Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Állítsa le a motort vagy motrot?

Állítsa le a motort vagy motrot?

Figyelt kérdés
Melyik a helyes szg. kocsinál?

2017. ápr. 12. 20:26
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
És még hadd tegyem hozzá 9-es tök jó válaszához, hogy az is elképzelhető, hogy a "motrot" használó tájnyelvi beszélők ezt az alakot csak konzekvensen mondjuk a motorkerékpár esetében használják, egyéb motorok esetében pedig "motort"-ot mondanak. Vagy éppen fordítva. Tehát az adott dialektusban lehet akár jelentésmegkülönböztető szerepe is a két alaknak.
2017. ápr. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Robogtassa el a valagát az ablakom alól különben fenékbe lesz billenCSve a kis szär roboKójával együtt.
2017. ápr. 14. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
11: erre gondoltam én is, amikor feltettem a kérdést, h talán lehet különbség
2017. ápr. 14. 22:34
 14/17 anonim ***** válasza:
Van ragozási különbség a konkrét jelentésű főnevek és tulajdonnevek közt is, pl. sólyom - sólymot, Sólyom - Sólyomot, lélek - lelket, Szentlélek - Szentléleket.
2017. ápr. 15. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#11

Az igaz, hogy a nyelv allandoan valtozik, igy masodlagosan kialakulhat ilyen jelentesmegkulonbozteto ragozas. Vagyis ha valakik folyamatosan es konzekvensen az egyik esetet igy hasznaljak, a masikat meg ugy, akkor ott valoban lesz ilyen ketalakusag, es az a magyar nyelvnel egy nem altalanos, helyi jellegzetessege lesz. Amugy mint ilyen, teljesen legitim, nekem ezzel nincs bajom.


De azt azert tudni kell, hogy ez nagyon esetleges lesz. A daru/darvak/daruk eseteben egyertelmu, hogy melyik es miert rendhagyo. A motor/motrok/motorok eseteben pedig teljesen esetleges lesz, hogy melyik kapott egy utolagos rendhagyo ragozast, ezert akar teruletenkent el is terhet.


(Ha a daru logikajat nezzuk, akkor talan a motor mint "gepezet" ertelmeben kellene a rendhagyosagot tapasztalni, nem pedig a motorkerekpar esetben.)

2017. ápr. 17. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Nincs olyan, hogy "másodlagosan", mert nincs olyan sem, hogy "elsődlegesen" a nyelvi változások ezen körében. Meg "legitim" sincs, mert nincs olyan, hogy egy nyelvi változás illegitim. A "daruk" , ill. "darvak" csak annyiban különbözik a "motort" ill. "motrot"-tól, hogy az előbbiek a köznyelvben is megvannak, utóbbiak pedig csak egyes tájszólásokban. Nekem pl. nagyon zavarja a fülem az "eszek, iszok, alszok", mert én még úgy tanultam, hogy az ikes igék legtöbbjénél alanyi ragozásban is a tárgyas alakot kell használni egyes szám első személyben, jelen időben, tehát csak az "eszem, iszom, alszom" elfogadható, az alanyi alakot csak a műveletlenek használják. Manapság azonban ez a kivételezés az ikes igékkel eltűnő félben van, a fiatalok már nem így használják. Ez tehát egy elterjedőben levő nyelvi változás, nem nevezném "illegitim"-nek csak mert nekem nem tetszik.
2017. ápr. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

„Nincs olyan, hogy "másodlagosan", mert nincs olyan sem, hogy "elsődlegesen" a nyelvi változások ezen körében.”


Dehogy nincs.


„Meg "legitim" sincs, mert nincs olyan, hogy egy nyelvi változás illegitim.”


Például az a nyelvi változás, hogy az igekötőt egyesek a közbeékelt igéhez tapasztják (*megfoglak hallgatni), szerintem az illegitim tartományba esnek. Szerinted ez legitim, vagy pedig nem nyelvi változás?


„ "daruk" , ill. "darvak" csak annyiban különbözik a "motort" ill. "motrot"-tól, hogy az előbbiek a köznyelvben is megvannak, utóbbiak pedig csak egyes tájszólásokban.”


Meg abban, hogy a daru (egyéb társaival egyetemben) eleve rendhagyó, nem pedig egy jövevényszó előbb rendes, majd néhány értelmében és néhány formájában (másodlagosan) rendhagyósodó szó.

A daruból minden alakot ösztönszerűen rendhagyóan képzünk (darvat, darvak, darvas, ha lenne olyan ige, mint a lovagol, az darvagol lenne), míg a motornál egyes alakokat így, másokat úgy, teljesen esetlegesen. Ez márpedig _különbség_, annak se jön ösztönszerűen a szájára a *motros, *motrozik stb, aki azt mondja, hogy motrot. Vagyis neki sem egy daru-szerű kép él a fejében a motorról, hanem néhány izolált alakban „rendhagyósítja”.

Mondom, ezzel nincs baj, csak azért mégse csináljunk úgy, mintha ez ugyanaz lenne, mint az egyes rendhagyó szavak (konkrét jelentést megkülönböztető) rendhagyó/rendes ragozása. Nem csak az a különbség, hogy köznyelvi vagy helyi, hanem a mélye, a gyökere, az egésznek a lényege tök más.


„Nekem pl. nagyon zavarja a fülem az "eszek, iszok, alszok", mert én még úgy tanultam,”


Ez a maradék gondolatmenet pedig egy tipikus szalmabáb-érvelés. Én eddig nem neveztem meg, hogy szerintem mi az illegitim nyelvi változás, úgyhogy kitaláltál egyet, majd levezetted rajta, hogy miért mégsem az. Szerintem is, az ikes paradigma kikopása legitim (és nekem se feltétlenül tetszik), úgyhogy jól leérveltél valamit, amivel senki nem vitatkozott, gratulálok.

2017. ápr. 18. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!