Miért van ly és j is? Minek? Egy külföldinek hogyan
magyaráznád ezt el?
Figyelt kérdés
Nem értem, miért nem törölték még el. Persze furcsa lenne ott j-t használni, ahol eddig ly kellett, de funkcionálisan mindkettőnek ugyanaz a szerepe, ugyanúgy ejtik, akkor minek belőle kettő?
a régies hagyományos szavaknál van ly... elmagyarázni így kell.
de hogy miért nem törölték el, az érdekes kérdés.. talán mert nehéz lenne átállni, és előb-utóbb (100-200 év) úgyis kikopik.
2015. febr. 25. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
2/12 anonim válasza:
Mond azt, hogy régen a két féle kiejtése volt ezeknek a betűknek, ma már csak jelentésmegkülönböztető szerepe van kettő ugyanúgy hangzó szóban, a többi esetben csak a hagyomány miatt használunk különbözőeket.
2015. febr. 25. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
3/12 anonim válasza:
Ez azért van, mert a "j" és az "ly" nem ugyanazt a hangot jelöli; a "j" a "jé" hangot jelöli (ez így elég hülyén van megfogalmazva, de gondolom érthető), az ly pedig az l lágyítottja (ezért is tanuljuk a kiejtését általános iskolában "elj"-nek (és itt az "lj"-t gyakorlatilag egynek kell ejteni, így lágyítja az "l"-t)). Ugyanez megtalálható az oroszban is, csak ott nem betűt írnak, hanem másik jelet használnak a lágyításhoz írásban.
2015. febr. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak! Akkor funkcionális különbség valóban nincs már közöttük, ugye?
2015. febr. 25. 16:05
5/12 anonim válasza:
Jelentésmegkülönböztetés: van funkciója! hely-hej, súlyt-sújt, csuklya-csukja stb...
2015. febr. 25. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
6/12 anonim válasza:
A harmadik válaszolóhoz még hozzátenném, hogy a szerbben és a horvátban is ugyanúgy van lj (cirill betűvel љ), valójában lágyító szerepe van, az l-t lágyítja.
2015. febr. 26. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
7/12 anonim válasza:
Csakhogy a magyarban "j" és "ly" között nincs különbség kiejtésben. Lehet, hogy régebben lágyító szerepe volt, de ma már nincs. Szimplán hagyomány.
2015. febr. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
8/12 anonim válasza:
Ugye itt írtak példát (súlyt-sújt, hely-hej)...Na, ha eltörölnék a "ly" betűt, te tökéletesen meg tudnád különböztetni azt, hogy valaki lesújt, vagy valaki felemeli a nehéz súlyt....Érdekes lenne
2015. márc. 8. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
9/12 anonim válasza:
"Ugye itt írtak példát (súlyt-sújt, hely-hej)"
Nem, ez nem volt példa. Ugyanis erre nem érvényes, amit mondanak.
"súlyt-sújt"
Semmi különbség nincs a kiejtésben. Mind a kettőt ugyan úgy kell kiejteni, és nem, nem lehet megkülönböztetni, ha csak önmagukban mondjuk ki őket.
"hely-hej"
Itt megincsak nincs semmi különbség az égvilágon a kettő kiejtésében. Annyit viszont hozzáfűznék, hogy a "hej" szót a legtöbb helyen "hejj" szónak mondják, azaz a kettős jé-s változatot használják. Ahogy én is, és ahogy még úgy az ország 90%-a.
2015. márc. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
10/12 anonim válasza:
8-as, a fej és a (meg)fej szót sem lehet ránézésre megkülönböztetni. Na bumm...
Kérdező, nem lenne ezt olyan nehéz elmagyarázni külföldieknek, tekintve, hogy pl. angolul meg franciául az összes szót hagyományból írják úgy, ahogy.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!