Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Pékárúujdonságok -at egybe...

Pékárúujdonságok -at egybe vagy külön kell írni?

Figyelt kérdés
Lidl kiírta egy szónak
2015. szept. 25. 04:07
 1/7 anonim ***** válasza:

Ebben a formában sem egyben, sem külön.


Pékáru újdonságok.


Lehet, hogy így gondolták, csak te félreértetted a tördelést/grafikát.

2015. szept. 25. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Na. Először is az újdonság az mindenképpen hosszú ú. Nézd meg itt:

[link]


Aztán az az árú hosszú ú, akkor külön kell írni (pékárú újdonság), és olyan újdonságot jelent a jelzős szerkezet, aminek az ára olyan, mint egy péké. Ha az áru rövid u-val van, akkor egybe kell írni (pékáruújdonság). Ellenőrizheted itt:

[link]

2015. szept. 25. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ellenőriztem, az jött ki, amit egyébként is gondoltam: kötőjellel kell írni, pékáru-újdonság, mivel 6+ szótagos többszörösen összetett szó.
2015. szept. 25. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

pék-á-ru-új-don-ság


Ez akárhogy számolom csak 6 szótag, ami határozottan kevesebb, mint a „6+”, amitől kezdve kéne a kötőjel. Tehát NEM kell a kötőjel. (A szabályban úgy van, hogy a „A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket hat szótagig kötőjel nélkül egybeírjuk,…” AKh12, 139.:

[link] )

2015. szept. 25. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A "6+"-t úgy értettem, hogy 6 vagy annál több. Én így emlékszem az iskolából, így is alkalmaztam eddig a szabályt. Ha az mta.hu-s oldalt te linkelted, az is kötőjellel írta nekem.
2015. szept. 25. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

> „Ha az mta.hu-s oldalt te linkelted, az is kötőjellel írta nekem.”

Akkor remélem, hogyha majd nem én linkelem, akkor úgy fogja írni, ahogy nálam megjelenik:

[link]


> „Én így emlékszem az iskolából,…”

Ha 1982 után jártál iskolába, akkor vagy rosszul emlékszel, vagy rosszul tanultad, mert a 11. és a 12. kiadás szerint is úgy van a szabály, ahogy idéztem, Csak a sorszáma változott 138.-ról 139.-re:

[link]

[link]

Ha 1982 előtt jártál, akkor sajnos nem tudok nyilatkozni, mert nincs kedvem előkeresni a korábbi kiadásokat.

2015. szept. 25. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

1984 – a többi stimmel :-)


Az 1954-esben még nem volt szótagszám meghatározva, csak az összetételi tagok száma számított (és az sem annyira szigorúan):


------------

AkH.10. (1954):


"217. Ha olyan tagokból alakul összetétel, amelyek közül az egyik – akár az előtag, akár az utótag – már önmagában is összetett szó, kétféle írásmódot követünk: Ha a többszörös összetétel egybeírva nagyon hosszú volna, a kötőjeles írást alkalmazzuk, vagyis a magában is összetett taghoz a másik tagot kötőjellel kapcsoljuk: lakosságcsere-egyezmény, munkaverseny-szerződés, szegényparaszt-tömegek; béke-világkongresszus, munkás-vállalatvezető, osztály-erőviszonyok; stb. (Vö. 396.) – A nem túlságosan hosszú többszörös összetételeket egybeírjuk: nyersolajmotor, pénzügyminiszter, tagkönyvcsere; népkönyvtár, pártfőiskola, tehergépkocsi; stb.


218. Ha az összetétel két főtagja már önmagában is összetett szó, a két főtag közé a világosabb tagolás érdekében kötőjelet teszünk: asztalitenisz-csapatmérkőzés, csavarmenet-karbantartás, munkaerő-nyilvántartás stb. (Vö. 396.) – Néhány ilyen típusú rövidebb összetételt egybeírhatunk: honvédkórház, úttörővasút stb.


219. Gyakran előfordul, hogy ha két nem összetett szóhoz egy harmadik kapcsolódik, a szóelemek között szorosabb kapcsolat jön létre. Ilyenkor a kapcsolat előtagjának önmagukban különírt részeit egybeírjuk, az utótagot pedig ehhez kötőjellel kapcsoljuk: kiválóművész-jelvény (de: kiváló művész), vágottbaromfi-kereskedő (de: vágott baromfi), betonkeverőgép-alkatrész (de: betonkeverő gép) stb. (Vö. 396.)"


"396. A többszörös összetételek közül a három szóelemből állókat gyakran, a háromnál több szóelemből állókat többnyire kötőjellel tagoljuk: munkás-vállalatvezető, csavarmenet-karbantartás stb. (Vö. 217-219.)"

------------


Felteszem, hogy Talintulli – helytelenül – a Helyes-e eszközt használta:

[link]

pedig ezt kellett volna (ahogy te is tetted):

[link]


------------


És ne feledjük (bár itt pont nem érdekes), hogy az AkH.12. szerint már a hatnél több szótagú többsörös összetételeket sem kötelező kötőjellel tagolni, csak szabad.


Na de kérdésre visszatérve, a lényeg: a pékáruújdonság egybeírandó.

2015. szept. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!