Mi a különbség az ütközött és az összeütközött között? ld. A lentebbi hírt.
A különböző kommunikációs osztályok förmedvényeit inkább hagyjuk! ( Kedvencem a "kiraboltak egy lakást miközben a tulajok nyaraltak" - miközben rablást csak személy elleni erőszakkal vagy fenyegetéssel lehet elkövetni...)
Nyelvi megközelítéssel: az "ütközött" azt jelenti, hogy egy mozgó jármű egy álló tárgynak ütközik. ( A gyorshajtó autójával az út melletti oszlopnak ütközött...)
Ütköztek: két eltérő irányban mozgó jármű ütközik egymásnak.
#2-3-4: val/vel/nak/nek: tök jól elbeszéltek egymás mellett: a kérdésben ilyen határozók nem voltak, így szólt: "... négy gépjármű ütközött az autópályán, ..."
de Jampidlihoz egyéb észrevételem is lenne:
a rablásban tkp. igazad van, bár van a rablásnak a btk.-tól eltérő, köznapibb értelme is (mondjuk egy bankrabló akkor is a "munkáját végzi", amikor éjszaka fosztja ki a bankot), de ez mindegy, a hírekben akkor is illene pontosabban fogalmazni.
viszont a második felét nem értem: a szerint tettél különbséget a két ige között, hogy egyes számban vagy többes számban áll?
"az autók ütköztek" azt jelenti, hogy egymással,
"a három autó ütközött" pedig azt jelenti, hogy álló tárgynak?...
A hasznos eszmecserének van-e a példamondatra vonatkozó értékelése?
Helyes-e nyelvtanilag/szótanilag az ORFK hírszolgálatának a tájékoztatása?
:)
az én """szakvéleményem""" :-) a következő:
igen, rendben van.
bővebben:
ebben az esetben kvázi szinonima a két szó, gyakorlatilag csak a szóismétlés elkerülése végett van kétféle módon használva, akár fel is lehetne cserélni (vagy valamelyiket használni mindkét helyen).
azért mégis így a legjobb, mert a szóismétlés el van kerülve, és jobb a végére tenni az igekötőset, mert "kerekebb" így a mondat, az igekötővel való befejezés miatt "lezártabbnak" hat.
(természetesen rengeteg egyéb példát lehet mondani, amikor nem cserélhető fel a kettő, de ez most pont nem olyan :-)
A hírből valóban nem lehet eldönteni, hogy az első négy jármű minek, vagy mivel ütközött (össze), de nem helytelen, ha pont a bizonytalanságot akarták kifejezni. Biztosan vizsgálják is az ÜTKÖZÉSI nyomokat, hogy kiderítsék, mitől származnak...
Nyelvhelyességi kérdésnél érdemes megnézni a szó szerkezetét és eredeti jelentését.
ÜT-KÖZ (-ik) szó az ütés és a köz, között értelmét tartalmazza, tehát eleve legalább két valami összeüt(őd)ését jelenti. Nem feltétlenül szükséges hozzá az ÖSSZE szó. Eredete a harcászattal, küzdelemmel lehet kapcsolatos (ÜTKÖZET). Így tehát nem kell megütközni ezen a szóhasználaton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!