Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fél világot bejárni, vagy a...

Fél világot bejárni, vagy a félvilágot?

Figyelt kérdés
A wikipédián azt olvastam, hogy valaki a félvilágot bejárta.
2013. szept. 4. 01:24
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Én nem akarom nagyon... :P


Akkor szerinted térjünk vissza a magyarhelyesiras.hu ajánlgatására? Az jobb?

2013. szept. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 BringaManó ***** válasza:

Nem is tudom... Azt nem szoktam használni, de ha jól sejtem, az tényleg egy szótár, tehát arra nyilván használható. Biztos az MTA is jó bizonyos dolgokra – pl. a papagályban talán segít :-) –, de a közismerten ingoványos külön/egybe témára valószínűleg még nem sikerült kitalálni a csodaszert, még nekik sem. Kicsit hasonló ahhoz, hogy egy Word helyesírás-ellenőrzője is sokszor elfogad elgépeléseket vagy véletlenül egybeírt szavakat, mert "végül is, akár lehetne összetett szó is", és hasonlóan a különírt szókapcsolatok is néha olyanok, hogy lehetne egybe is.

A magyarázatok is olyanok néha, hogy nem stimmelnek, erre is írtam már példát itt, a GYK-n.


Mindez persze főleg az első kettő menüpontról szól (helyes-e, külön/egybe), a többi öttel nem nagyon volt még dolgom, azok biztosan jobbak, könnyebb is a dolguk.


Szóval csak legalább annyit tegyen meg, aki oda küldi a delikvenst, hogy nézze meg előtte, hogy tényleg nem mond-e butaságot az adott kérdésben.

2013. szept. 30. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

Kedves Bringa Manó!


Hadd reagáljak a felvetésedre.


"Másrészt (bocs, én vissszamegyek offba):

azt gondolnám gyanútlan júzerként, hogy ha valami az egybe/külön szempontból egyértelműen külön van (lehetne kétféle is, pl. a hosszú/távú), akkor bizonyára a 'Helyes-e' rész sem gondolja azt, hogy az egybeírt "félvilág" (amely a 'kulegy' szerint nem is létezik) mégis helyes. Szóval hogy azzal azért nem tévedhetek nagyot, ha a 'suggest'-et kérdezem (még ha ez nem is "rendeltetésszerű használat")."


Természetesen fontos, hogy a Külön-egybe és a Helyes-e így? válaszai szinkronban legyenek egymással, tehát az elvárásod is jogos. Dolgozunk is folyamatosan az ügyön.


DE!


Jelenleg, mint mondtam, a Helyes-e így? nem ad megbízható választ külön- és egybeírási kérdésekre, ezért javasoljuk azt, hogy a Külön-egybét használja ilyen célokra.



Hol botlott meg a logikám? Más szóval mi a magyarázat erre a gubancra?


(És még sok fura dolgot találtam – szinte mindig van valami... –, ezeket időnként megírom ide, amikor valaki az mta-ra linkel, de talán te is találkoztál már vele(m).)

2013. okt. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

A könyvalakban, könyv alakban témához még annyit, hogy nem értek egyet az e-nyelves hölggyel a kérdésben.


Létezik könyvalak: [link]


Olvassátok el a magyarázatot.


Ennélfogva "könyvalakban" szó is létezhet, bár nyilván nincs sok értelme -bAn raggal ellátni a "könyvalak" szót, de elvileg lehetne.

2013. okt. 8. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Azért az MTA-oldal jóval többet tud, mint papagáj ~ papagály kérdésben válaszolni.


A Külön-egybe pedig valóban nem egy szótár, tök más elven működik. Valóban nem csodaszer, de van azért jó pár olyan terület, ahol igenis hasznosan tud lenni.

2013. okt. 8. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!