, hogy a hasonló, sokszor együtt használt szavak közé kell-e vessző?"

--> Nem tudom, hogy érted azt, hogy "hasonló". De nem baj.


"14. szép lassan (szépen, lassan?)"

Így, ahogy írtad. Az első esetben nem kell vessző, a másodikban igen.


"15. jó gyorsan"

Szintén jó.

2018. aug. 5. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

A mindenit! Köszönöm a válaszod! Értékelem, hogy vetted a fáradtságot, és ennyire alapos választ adtál. Így már ebből is tanultam jó pár dolgot.


Egy pár kiegészítő kérdés/megjegyzés, ha újra idetévednél a jövőben:


1. A "hát" az milyen szerepet tölt be a mondatban? Más szerepet, mint a "nos"? Vagy miért nem volt szükség a vesszőre az előbbinél?


2. Nemcsak kihagyok vesszőket, hanem néha olyan helyre is kerül, ahova nem kéne. Leginkább azért, mert beszédben azokon a részeken rövid szünetet tartanék. Persze ennek semmi köze a helysíráshoz és teljességgel helytelen, de ezért próbálok változtatni rajta.


De meg tudod magyarázni, hogy a "Hogy elé kell a vessző, mindig?" mondatban miért nincs szükség a vesszőre? Nekem így tűnt természetesnek:


2.a A "hogy" elé mindig kell vessző?

2.b A "hogy" elé kell vessző? Mindig?

2.c A "hogy" elé kell vessző, mindig?


Nekem mind a három helyesnek tűnik, de gondolom, csak az "a" és a "b" a helyes.


3. Igen, köznevek. És tagmondatot írtam mondatrészek helyett. Azt hiszem, az is helytelen volt. Sajnos egy-két dolgot felejtettem már a nyelvtanórákról.


4. Az olajbeöntő sapkát pedig elnéztem, nem tudom miért emlékeztem úgy, hogy egyben mutatta helyesnek.


5. A "hasonló" alatt most visszaolvasva nem egészen tudom én sem, mire is akartam célozni.



És nyugodtan javíts ki, ha ezekben a kérdésekben vagy megjegyzésekben is volt hiba.

2018. aug. 6. 18:26
 3/3 BringaManó ***** válasza:

1.:

Ezek mindketten olyan sajátságos jószágok, hogy felesleges rajta gondokodni, milyen szófaj és milyen mondatrészi szerepet tölt be... Ezeknél speciel inkább hagyatkozz arra, ahogy mondod.

(A két példamondatod valóban ékes példája annak, amikor a "hát" után nem teszünk, a "nos" után pedig teszünk vesszőt, de csomó más esetben lehet vessző a "hát" után is, ha épp olyan a mondat...)



A 2.c is helyes, ott nem tartom jónak az eredeti választ, én "megengedtem" volna a vsszőt. A nélkül is jó, de úgy valóban nem ez a természetes szórend (hanem a 2.a), és ha a végén van a "mindig", kis szünettel, kiegészítésként, akkor szerintem is legyen vessző.


3.:

"köznevek": nem, csak az egyik. :-)


Szerintem jó volt ott "tagmondat", hagyjuk azt a "mondatrész"-t...


-----


"nyugodtan javíts ki, ha ezekben a kérdésekben vagy megjegyzésekben is volt hiba":


Bár ez nem nekem szólt, de ezen felbuzdulva, még hadd írjak párat, "építő kritika" gyanánt: :-)


Az "és teljességgel helytelen" elé vessző


Én a "de, gondolom" közé is tennék, bár nem feltétlenül muszáj, de az előző tagmondat fényében értelmesebb úgy.


"nem tudom miért" -> "nem tudom, miért"

2018. aug. 7. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!