"Magyarország magyar ország! "?
"Magyarország, ébredj fel!" Ide kell vessző, mert megszólítás.
Az eredeti kérdésben taglaltakra pedig, oda nem kell.
Magyarország egy európai állam.
Budapest Magyarország fővárosa.
A tél hideg évszak.
A bálna emlősállat.
Zoltán nyelvtanár.
Ezekben a mondatokban szerepel egy "téma" azaz ismert információnak tekintett elem, amiRŐL állítunk valamit. Aztán következik az értelmi hangsúlyt hordozó szemantikai mondatrész, ún. réma, ráadásul névszói állítmány pozícióban.
A válaszod tehát az, hogy nem, egyszerű mondatben alany és állítmány közé nem teszünk vesszőt. De hogy értsük, hogy is merült fel a kérdés:
A szemantikai/jelentéstani mondatrészek a magyarban tisztábban elkülönülnek, mint a legtöbb európai nyelvben, (ha tudsz pld németül vagy angolul, gondolj arra, hogy ott nem is jutna eszünkbe a vessző kérdése). A szórendet alapvetően ez határozza meg, és nem a szófaj, vagy más nyelvtani szempontok. Ráadásul érezhető a téma és réma elkülönülése, pld abban is, ahogy a kettő között felvisszük a hangot, és némi szünetet tartunk, pont úgy, mint rendes körülmények között a vesszőnél, bár a vesszőnek máshol van szerepe, itt nem. De úgy is fogalmazhatnék, hogy a magyar nyelv ide valamiféle nyelvi eszközzel elkülönítést is hiányol (ahogy egyébként a japánban, koreaiban, a magyarhoz hasonló mondattanú nyelvekben kötelezően kiteszik). Valahogy az az érzésünk, úgy lenne teljes a mondat, ha a téma és réma között egy jelentés-megkülönböztető szócska, vagy "valami" lenne például eféle képpen:
Magyarország tudvalevően egy európai állam.
Budapest az Magyarország fővárosa.
A tél speciel hideg évszak.
A bálna az egy emlősállat.
Zoltán az egy nyelvtanár.
Magyarország bezzeg magyar ország!
De ezt a "látható" elkülönítést semmilyen nyelvtani szabály nem követeli meg.
És igen, a megszólítás viszont a vessző használatának egy speciális esete:
Péter, gyere játszani! <--> Péter elmegy játszani.
Apa, add ide a sót. <--> Apa odaadja a sót.
Magyarország, ébredj fel! <--> Magyarország felébred.
De ezeket különálló mondatnak is szabad tekinteni, és külön felkiáltójellel is írni:
Magyarország! Ébredj fel!
Magyarország magyar ország.
Nem kell vesszö. A Magyarország tulajdonnév, és egyben a mondat alanya. Az ország köznév, és a mondat állítmánya (a létige (van) a magyar nyelv szabályai szerint nincs kitéve). A magyar melléknév, és ebben az esetben az állítmányhoz tartozó jelző. A mondat nyelvtani szempontból megfeleltethető ennek: Magyarország szép ország. Látható, hogy ide se kerül vessző.
Magyarország, ébredj fel!
Ide kell a vessző, mert a Magyarország megszólító esetben van. Ezt az esetet a magyar nyelv szabályai szerint nem jelöljük toldalékkal, de egyes nyelvekben jelölik. Megszólítás után vesszőt kell tenni. Vegyük észre, hogy ez egyben szinesztézia is: nem az országot magát, hanem annak lakóit szólítja meg. Ez a mondat lényegében megfeleltethető ezzel: Józsi, ébredj fel! Látható, hogy ide kell a vessző.
Kedves utolsó! (Crisopher)
Szinesztézia helyett nem metonímiát akartál írni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!