"Boldog Mikulást! " vagy "Boldog mikulást! "?
Valóban nem. Akkor halljuk az érveidet! :-)
Az ugyanis nem jó érv a kisbetű mellett, hogy naggyal mást jelent. Egy másik példa: Judit nagyon tetszik. (a személy) / A Judit [név] nagyon tetszik.)
Fontos, hogy "mennyire jelent más", pontosabban hogy az a másik jelentés, amelyik kisbetűs volna(?), vajon tényleg más jelentés-e, és ez a más jelentés(?) indokolja-e a kis kezdőbetűt?
Pontosítva a kérdést: valóban van-e olyan ünnep, hogy "mikulás", amely így, a névtől/személytől függetlenül egy ünnep. Szerintem nincs: ez az ünnep pont róla szól, a Mikulásról/Szent Miklósról, akinek ez a nap a neve napja, ezért nekem speciel eszem ágában sincs kicsivel írni, akkor sem, ha a dec. 6-i napról, ill. az ünnepről van szó.
És éppen ebben különbözik a Mikulás a Szilveszter/szilveszter szópártól, mert ott valóban nincs már köze a szilveszterezésnek, a szilveszteri ünnepnapnak a Szilveszter névhez, ill. névnaphoz, elszakadtak egymástól (bár természetesen egyik a másikból fakad, és továbbra is ugyanazon a napon tartandóak).
Fenntartom tehát, hogy önmagában a (nagybetűs) név is jelölhet egy-egy ünepnapot, jeles napot, vagy akár sima névnapot:
Azt már írtam, hogy "ha Katalin kopog...", további példák a netről: "csak akkor várható jó termés, ha az aratást Péter-Pálkor kezdik el"; "Szent Ivánkor már megszakad a búza töve, nemsokára aratás kezdődhet."; "Katalin után öt nappal, november 30-án András napot ünneplünk."; "Katalin az újborral kezdődő kisfarsang utolsó napja".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!