Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni?...

Hogyan kell helyesen írni? Üzemanyagszint-jelző? Vagy üzemanyagszint jelző?

Figyelt kérdés
Van tippem, és azt is tudom, hogy van rá szabály, de nem emlékszem pontosan. Segítene valaki? (Köszi, ha igen.)
2013. szept. 9. 22:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Vagy egybe teljesen, vagy kötőjellel. Külön semmiképp sem, mert akkor "üzemanyagszintet jelző" lenne helyesen a tárgyas szókapcsolat. Tárgyas szóösszetétel esetén egybeírjuk a szavakat (csak arra nem emlékszem pontosan én sem, hogy a 3 tagú szavakat mindig, vagy csak ha 7 szótagnál hosszabb kell kötőjellel elválasztani). (Ha nincs meg a Magyar Helyesírási Szótár, akkor keresd a Google-on, mert megvan, csak én is dög vagyok most keresni.
2013. szept. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát elsőre egy szóba írtam, akkor kaptam hullámokat alá. Utána leírtam kötőjellel, úgy béke volt. De felkínáltattak a hasonló kérdések, és kivétel nélkül mindben külön volt írva. És itt elvesztettem a fonalat :(
2013. szept. 9. 22:51
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Üzemanyagszint-jelző, mert többszörösen összetett szó és minimum 7 szótagos.
2013. szept. 9. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Úgy tűnik, a kötőjel nyert, de a szabály még mindig nem tiszta, úgyhogy szívesen veszem, ha valaki frappánsan összefoglalja, vagy akár belinkeli.
2013. szept. 9. 22:54
 5/11 A kérdező kommentje:
Bocsi, most látom, hogy már megtörtént :D Köszönöm!
2013. szept. 9. 22:55
 6/11 BringaManó ***** válasza:

FYI: Igen, már jó régen megtörtént, és le is írták a szabályzatban:

[link]

a 138. pontban:

"A két egyszerű közszóból alakult összetételeket egybeírjuk (...) A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket általában ugyanúgy egybeírjuk, mint a kéttagúakat (...) – A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk két fő összetételi tag határán (...)"

2013. szept. 10. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"már jó régen megtörtént"

Én erre gondoltam: "szívesen veszem, ha valaki frappánsan összefoglalja, vagy akár belinkeli."

2013. szept. 10. 12:10
 8/11 BringaManó ***** válasza:

Aztán azt írtad: "most látom, hogy már megtörtént".

Mivel addig senki sem linkelt, csak a "frappáns összefoglalásra" érthetted, hogy már megtörtént.

És én is arról beszéltem: a szabályzat szerzői "frappánsan összefoglalták", jó régen, és le is írták.

Én meg bemásoltam és belinkeltem. :-)

2013. szept. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, értettem amúgy, de azt a szabályzatot én mindennek mondanám, csak frappánsnak nem :S Ahhoz kicsit túl részletes :D

Mindegy, a lényeg, hogy már "értem", bár szerintem a magyar helyesírásban a kötőjel használata kissé túlszabályozott :D

2013. szept. 10. 23:28
 10/11 BringaManó ***** válasza:

Akkor a kedvedre való lesz ez a módosítás (ha egyszer érvénybe lép(?)):

[link]

"Az új szabályzat egyik legpozitívabb vonása, hogy bizonyos esetekben többféle írásmódot is lehetővé tesz. Ebből a szempontból az egyik legfontosabb előrelépés, hogy a többszörösen összetett szavakat akkor is írhatjuk kötőjel nélkül, ha azok hat szótagnál hosszabbak. Továbbra sem lesz azonban lehetséges kötőjellel írni azokat az összetett szavakat, amelyek hat szótagnál hosszabbak, de csak két összetételi tagból állnak (alumínium-megmunkálás), amelyek több tagból állnak, rövidek, de szerkezeti egyértelműsítésük indokolná a kötőjel használatát, vagy amikor az összetétel egyszeres, rövid, olvasás segítése szempontjából mégis célszerű lenne kötőjelet használni (fa-szék, pác-só)."


(kis lépés az emberiségnek...)

2013. szept. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!