Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk azt, hogy...

Mikor használjuk azt, hogy valaki áldozatul esik valaminek, és mikor azt, hogy áldozatául esik valaminek?

Figyelt kérdés
2016. júl. 1. 20:51
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

"áldozatául esik valaminek"


Ez így nem helyes, mivel az ige tárgyesetben van, így "áldozatául esik annak (tehát ide valami konkrétat írunk)" a helyes, például:


"Áldozatul esett egy sorozatgyilkosnak", és

"Áldozatául esett a sorozatgyilkosnak (itt persze tudjuk, hogy "a sorozatgyilkos" kicsoda)".

2016. júl. 1. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 GLadislaus ***** válasza:
50%

Tárgyesete a névszóknak van. Az igéknek csak tárgyas ragozása lehet, de az esik igének pont nincs, mert ez egy tárgyatlan ige, nincs olyan, hogy "esik valamit".


Szerintem a kettő között csak hajszálnyi stílusbeli különbség van, szabadon felcserélhető a kettő. Az áldozatául picit választékosabb, az áldozatul hétköznapibb.

2016. júl. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


A támadásnak sok ember áldozatául/áldozatul esett.

Nekem az első tűnik jobbnak, de mindkettő helyes?

2016. júl. 1. 22:35
 4/6 anonim ***** válasza:
75%

Az ige nem tud tárgyesetben lenni, maximum tárgyas ragozása lehet neki. Jelen esetben az "esett" az ige, ami mindkét mondatban alanyi ragozásban van.


A különbség neve birtokos személyjel, ez különböztetni meg azt hogy áldozat/áldozata, illetve áldozatul/áldozatául. A birtokos személyjeles verzió mindenképp vonz egy birtokost is, azaz "valaminek/valakinek az áldozata" (lásd még: valaminek az alkatrésze, valakinek a tanítványa). Így aztán elég nagy hülyeség azt állítani, hogy a "valakinek áldozatául esik" kifejezés hibás volna.


A különbség elég érdekes, ugyanis azt kell felismerni, hogy a -nak/-nek rag a magyarban két teljesen eltérő funkciót tud betölteni: részben birokvisznyt jelöl - de nem mindig tesszük ki - (Julinak a könyve = Juli könyve, Ferinek az áldozata = Feri áldozata), részben viszont egy halom ige vonzataként van jelen, amikor valamiféle állandó határozó ragja (és ilyenkor mindig kitesszük): Sanyinak hívnak (de nem *Sanyi hívnak), asztalosnak állok (de nem *asztalos állok).


Namost érdekes módon a kérdésben az a helyzet, hogy bár ugyanazt jelenti, egy betű különbség van köztük, de szerkezetileg tök mások.


Az elsőnél az [áldoztul esik] egy névszói-igei állítmány, aminek állandó határozója a "valakinek". A másodiknál pedig szintén, az [áldozatául esik] az állítmány, de az áldozatául birtokos jelzője a "valakinek" - már csak abból is látszik, hogy a birtokviszonyt jelölő ragot ki se kell tenni: "Géza a kutyák áldozatául esett" - vagy a kutyáknak az áldozatául. Az elsőnél ugye nem lehet azt modnani, hogy Géza áldozatul esett a *kutyák - csakis úgy jó, hogy a kutyákNAK.


Jelentésbeli különbség nincs igazán köztük, inkább stíluscímkét lehet ragasztani rájuk (talán az áldozatául esik kicsit emelkedettebb illetve talán kicsit kevésbé lehet átvitt értelemben használni). A különbség nagyjából ugyanannyi, mnint a gyerek/gyermek között: némi fennköltség van az utóbbiban, meg néhány szövegkörnyezethez esetleg kevésbé illik, de nincs lényegi eltérés. Meg hát ugy a szórend egy természetes modnatban máshogy alakul az egyik és a másik esetben.


Egyébként hasonló kettős szerkezet más esetben létezik: pl valakit tanítványnak/tanítványának fogad.


(Az áldozatául esett egy/a sorozatgyilkosnak teljesen jól működik, tudni se kell hozzá, hogy az kicsoda...)

2016. júl. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Vree ***** válasza:
42%
2016. júl. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

#4-hez:


Egész jól hangzik, kár, hogy sokaknak megfeküdte a gyomrát... :-/ A hosszú és részletes magyarázatok átka...


Hozzátenném: a "hasonló kettős szerkezet" a birtokos személyjel tekintetében tényleg hasonló, de amúgy a "nak"-ot illetőem nem hasonlít, ott nincs meg ez a birtokos/határozós kavarás.


Meg még az jutott eszembe, hogy azt írod, az [áldoztul esik] egy névszói-igei állítmány, aminek állandó határozója a "valakinek", ami igaz is, de ne tévessze meg a gyanútlan olvasót, az "állandó" nem azt jelenti, hogy kötelező, más szerkezetek is létezhetnek, pl.:

Öt ember esett áldozatul a merényletben.


És ezt is át lehet fogalmazni birtokos személyjelesre:

Öt ember esett a merénylet áldozatául.


Ez már kicsit esetlenebb, bár tkp. rendben van, de szerény megítélésem szerint inkább csak szóban jó, írásban átrendezném:

Öt ember esett áldozatául a merényletnek.


Aztán lehetnek más határozók is:

Ezer ember esett áldozatul a fronton.

Ezer ember esett áldozatul az elmúlt év alatt.

Stb.


És aztán lehet cifrázni, amikor birtokos személyjeles, de mégsem -nak van utána, mert egy másik tagmondatra utal, pl.:

Véres háború volt, ezer ember esett áldozatául az elmúlt év alatt.


(ugyebár "a háború(nak az) áldozatául")


:-)

2016. júl. 3. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!