Miért úgy írjuk hogy fia, nem fija?
A szótő a fiú, aminek egyes szám 3. személy birtokos esete a fiúja. A fia pedig a fi 3. személyű birtokos alakja lenne. A fi a fiú rövidített alakja, magánhangzóra végződő szavaknál meg mindig ott van a j. Tehát itt miért nem fija? A j ahogy tudom az ún. hiátus miatt lett beillesztve, egyes szavaknál ahol két magánhangzó áll egymás mellett, keletkezik egy j hang (hijátus, szija, mijé, mi jaz, teja stb.). Ezt nem tudom hogy írásban miért csak a birtokos alakoknál jelöljük, persze úgy kell írni hogy szia, mié, mi az, tea.
A lényeg lehet hogy abban a bizonyos a-ban van. Pl. miért fiam, nem fim? Vagy lehet úgy is?
Fim fid fija fink fitok fijuk. A helyesírás-ellenőrző az elsőt, másodikat és a negyediket nem húzza alá.
Vannak összetett szavak is a fival: királyfi, atyafi, hazafi (meg lehet hogy a férfi is innen keletkezett). Királyfi birtokos alakja: királyfim, királyfid, királyfija (bár nem húzza alá a királyfia alakot se!), királyfink, királyfitok, királyfijuk (itt aláhúzza a királyfiuk alakot!).
Ugyanakkor ezeknek a példáknak a többes számú alakjaik is kérdésesek: királyfik vagy királyfiak? Itt is az a bizonyos a a vitatott, itt nem gondolom hogy köze lenne a hasonlók-hasonlóak példához.
És a férfi többes számú alakja lehet férfik is, vagy csak férfiak? Nem húzza alá, s nem ritkán hallottam már a férfik alakot is.
S még itt sincs vége, még van egy vitatottság, az pedig hogy a fi milyen hangrendű? Az i általában magas, de nem mindig: pl. ittam, sírás, íjat, bírok. Én eddig a mélyt használtam, de lehet hogy magas lenne? A fival, fihoz alakot aláhúzza, a fitól fije finál alakokat pedig nem. A férfinál/férfinél "kettőség" is valószínűleg innen ered. Bár lehet hogy nem kell ezt a helyesírás-ellenőrzőt olyan nagyon komolyan venni. Ebbe teljesen belezavarodni. :D
Első körben csak annyit mondanék, hogy "lehet, hogy nem kell ezt a helyesírás-ellenőrzőt olyan nagyon komolyan venni" – tényleg túl sok a kérdésben az "aláhúzásra" való hivatkozás. Vannak szótáraink stb., hagyjuk már szegény spellcheckert.
Persze ha már tudjuk, hogy mi miért van, és hogy jó, akkor lehet azon gondolkodni, hogy a hely.-ell. mit miért [nem] húz alá, de az egy teljesen másik szál lesz.
(Amúgy meg jó a téma, valóban lehet sokat vesézgetni rajta – ahogy meg is tetted –; a férfi pedig valóban a fi(ú) szót tartalmazta eredetileg (ma is mondanak olyat néha, archaizálva, hogy férfiú. Bővebben: [link] )
"az e-nyelven a válaszok többnyire nagyon szerények és leegyszerűsítettek"
Megkérdezhetem, mit kérdeztél tőlük? Egyébként ott valóban a tömörségre törekszenek. (Majd itt jól kifejtjük neked... ;-)
Vagy kérdezd meg a Nyesten, hátha ott átfogóbb cikket kanyarítanak belőle. Apropó – ha már Nyest – van egy ilyen is, itt a rejtélyes(?) a-ról is elmélkednek, főleg a kommentekben:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!