Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ikes ragozásnak pontosan...

Az ikes ragozásnak pontosan hogyan volt haszna régen?

Figyelt kérdés
2017. febr. 18. 08:05
 1/7 2*Sü ***** válasza:

A nyelv nem egy mesterséges konstrukció. Van benne rendszer, de ezek spontán alakulnak ki. A nyelvben nincs semminek haszna, mert az azt feltételezné, hogy valaki valamilyen haszoncéllal hozta azt létre.


De az ikes ragozásnak volt szerepe a nyelvben. Lásd: [link]

2017. febr. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:

"...nincs semminek haszna, mert az azt feltételezné, hogy valaki valamilyen haszoncéllal hozta azt létre"


hm, azért ha egy élő, változó, "fejlődő" valaminek tekintjük a nyelvet, amolyan evolúciós módon, akkor azért lehet ilyet mondani, nem? (ahogy egy "evolúciós előnynek" is lehet úgymond "haszna" az adott faj szempontjából. még ha vannak esetleg negatív mellékhatásai is.)


vagy nagyon kavarom a fogalmakat?

2017. febr. 18. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:

igeragozó (beírod az igét , vagy kikeresed a listából az ik-es igét 1.sz. 3. személyben adjuk meg: játszik nem játszani

egyébként mindet ragoz a játsunk-ot is gépiesen.

[link]

2017. febr. 22. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
kérdésedre : a nyelvet az élő beszéd alakítja szabályaival együtt a nyelvészek dolga a szokásokra szabályt alkotni. nyilván nem mindegy fojtogat vagy folydogál a példánál maradva ik-es iszik /eszik ( jelen idejű cselekvést jelöl az eszem , iszom úgyszintén de megnevezem mit (ezért tárgyas bort iszom kenyeret eszem ikes se kissé fura bort iszok (sose vizet)kenyeret eszek (mert csak ez van) innen: kenyéren él, és vízen> (mert nincs más )talán tudtam érzékeltetni a tárgyas és alanyi ikes és "iktelen" közti lényegi különbséget...
2017. febr. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 2*Sü ***** válasza:

> hm, azért ha egy élő, változó, "fejlődő" valaminek tekintjük a nyelvet, amolyan evolúciós módon, akkor azért lehet ilyet mondani, nem?


Azért a nyelv – meg az írás – nem evolúciós módon fejlődik. Az evolúció lényege ugye az, hogy kialakul többféle változat, és az marad meg, ami jobban alkalmazkodik a környezethez, jobb túlélési esélyekkel rendelkezik. A nyelv ugyan változik, de nem igazán lehet a környezethez való alkalmazkodását, a túlélés esélyeit értelmezni. A nyelv is, az írás is lehet bonyolultabb, nehezebb, kevésbé praktikus mondjuk annak, aki más anyanyelvűként magyarul tanul, de a nyelv egyszerűsödhet is, lehetnek benne olyan változások, amikre rá lehet húzni, hogy racionális, praktikus változás.


Például mi a haszna annak, hogy a létigét speciális módon ragozzuk?

ír → írt → írni fog

olvas → olvasott → olvasni fog

de

van → volt → lesz

és nem

van → vant → vanni fog


Az, hogy a létigének kivételes a ragozása, az egyszerűen csak egy tény, nem azért van így, mert haszna van, hanem egyszerűen csak így alakult. Lenne haszna a vant, vanni fog alaknak? Lenne, hiszen egy külföldi könnyebben tanulna meg magyarul. Van haszna, hogy a volt és lesz alak van helyettük? Van, mert jobban elkülönül a létigék különböző igeidejű alakjainak hangzása, véletlenül sem lehet félreérteni. Egy „t” hangot most vagy hall az ember, vagy nem, de a van, a volt és a lesz alak sokkal jobban különbözik.


Vagy más nyelveknél egy magyarnak gondot okoz a különböző nemek megtanulása. Van a nyelvben a nemeknek haszna? Van, hiszen így van valami extra kifejezőerő abba, hogy mit ilyen neműnek tartunk. Van a nyelvben a nemek hiányának haszna? Van, hiszen így jóval egyszerűbb elsajátítani az adott nyelvet.

2017. febr. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

.."

Azért a nyelv – meg az írás – nem evolúciós módon fejlődik. "

ugyan mér ajánlom az MTA kapcsolódó cikkeit_

A nyelv evolúciója;

PDF]A nyelvi képesség evolúciója és patológiája - MTA Nyelvtudományi .. írásokat gondoljunk csak a mai tolvajnyelv kialakulására ...

- hiába ezernyi nyelvű szózárköteg képtelenség egyes szavak analóg párját megkeresni nem többjelentésű szavakra gondolok mint ég, tűz hanem egyszerűen nincs idegen pátja pl a frappáns (német? jövevény szavunknak sem . egy szláv nyelv megnevezi jelző nélkül a kutya kölykét -ami mint "kölök" csak kutyáé lehet. .ugyancsak a fog lesz egy betűvel , vagy külön szóval is utalhat a jövőre múltra egyaránt alapvetően nem értek egyet okfejtésével hiszen valóságalapja annak nincsen egyszerű példa orosz a feltámadás szó voszkreszényije a vasárnap voszkreszényje. nem vélrt len hiszen s feltámadás is harmadnapra, vasárnapra esett vélhetően, innen a mondás: (Krisztosz voszkresz )- kr. feltámadt a "mogú "képes vagyok valamire a szmogú képes leszek valamire.pl a lisz, lisza róka a róka éve god krágussegoszja lisza innen tudni " a lopakodó bakrókának" az éve )>szláv naptár (a nemek jelentősége eközben a magyar "magyarázkodik , míg az orosz egyből közli miről van szó. előszedem angol francia orosz -magyar szótárakat is számos szót nem lehet "behelyettesíteni" hadd ne térjek ki erre..az orosznak a csontkovácsra is két kifejezése van amit ismerek. viszont egy gongütés "óra indul {frázis}átv tengerre "orosz" állítólag I. Péter vezényszava volt: hajóra / tengerre fel! tkp.: üsd a gongot(fordítsd a homokórát (etimológia + orosz kultúra-) hosszú lenne fejtegetni

« С к л я н к и б и т ь ! »Összegezve az evolúció (fejlődéstan tagadása-(az Ön részéről) a nyelvekben eléggé alaptalan (ékírás, rovás, jelek hangok.. )

2017. febr. 23. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
ugyan mér>>ugyan már! lehet, van még hiba de attól talán még érthető.
2017. febr. 23. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!