Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a szófaja a következő...

Mi a szófaja a következő szavaknak? értelmes, más, kezdő mesélő, mint, bamba, kell gyűrnünk.

Figyelt kérdés
legyetek szivesek válaszolni...
2009. dec. 1. 17:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

értelmes: melléknév

más: szóértékű modósítószó (de ez nem biztos)

kezdő: folyamatos melléknévi igenév

mesélő: folyamaatos melléknévi igenév, de szerintem lehet főnév is

mint: kötőszó

bamba: melléknév

kell: ige

gyűrnünk: ige

2009. dec. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Kinézheted ám a szótárból magad is.


értelmes - melléknév

más - ?

kezdő - melléknévi igenév

mesélő - főnév v. melléknévi igenév. Jelen esetben egy jelzős szerkezetben látjuk, smiben egyértelműen főnév.

mint - ?

bamba - melléknév

kell - (segéd)ige

gyűrnünk - a gyűrni főnévi igenév ragozott alakja.

A "kell gyűrnünk" szórend elég ritka, valószínűleg lesz ott még egy igekötő, pl le. Ekkor a teljes főnévi igenév a legyűrnünk, ebbe ékelődik a "kell".

2009. dec. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, a mint valóban kötőszó, ahogy az első írja. Pár dologban nem értek egyet az elsővel, pl a gyűrnünk tutira nem ige. (Én gyűrnünkök, te gyűrnünkesz, ő gyűrnünkik...)
2009. dec. 1. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
de ige a gyűrnünk.
2009. dec. 1. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
bocsi első vagyok, a gyűrnünk az tényleg nem ige, már rájöttem. főnévi igenév talán
2009. dec. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%
a kell viszont nem segédige! idegen nyelvekben valóban az, viszont a magyarban IGE!!
2009. dec. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
kössz
2009. dec. 1. 21:09
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
A más határozatlan névmás, szófajokat egyébként az értelmező szótárból kell kikeresni. A kell ige. De bármily meglepő: az értelmező szótár ír példát magyar segédigére: fog és volna. A volna szerintem a van ige alakja, de én nem vagyok akadémikus. Gyűrnünk: főnévi igenév ragozva, merthogy azt a magyarban más nyelvektől eltérően lehet ragozni.
2009. dec. 1. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A kell tényéleg ige, azért is tettem a segéd-et zárójelbe, de valóban megtévesztő lehet.
2009. dec. 2. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Bognár Csaba válasza:
0%
A magyarban nincs olyan szofaj, hogy segedige. Csak ige van. Mit csinál? Mit kell csinálni? Stbre a válasz ige.
2012. febr. 9. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!