Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hát ezt sajnos nem tudom, de...

Hát ezt sajnos nem tudom, de szívesen megérteném. Valaki nem tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Nyelvtan-mássalhangzó törvénybe elég hülye vagyok, és holnapután doga:(

Igazából gyakoroltam egy csomót, írtam legalább 30 pl. szavat, de sötétség uralkodik a teljes, illetve a részleges hasonulások terén. Nem thdom hova tenni e kettő mássalhangzótörvénynek változatait. Tehát pl. nem értem, hogy: az "azt" szó miért zöngésség szerinti részleges hasonulás, és így tovább. Problémám akadt továbbá a különböző szóval is, mert azt aztán sehova nem tudtam rakni:(

De szívesen megérteném:)

Ha valaki ezt a két mássalhangzótörvényt leírná nekem egy-két példával, azt nagyon megköszönném:

U.I: kommentba még fogok kérdezni, mert szerintem elsőre nem fog menni. Bár...



2014. nov. 1. 22:04
 1/5 A kérdező kommentje:
Illetve sokat dillemáztam, de idáig eredménytelenül a tudsz szón. Ha a tudszot úgy kell ejteni, hogy tuc, akkor ez miért nem összeolvadás, ha két msh-ból egy harmadikat kapunk?
2014. nov. 1. 22:15
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az addig ugye magvan, hogy vannak zöngés meg zöngétlen mássalhangzók. Remélehetőleg meg tudod mongani, hogy melyik milyen.

Az is megvan, hogy vannak úgynevezett zöngés-zöngétlen párok. Ez két mássalhangzó, amikor ugyanazt csinálod a száddal, csak az egyikhez zöngésséget is adsz. Ilyen a Z és SZ, vagy K és G.


Namost ha két mássalhangzó együtt van egy szóban, akkor előfordul, hogy nehéz őket szépen kiejteni egymás után, mert az egyik zöngés, a másik zöngétlen, vagy az egyiket elöl képezzük, a másikat hátul. Tehá akadályozzák egymás kimondását.


Ilyenkor az egyik mássalhangzó kicsit megváltozik, mert ahogy gyorsan kimondjuk, kicsit másnak fog hangzani, mint ami valójában.


Pl abban a szóban, hogy "azt" a Z zöngés, a T zöngétlen. Kiejtve úgy hangzik hogy "aszt", vagyis a Z zöngétlen párját mondjuk. Amikor zöngés-zöngétlen párokat mondunk egymás helyett, akkor rögtön gyanús hogy ez bizony zöngésség szerinti hasonulás lesz. Tehát itt az a helyzet, hogy a zöngétlen T miatt a zöngés Z zöngétlen SZ-szé alakul, vagyis zöngésség szerinti a részleges hasonulás. Ugyanilyen pl meztelen, amit "mesztelen"-nek hallunk (ugyanaz a Z-T együttállás), vagy a fogtündér, ai "foktündér" lesz kiejtésben.


A másik eset az, amikor nem zöngésség szerint változtatják meg egymást a mássalhangzók, hanem képzés helye szerint, vagyis az említett "különböző" szóban, az N egy foghang (a nyelv a foghoz tapadva képzi), az M viszont ajakhang. Mivel a B is ajakhang, ezért könnyebb a MB-t kimonsani, mint az NB-t. Ezért hallatszik a különben úgy, hogy "külömben".

Nyilván ehhez nem árt megtanulni (és nem megérteni, hanem MEGTANULNI) a mássalhangzók képzését, máskülönben sose fogod felismerni, hogy miről van szó.

2014. nov. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:
100%

Kieg.:

A teljes hasonulás pedig az – mert ha jól értettem, ez is kérdés volt –, amikor nemcsak "kicsit megváltozik" a hang a szomszéd hang hatására (pl. zöngésből zöngétlenre), hanem teljesen olyan lesz ("teljesen hasonul hozzá"):

éljen: é[j]jen

hegycsúcs: he[cs]csúcs

utca: u[c]ca

egészségedre: egé[s]ségedre

van már: va[m] már

stb.

(példák innen: [link] )


–––


Aztán van, amikor ezek egybeesnek, vagyis a részleges véletlenül éppen teljes is:

megkér (mekkér), adta (atta), vízszint (vísszint), távfutó (táffutó); honmentő (hommentő), nagyon nyafog (nagyony nyafog) stb.

(példák innen: [link] )


(Az eltérő kiejtésjelölés csak az eltérő források miatt van – a kopipészt átka... meg a lustaságomé. :-)


A második linket a kérdezőnek nem ajánlom, mert még azt is elfelejti tőle, amit eddig megértett... ;-)

2014. nov. 2. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Hát én ezt megértettem, nagyon szeretném megköszönni a válaszokat:)

Én vegyipari iskolába járok (Petrik) ezért nem is nagxon értem a nyelvtan-irodalom-történelem láncot.

De még egyszer: Köszönöm a válaszokat. :-)

2014. nov. 2. 09:28
 5/5 BringaManó ***** válasza:
100%

Ez jól hangzik! Ha mégis beletörik még valamibe a bicskád gyakorlás közben, akkor jelezd!

Néhány feladat:

[link]

itt is pár link:

[link]

stb.

2014. nov. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!